Jubileusz 50-lecie Zespołu Tańca Ludowego Warszawa AWF

Na rok 2021 przypada 50 – lecie działalności Zespołu Tańca Ludowego „Warszawa” Akademii Wychowania Fizycznego. W związku z tym jubileuszem w dniu 28 listopada o godzinie 17.00 Akademia Wychowania Fizycznego oraz Urząd Dzielnicy Bielany m. st. Warszawy zapraszają na jego otwarte obchody połączone z występami tanecznymi czterech zespołów.

Obchody zorganizowane zostaną na Hali Gier Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie przy ul. Marymonckiej 34.

Podczas koncertu jubileuszowego na scenie zaprezentują się dziesiątki tancerek i tancerzy zarówno w tańcach narodowych, jak i w choreografiach z różnych zakątków Polski. Pojawią się ludowe przyśpiewki, wspominki i wiele pozytywnej artystycznej energii. Oprócz samego jubilata –  Zespołu Tańca Ludowego „Warszawa” AWF, wystąpią:

  • Zespół Pieśni i Tańca Kortowo – z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego;
  • Zespół Pieśni i Tańca Warszawianka z Uniwersytetu Warszawskiego;
  • Zespół Pieśni i Tańca Podlasie AWF Biała Podlaska.

Zespół Tańca Ludowego „Warszawa” AWF od 50 – ciu lat stanowi barwną artystyczną wizytówkę naszej uczelni. Jego szeregi od zawsze zasilali nasi studenci oraz absolwenci. Sukcesy ZTL – u w kraju i za granicą to świetny przykład na to, że kultywowanie tradycji nauczania tańców i przyśpiewek ludowych w ramach regularnego programu dydaktycznego nadal ma sens. Jest to wzruszające dla absolwentów uczelni sprzed dwóch dekad, takich, jak ja sam. Pewne wartości pozostają niezmienne. – mówi prof. dr. hab. Bartosz Molik – Rektor Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie. 

W kilku słowach o formacji. Idea powołania Zespołu Tańca Ludowego „Warszawa” zrodziła się pod koniec lat 60-tych. Już wtedy obszerny program zajęć ruchowych Akademii Wychowania Fizycznego obejmował różnorodne formy taneczne, w tym również ludowe. Formalną działalność rozpoczęto 17 kwietnia 1970 roku, z inicjatywy Marii Młodzikowskiej i Ryszarda Teperka. Znaczącą datą w historii zespołu był rok 1974, kiedy kierownictwo objął Czesław Sroka. Wspólnie z Ryszardem Teperkiem przygotowali układy taneczne, które od strony muzycznej opracował Jan Grabia.

Obecnie opiekę artystyczną nad zespołem sprawuje była tancerka i solistka PZLPiT „Mazowsze” – Małgorzata Włoczkowska. Bazując na ponad 40-letnim dorobku zespołu i bogatym doświadczeniu kadry instruktorskiej, ZTL „Warszawa” wciąż poszerza swój repertuar. Program koncertów obejmuje zarówno tańce narodowe: krakowiak, mazur, polonez, kujawiak z oberkiem, jak również suity tańców charakterystycznych dla poszczególnych regionów Polski (Kurpiów, Beskidu Żywieckiego, okolic Nowego Sącza, Śląska, Lublina, czy Rzeszowa). Wysoka sprawność fizyczna tancerzy czyni ich występy niezwykle widowiskowymi, zaś znajomość tradycji kulturowych pozwala świadomie promować polski folklor.

Data: 28 listopada 2021 r. (niedziela).
Godz.: 17:00.
Miejsce: Hala Gier AWF, ul. Marymoncka 34.
WSTĘP WOLNY – Liczba miejsc ograniczona
FB-klik

Współorganizatorem wydarzenia jest Urząd Dzielnicy Bielany m. st. Warszawy.

Informujemy, że wydarzenie realizowane jest zgodnie z obowiązującymi ograniczeniami, nakazami i zakazami w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, aktualne na dzień wydarzenia).

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.