Jazz na Starówce: Jaco Pastorius

Jazz na Starówce: Jaco Pastorius.

W sobotę, 25 sierpnia 2018 roku odbędzie się finałowy koncert 24. edycji Międzynarodowego Plenerowego Festiwalu Jazz na Starówce w Warszawie. Na jedynym koncercie w Polsce z premierowym projektem Remember Jaco Pastorius wystąpi słynny francuski gitarzysta jazzowy pochodzenia romskiego Bireli Lagrene Electric Quartet. Usłyszymy premierowy projekt artysty poświęcony kultowemu amerykańskiemu muzykowi, multiinstrumentaliście, określanego jako „Jimi Hendrix gitary basowej”, Jaco Pastoriusowi.

Wirtuoz gitary, Bireli Lagrene z nowym projektem Remember Jaco Pastorius, przywróci pamięć genialnego gitarzysty , Jaco Pastoriusa  z którym koncertował i nagrywał , ożywiając na elektrycznym basie znane utwory Jaco.

Bireli Lagrene Electric Quartet

Premiera  Remember Jaco Pastorius

Bireli Lagrene – gitara basowa

Benoit Souriss –  fortepian, instrumenty klawiszowe

Franck Wolf – saksofon

Andre Chariere – perkusja

Bireli Lagrene
Słynny francuski gitarzysta jazzowy pochodzenia romskiego o niezwykłej biografii.  „Cudowne dziecko”  jazzowej gitary,  i  „spadkobierca Django” – takim przydomkiem określa się tego niezwykłego muzyka. Mając lat 12 występował na festiwalu w Strasburgu, na którym otrzymał nagrodę specjalną. Swój pierwszy album nagrał mając zaledwie 13 lata (Routes To Django).

Jako nastolatek Bireli Lagrene miał już na koncie występy i nagrania z gwiazdami światowego jazzu, współpracował z Bennym Carterem, Bennym Goodmanem, Stephenem Grapellim, Nielsem Henningiem oraz Orstedem Pedersenem.                                    
Występował i nagrywał z gwiazdami światowego jazzu jak: Stephan Grapelli, Jaco Pastorius, McLaughlin,  Joe Zawinul, Al Di Meola, Stanley Clarke, Eric Clapton, Didier Lockwood.

Tworzy muzykę  swingową o korzeniach etnicznych, inspirowaną w znacznym stopniu twórczością wielkiego Django Reinhardta oraz fusion, post- bopem.

Bireli Lagrene urodził się w 1966 r. we francuskiej Alzacji. Ojciec Langrena występował jako gitarzysta i cieszył się dużą popularnością. Jego syn od najmłodszych lat olśniewał techniką i wyrazistym warsztatem, kontynuując styl muzyczny Django Reinhardta. W wieku ośmiu lat biegle opanował już cały repertuar Django, a mając lat 12 występował na festiwalu w Strasburgu, na którym otrzymał nagrodę specjalną. Swój pierwszy album nagrał mając zaledwie 13 lata (Routes To Django).

Jako nastolatek Bireli Lagrene miał już na koncie występy i nagrania z gwiazdami światowego jazzu, współpracował z Bennym Carterem, Bennym Goodmanem, Stephenem Grapelli, Nielsem Henningiem oraz Orstedem Pedersenem.                                    

Momentem zwrotnym jego kariery było rozpoczęcie współpracy z jednym z najbardziej twórczych i niekonwencjonalnych muzyków i multiinstrumentalistów naszych czasów – Jaco Pastoriusem. Odbyli razem trasę koncertową po Europie ( miał wtedy 19 lat!) , która wpłynęła na muzyczny rozwój Bireliego. Poświęcił swoją uwagę jazz-rockowi i estetyce fusion.  Pod wpływem Pastoriusa, Lagrene nagrał dla wytwórni Blue Note albumy Inferno oraz Foreign Affairs.

W latach 70., grał z Patem Methenym, Joni Mitchell, AlDi Meolą, Herbie Hancockiem, Gilem Evansem, Mike’m Sternem, Johnem McLaughlinem.

Lata 90. to wielki powrót w stylu gypsy, Lagrene nagrywa wówczas Gypsy Project oraz Gypsy Project & Friends, które są powrotem do stylu Django. W 1991 roku na festiwalu w Sevilli pojawił się obok tuzów gitary jak Eric Clapton, John McLaughlin.

Dużym zainteresowaniem przyjęto jego projekt The Super Guitar Trio (Al Di Meola, Larry Coryell, Bireli Lagrene) oraz autorskie trio z Larry Corryellem i Billy Cobhamem. Po latach powrócił do korzeni, nagrywając płyty z serii Gypsy Project.

Jaco Pastorius, legenda jazzu i geniusz gitary basowej. Słynny amerykański muzyk, kompozytor, multiinstrumentalista, wirtuoz gitary basowej  ur.1.12.1951 r., w Pensylwanii, zm.21.09.1987 r., ). Znany z występów z Weather Report, Blood, Sweat and Tears, The Temptations, The Supremes oraz z Gilem Evansem, Patem Metheny, Herbie Hancockiem, Al. Di Meolą, Mike’m Sternem, czy Johnem McLaughlinem.

Określany  jest jako Jimi Hendrix gitary basowej, bowiem – podobnie jak Hendrix gitarę elektryczną, a John Coltrane saksofon – Pastorius zrewolucjonizował grę i brzmienie gitary basowej.
Sam Miles Davis uhonorował Jaco Pastoriusa utworem pt. „Mr. Pastorius” wydanym na albumie „ Amandla.”

źródło: materiały prasowe

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.