
Smutne czasy wysokiego bezrobocia mamy na szczęście za sobą, ale poziom wynagrodzeń w naszym kraju wciąż pozostaje relatywnie niski. Z tego powodu wielu rodaków rozważa zagraniczne wyjazdy zarobkowe. Na czym polegają zalety i wady takiego rozwiązania?
Pierwsza praca za granicą – najważniejsze zalety
Zacznijmy od niewątpliwych korzyści związanych z wyjazdem zarobkowym, które zdają się przeważać nad potencjalnymi wyzwaniami.
1. Bardzo atrakcyjne wynagrodzenie
Na pytanie, dlaczego Polacy wyjeżdżają za granicę do pracy zazwyczaj pada odpowiedź: Dla pieniędzy. Nie da się ukryć, że w większości branż zarobki w państwach takich jak Norwegia, Niemcy czy Belgia pozostają nawet kilkukrotnie wyższe niż w Polsce. Atrakcyjna perspektywa finansowa ułatwia podjęcie decyzji!
2. Praca szuka fachowca!
Polscy fachowcy cieszą się w Europie doskonałą renomą. Przedstawiciele poszczególnych zawodów mogą wprost przebierać w ofertach, które dziś są publikowane nie tylko na tradycyjnych job boardach lub forach branżowych, ale także przy pomocy innowacyjnych narzędzi, takich jak aplikacja Woonti łącząca pracodawców z najlepszymi fachowcami poprzez profile zawodowe szczegółowo i w wygodny sposób zastępujące CV.
3. Elastyczny wybór
Wyjazd zagraniczny może trwać kilka lat, ale równie dobrze przyjąć formę kilkumiesięcznego kontraktu. Innymi słowy, nie jest trudną życiową decyzją, a raczej pewnym etapem. To od fachowca zależy, jak długo potrwa pobyt.
Wyzwania związane z pierwszym wyjazdem zarobkowym
Co z wadami? Przed pierwszym wyjazdem z pewnością pojawiają się pewne wahania i wyzwania. Oto przykłady.
1. Rozłąka z bliskimi
Rozstanie z rodziną i przyjaciółmi bywa trudnym przeżyciem zarówno dla osób, które założyły już własną rodzinę, jak i tych, które właśnie skończyły edukację i wkraczają na rynek pracy. Dobre warunki zatrudnienia i konkurencyjne wynagrodzenie w dużej mierze osładzają potencjalny ból.
2. Bariera językowa
Ten problem nie dotyczy wszystkich. Na szczęście w większości krajów Europy można bez problemu porozumieć się w języku angielskim, a fachowiec nie musi być profesjonalnym lingwistą, by dobrze wykonywać swoje zadania.
3. Koszty utrzymania
Wyższe zarobki idą niestety w parze z wyższymi kosztami utrzymania. Planując wyjazd, należy wziąć to pod uwagę. Wielu pracodawców zapewnia fachowcom zakwaterowanie w godnych warunkach i porządne wyżywienie.
Pierwsza praca za granicą niemal zawsze oznacza trudną decyzję, ale jednocześnie bywa ciekawą przygodą lub początkiem udanej kariery!
/artykuł sponsorowany/