Jak przygotować dziecko na lata młodzieńcze?

Z pomocą najczęściej przychodzi doświadczenie, które zdobyli rodzice poprzez pracę, naukę, relację z rówieśnikami, czy wreszcie pierwsze miłosne przygody. Niejednokrotnie w życiu pomagali również dziadkowie, którzy służyli cenną radą i otaczali rodzinnym ciepłem. Rodzice to pierwsze osoby w życiu malucha, z którymi ma kontakt, to oni zapewniają mu schronienie i pożywienie. Od nich więc zależy najwięcej, to oni przekazują dziecku zasady i wartości społeczne, którymi w przyszłości się kieruje, oni również dają mu miłość i uczucia, bez których prawidłowy rozwój emocjonalny mógłby zostać zachwiany. Mały człowiek, który wkracza w dorosłe życie czerpie wiedzę z wychowania, podobnie ja robiły to wcześniejsze pokolenia. Nie bez znaczenia jest oczywiście szkolna edukacja, bez niej rozwój osobisty nie byłby możliwy. Szkoła przyczynia się do zawierania nowych znajomości, uczy pierwszych interakcji społecznych oraz ukierunkowuje i poszerza horyzont. Ważne jest zatem, by dziecko miało nieograniczony dostęp do rzetelnej wiedzy, bo to pobudza jego ciekawość i zwiększa możliwości rozwoju w przyszłości. 

Jak przygotować dziecko na lata młodzieńcze?

Ważną kwestią w przygotowaniu dziecka do wieku młodzieńczego na pewno jest nauka wyrażania własnych potrzeb i emocji. To bardzo istotne elementy, ponieważ pomagają w kontakcie z otoczeniem i w szybkim osiągnięciu celów. Wydawać by się mogło, że kwestia komunikacji i dokładnego wyartykułowania tego, na czym nam zależy to nic trudnego, a jednak… Okazuje się, że brak nauki tak ważnych elementów przysparza wiele problemów w przyszłym życiu. Żeby nasza pociecha mogła swobodnie wyrażać swoje potrzeby i emocje, powinna mieć do tego stworzone odpowiednie warunki. Nie wystarczy samo schronienie, czyli przysłowiowy dach nad głową. Istotne jest, by uczyć je już od najmłodszych lat istnienia przeróżnych emocji w naszym życiu, nie tylko tych dobrych, ale i złych oraz ich nazywania.

Umiejętność opisywania uczuć pozwala bowiem na obserwację reakcji naszego organizmu i właściwe rozpoznawanie nieprzewidzianych sytuacji. Dziecko, które jest świadome tego co się z nim dzieje, jest w stanie szybciej ocenić co jest dla niego dobre a co złe, przez to uczy się asertywności i samo zaczyna dążyć do samodzielności.

O czym należy pamiętać

Istnieje wiele wartości i cennych uwag, które należałoby przekazać dziecku, by przygotować je na lata młodzieńcze. Nie istnieją też takie, które byłyby uniwersalne i jednocześnie ucząc, dawałyby ochronę i bezpieczeństwo, bo pewność, że dziecko jest bezpieczne, na pewno chciałby mieć każdy rodzic. Do wszystkiego nigdy nie da się przygotować na sto procent, zawsze zdarzy się sytuacja, która przysporzy dużo problemów- w takich natomiast wsparcie i świadomość rodziców może być niezastąpione.

Czasami niezastąpioną pomocą może okazać się pomoc psychoterapeuty, który odpowiednio ukierunkuje sposób myślenia i związane z tym działania, ale również pomoże w budowaniu odpowiednich fundamentów wychowawczych.

Niejednokrotnie okazuje się, że dzieci są już na tyle samodzielne i odpowiedzialne, że wystarczy tylko drobna wskazówka lub rada ze strony opiekunów, a one same podejmą właściwe działania. Nie zapominajmy o tym, że brak zaufania i nadmierne kontrolowanie może skutecznie podciąć skrzydła naszym wychowankom, a to z kolei może rzutować na niepożądane konsekwencje nie tylko w wieku młodzieńczym ale, i dorosłym.

Porady dzięki uprzejmości planetadziecka.pl/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.