Jak edukować dzieci o finansach? Podpowiadamy, od czego zacząć naukę zarządzania własnymi finansami

edukacja finansowa dzieci

Każdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej. Chodzi nie tylko o spełnianie podstawowych potrzeb małoletnich, ale także zapewnienie im dobrego startu w dorosłość. Dlatego wiele osób decyduje się na założenie konta bankowego zaraz po przyjściu pociechy na świat, by odkładać pieniądze na jej przyszłość. Czy to jedyne rozwiązanie na stworzenie poduszki finansowej dziecku? Nie! Należy skupić się przede wszystkim na przekazaniu maluchowi dobrych wartości i zająć się jego edukacją od najmłodszych lat. Praktyczna wiedza przełoży się na rozsądne zarządzanie środkami pieniężnymi w dorosłym życiu, co jest szczególnie ważne w okresie usamodzielniania się dziecka. W jaki sposób rozpocząć naukę o finansach? Jakie informacje warto przekazać nastolatkowi? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

Edukacja finansowa w Polsce

Niestety w naszym kraju mało czasu poświęca się na naukę praktycznych przedmiotów, więc edukacja finansowa – co do zasady – nie istnieje w polskich szkołach. Zdobycie wiedzy na ten temat jest możliwe np. w ramach dodatkowych zajęć. W przeszłości od rodziców sami mogliśmy usłyszeć, że o pieniądzach się nie rozmawia, co wiąże się z niepoprawnym przeświadczeniem, że „to nie wypada”. Kiedyś normą było, że to mąż trzymał wszystkie pieniądze w domu, udzielając rodzinie „kieszonkowego”, gdy zachodziła taka potrzeba.

Obecnie wiele się zmieniło. Coraz śmielej i rozsądniej podchodzimy do tematu finansów i należytego zarządzania środkami. Żyjemy w czasach, które dają nieograniczone możliwości zdobywania informacji. Dlatego zadbaj też o edukację swojego dziecka! Jako rodzic warto, abyś osobiście zajął się przekazaniem użytecznych wiadomości nastolatkowi lub zapisał go na odpowiednie kółko naukowe.

Jak zachęcić nieletnich do poznania świata finansów?

Łatwo powiedzieć, gorzej zrobić… Jak i kiedy zacząć naukę finansów? O czym wspomnieć maluchowi i w jaki sposób? Jako rodzic najlepiej będziesz wiedział, czy Twoje dziecko jest już gotowe na edukację w tym zakresie. Tak naprawdę im wcześniej zaczniesz uczyć je o wartości pieniędzy, konieczności planowania budżetu czy o sposobach oszczędzania i powodach, dla których warto to robić, tym lepiej!

Jeż w wieku przedszkolnym możesz zacząć tłumaczyć kilkulatkowi, do czego służy gotówka i skąd ją masz. Dobrym przykładem jest też wspólne tworzenie list zakupów, a następnie kupowanie potrzebnych produktów. W trakcie wizyty w sklepie łatwo pokażesz dziecku, że wszystko ma swoją cenę i za każdą rzecz należy zapłacić, dlatego trzeba planować wydatki, by zachować płynność finansową.

Ważne, aby na wczesnym etapie edukacji podejść do tego w ramach zabawy, aby zachęcić malucha do nauki. Z czasem zmienicie formę przekazywania wiedzy, ale póki możecie, bawcie się tym!

Przykład idzie z góry

Nie da się ukryć, że dzieci powielają zachowania rodziców, więc dawaj dobre przykłady! Pamiętaj, że maluch bacznie Cię obserwuje w różnych sytuacjach, więc praktycznie zawsze czegoś się od Ciebie uczy. Zadbaj, aby były to pożyteczne rzeczy. Płacąc za paliwo na stacji, zakupy w sklepie czy jedzenie na wynos w obecności pociechy, przyczyniasz się do nieświadomej edukacji, która obejmuje zarządzanie finansami. Nieletni chłoną wiedzę jak gąbka, dlatego staraj się unikać złych wzorców, np. kłócenia się o pieniądze z małżonkiem czy nierozsądnego wydawania gotówki na niepotrzebne rzeczy.

Jak podejść do świadomej nauki dziecka? Możesz:

  • wykorzystać do tego gry planszowe, w których trzeba posługiwać się sztucznymi pieniędzmi lub kartą i terminalem – w zależności od wieku pociechy – np. Monopoly,
  • bawić się z przedszkolakiem w sklep, warsztat czy restaurację – możliwości są nieograniczone – wystarczy symulować sytuacje, w których płaci się za produkty czy usługi, co uwielbia wiele dzieci,
  • planować z pociechą listę zakupów i zabierać ją ze sobą do marketu,
  • dawać maluchowi kieszonkowe, by nauczyło się, jak należy gospodarować pieniędzmi,
  • założyć konto bankowe dla dziecka, które wprowadzi je w elektroniczny świat finansów.

Książki i portale poświęcone finansom

Wsparciem w edukacji finansowej są różne materiały tematyczne. Do nauki można wykorzystać zarówno klasyczną literaturę, jak i internetowe portale i blogi poruszające kwestię prawidłowego zarządzania pieniędzmi. Ważne, aby treści były dopasowane poziomem trudności do wieku dziecka. Nastolatek z łatwością zrozumie profesjonalne teksty naukowe, ale pierwszoklasista, który dopiero co nauczył się czytać, będzie mieć z tym problem.

W internecie znajdziesz też gry online oraz portale, które zostały stworzone z myślą o edukacji dzieci w różnym wieku. Przykładem są „Finansiaki” Santander Bank Polska. Na stronie znajdują się materiały pomagające uczyć najmłodszych o pieniądzach. Można je wykorzystać zarówno w domu, jak i szkole.

Konto bankowe dla młodych

Jednak najważniejszym elementem nauki zarządzania pieniędzmi jest konto bankowe dla młodych. Dziecko mające dostęp do rachunku może w praktyce dowiedzieć się, jak działają mechanizmy stosowane przez bank, w jaki sposób funkcjonują lokaty czy produkty oszczędnościowe i jak korzystać z narzędzi płatniczych. Bankowość internetowa to skarbnica informacji o finansach. Nastolatek może otrzymywać kieszonkowe na ROR i płacić za swoje zakupy kartą, ucząc się rozsądnego wydawania pieniędzy i oszczędzania na przyszłość.

Banki wychodzą naprzeciw potrzebom klientów w różnym wieku, więc z łatwością znajdziesz:

Nowoczesne rozwiązania w służbie edukacji finansowej

Najlepsze efekty przynosi nauka przez praktykę, dlatego warto założyć dziecku rachunek bankowy, by mogło samodzielnie dbać o swoje finanse. Atrakcyjne produkty wyróżniają się nowoczesnymi rozwiązaniami, które ułatwiają kontrolę nad wydatkami. Przykładem jest zaawansowana bankowość mobilna, która pozwala nie tylko sprawdzać stan konta czy robić przelewy, ale także umożliwia oszczędzanie i planowanie wydatków. Zapewnia też dostęp do kodów BLIK czy możliwość kupna biletów komunikacji miejskiej lub doładowania telefonu.

Nowoczesne narzędzia płatnicze wpływają również na bezpieczeństwo młodych. Nastolatkowie nie muszą nosić ze sobą gotówki, co minimalizuje ryzyko jej kradzieży lub zgubienia. Pieniądze zastępuje im klasyczna karta płatnicza lub wirtualny odpowiednik w smartfonie czy smartwatchu.

Pierwsze kroki do samodzielnego zarządzania finansami

Jak widzisz, istnieje mnóstwo sposobów na naukę o finansach. Część z nich nawet stosujesz nieświadomie, co będzie miało pozytywne przełożenie w przyszłości. Dzieci są niezwykle pojętne, więc warto wyjść im naprzeciw i dostarczyć narzędzia ułatwiające edukację i rozsądne zarządzanie pieniędzmi. Dlatego przejrzyj oferty rachunków dla młodych. Zwróć uwagę na możliwości, jakie proponują. Skup się na nowoczesnych rozwiązaniach, które obecnie są obowiązkowe. Rozbudowana bankowość mobilna zapewni nastolatkowi bezproblemową kontrolę nad wydatkami i pozwoli zapomnieć o noszeniu ze sobą gotówki. Rachunek jest dużym krokiem na drodze do świadomości finansowej. Wybierz najlepszy produkt dla młodych i zawnioskuj o konto bankowe online – wygodnie, bez wychodzenia z domu!

/artykuł sponsorowany/

Reklama