Ile powinien jeść mój pies? Piesotto odpowiada!

Ile powinien jeść mój pies
Psy mogą zjeść naprawdę wiele, zwłaszcza gdy im smakuje. Pytanie jednak czy to, ile są w stanie zjeść zawsze idzie w parze z tym, ile jeść powinny? Tak samo jak głodzenie psa, nie jest wskazane przejadanie się. Z miłości podajemy najczęściej naszym pupilom kolejne dokładki, dokarmiamy je podczas naszych posiłków przy stole, nie mogąc oprzeć się ich pełnym miłości wzrokowi, na drobnych przekąskach podczas szkoleń czy spacerów kończąc. Często pojawia się pytanie: ile zatem powinien jeść mój pies. Odpowiadamy na to i inne pytania oraz prezentujemy jak właściwie wyliczyć dzienną dawkę pożywienia dla Twojego pupila! Zapraszamy do lektury!

Ile powinien jeść mój pies?

Odpowiedź brzmi: nie za wiele! Przesada nie jest dobra ani w jedną ani w drugą stronę. Dobrze zbilansowany posiłek zaspokoi głód naszego psa i dostarczy mu niezbędnych witamin i mikroelementów.

Dawkowanie karmy dla psa ustala się na podstawie jego dziennego zapotrzebowania na energię, czyli liczbę kalorii, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dotyczy to także energii spoczynkowej (RER – resting energy requirement), która jest częścią energii dziennej (DER – daily energy requirement).

Wzór oraz dokładną tabelę przeliczenia poszczególnych wartości dla rasy Twojego psa znajdziesz na stronie: https://piesotto.pl/blog/ile-powinien-jesc-pies/

Jak często karmić psa?

Tu również odpowiedź jest prosta: to zależy! Od czego? Od rasy Twojego psa (czy jest psem kanapowcem, czy psem pracującym), od jego wagi i wieku, a także od stanu zdrowia.

Naukowcy wskazują, że psy średnie, o wadze od 12 do 20 kg mogą jeść raz na dobę, choć są właściciele, preferujący karmienie poranne i wieczorne, co jest również poprawne.

Pies powinien dostawać jeść zawsze po spacerze, a pracujący – po wykonanym zadaniu. Przy karmieniu dwukrotnym w ciągu dnia psu pracującemu należy podać jedzenie na minimum godzinę przed wysiłkiem i godzinę po nim. Podanie posiłku bezpośrednio przed lub po wysiłku może skutkować problemami zdrowotnymi.

Z kolei małe szczeniaki, które dopiero co odebraliśmy od matki, powinny dostawać jedzenie aż 5 razy dziennie. Z upływem czasu częstotliwość karmienia maleje. I tak szczeniaka półrocznego karmimy 3 razy dziennie, a młodego, rocznego psa dwa razy.

W przypadku starszych psów należy zwrócić dodatkowo uwagę na to czy jest on w stanie samodzielnie pogryźć pokarm. Jeśli nie, należy podawać mu pokarm rozdrobniony lub namoczony. Połykanie w całości dużych kawałków może skutkować zaczopowaniem jelita, co u starszego psa jest bardzo niebezpieczne.

/Artykuł sponsorowany/

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.