Igor Mitoraj w Warszawie

UDOSTĘPNIJ

Igor Mitoraj w Warszawie

Igor Mitoraj – Polski rzeźbiarz światowej sławy, którego rzeźby i rysunki pokazano na 120 wystawach indywidualnych na całym świecie. Jego rzeźby, często gigantycznej wielkości, stoją w reprezentacyjnych punktach wielu miast – m.in. w Paryżu na La Défense oraz w Rzymie, Mediolanie, Lozannie, Londynie, Krakowie, Scheveningen koło Hagi, w USA i Japonii.

Warszawa może się pochwalić trzema pracami Igora Mitoraja. Tylko jedna rzeźba zlokalizowana jest na Starówce, aby znaleźć resztę trzeba udać się na małą wycieczkę po stolicy.

W 2004 roku przed Centrum Kultury i Edukacji Olimpijskiej na Żoliborzu. postawiono rzeźbę „Ikaro Alato” co w tłumaczeniu oznacza „Ikar uskrzydlony”.
Przedstawia młodego , nagiego, pięknie zbudowanego mężczyznę. Jego postać wykonana jest z brązu. Ukazany jest bez rak i jednego skrzydła, co nawiązuje do tradycji antycznej. Tym pięknym mężczyzną jest Ikar syn Dedala, bohater antycznego mitu.
Jest ona nawiązaniem do tematyki sportowej ekspozycji znajdującej sie na terenie Centrum Olimpijskiego.

IMG_20141023_184810

Drugą rzeźbą jest „Grande Toscano”, którą rzeźbiarz odsłonił osobiście we wrześniu 2009 roku przed budynkiem Spectra należącym do Polfarmy przy ul. Bobrowieckiej 6.
Pięciometrowa rzeźba przedstawia popiersie mężczyzny z uwiecznioną w jego sercu twarzą dziewczyny.

 

mitoraj2

Trzecim dziełem są drzwi do kościoła Jezuitów na Starym Mieście. Rzeźba przedstawia „Wniebowstąpienie Najświętszej Maryi Panny”.

Na ostatnim zdjęciu drzwi kościoła Jezuitów jest również rzeźba „Eros bendato” zlokalizowana na Starym Rynku w Krakowie.

2 Komentarze

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.