„Figury niespokojne” – plenerowa wystawa rzeźby

Figury niespokojne – plenerowa wystawa rzeźby
Adam Myjak, Dom, 1974

Od klasycznych przedstawień, przez neoekspresjonizm po formy abstrakcyjne. Rzeźby wybitnych artystów ze zbiorów Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku prezentowane w przestrzeni ogrodów Zamku Królewskiego w Warszawie to propozycja wyjścia poza tradycyjnie pojmowaną przestrzeń muzealną i rozszerzenie doświadczenia odbioru sztuki.

Rzeźby wprowadzają do Królewskich Ogrodów nowy zestaw znaczeń, naznaczają przestrzeń swoją osobowością, a zwiedzającym oferują możliwość innego kontaktu ze sztuką poprzez doświadczenie jej w innym miejscu, scenerii, świetle. Ogrody stają się tym samym rozszerzeniem przestrzeni muzealnej, jednocześnie żyjąc rytmem odwiecznych praw natury – zgodnie z ideą ,,Muzeum w zgodzie z naturą”.
Figury niespokojne" – plenerowa wystawa rzeźby
Barbara Zbrożyna, Macierzyństwo, 1957/2008

Wystawa „Figury niespokojne” jest okazją do zapoznania się z wycinkiem czołowej polskiej kolekcji rzeźby współczesnej pochodzącej ze zbiorów Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Ekspozycja opiera się na wyborze rzeźb związanych z szeroko pojmowaną figuracją, rozumianą jako niewyczerpane źródło inspiracji. Prezentowane prace ukazują przemiany stylistyczne i formalne zachodzące w rzeźbie polskiej od lat 60. do współczesności.

Plenerowa prezentacja obejmuje kilkanaście obiektów stanowiących wybór przedstawień klasycznych, neoekspresjonistycznych, aż po formy abstrakcyjne.

Na wystawie eksponowane są prace wybitnych polskich rzeźbiarzy, m.in.: Barbary Zbrożyny, Zofii Woźnej, Jerzego Jarnuszkiewicza, Alfonsa Karnego, Tadeusza Łodziany, Adolfa Ryszki, Jacka Waltosia, Gustawa Zemły i Adama Myjaka.

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku to jedyny ośrodek rzeźbiarski w Polsce. Od ponad czterdziestu lat buduje reprezentatywny zbiór rzeźby polskiej, ze szczególnym naciskiem na prace powstałe w drugiej połowie XX wieku i współcześnie. Kolekcja obejmuje dzieła rzeźby współczesnej artystów polskich i zagranicznych w całej ich różnorodności ideowej, formalnej i materiałowej.
Obecnie zbiór składający się z rzeźb, obiektów i instalacji liczy ponad 2000 prac. Większość dzieł pochodzi z okresu powojennego, chociaż w zbiorach są realizacje z początków XX stulecia, jak chociażby prace Konstantego Laszczki, Wacława Szymanowskiego czy Stanisława Ostrowskiego, oraz z okresu międzywojnia, np. Katarzyny Kobro, Olgi Niewskiej, Jacka Pugeta i Augusta Zamojskiego. Ważną część kolekcji stanowią dzieła składające się na najnowszy rozdział historii rzeźby polskiej, zwłaszcza te powstałe w ostatnich latach. Dotyczy to przede wszystkim prac młodego pokolenia, które dzięki organizowanemu przez Centrum od trzech dekad Triennale Młodych miało możliwość artystycznego debiutu.
Otwarcie wystawy Figury niespokojne. Wystawa rzeźby ze zbiorów Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, odbędzie się 13 czerwca 2022 r. (środa) o godz. 17.00 w Ogrodach Dolnych Zamku Królewskiego (wejście bezpośrednio do Ogrodów).

Wstęp wolny
Ogród Dolny dostępny w godz. 10.00–22.00 / Zamek Królewski w Warszawie

„Figury niespokojne”
14 lipca – 10 października 2022 r.
Ogród Dolny

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.