Festiwal filmów o tematyce żydowskiej Kamera Dawida na VOD Warszawa

Kamera Dawida to najstarszy i największy tego typu festiwal w Polsce, a także jeden z pierwszych w Europie. To przegląd najnowszego kina fabularnego i dokumentów poruszających szeroko rozumianą tematykę żydowską. W tym roku festiwal odbędzie się między 14 a 30 listopada.

Jubileuszowa 20. edycja festiwalu odbędzie się w formie hybrydowej. Pokazy stacjonarne planowane są w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz w Kinogramie w Fabryce Norblina. Z kolei od 21 do 30 listopada odbędzie się internetowa odsłona festiwalu na Vod(otwiera się w nowej karcie).Warszawa(otwiera się w nowej karcie).

W programie festiwalu znalazły się retrospektywy uznanych twórców filmowych oraz stałe sekcje tematyczne takie jak: współczesne kino izraelskie, kino niemieckie o tematyce żydowskiej, przedwojenne kino jidysz, krótkie formy.

Festiwal to także Międzynarodowy Konkurs Fabuł i Dokumentów. Jury przyzna Kamery Dawida w następujących kategoriach: Najlepszy Film Festiwalu, Najlepsza Fabuła Pełnometrażowa, Najlepszy Dokument Pełnometrażowy, Najlepsza Fabuła Krótkometrażowa i Najlepszy Dokument Krótkometrażowy.

Podczas festiwalu zaplanowano wiele wydarzeń towarzyszących, m.in. warsztaty filmowo-kulinarne, pokazy edukacyjne i warsztaty filmowe dla szkół, wystaw, webinar i koncert z muzyką z serialu „Król”.

W trakcie 19 dotychczasowych edycji zaprezentowanych zostało ponad 600 filmów z blisko 30 krajów, a nagrody były przyznawane produkcjom, które później były doceniane na największych światowych festiwalach, zdobywały między innymi Oscary i Złote Lwy. Co roku do Kamery Dawida dołącza kilka tysięcy widzów, którzy poznają w ten sposób historię, kulturę i współczesne życie Żydów z Polski i całego świata.

Więcej informacji znajduje się na stronie: wjff.pl.

źródło: UM Warszawa


Przeczytaj też:

Wydarzenia w Warszawie listopad 2022 – klik
Reklama