Ekologiczny blok w Legnicy z ogrzewaniem sufitowym

Ekologiczny blok w Legnicy.

Nowy blok wybudowany przy udziale miasta Legnicy wyposażony jest w najnowocześniejsze technologie oszczędzające energię. Zastosowano tam m.in. ogrzewanie sufitowe.

Czterdzieści cztery rodziny mogą się już wprowadzić do nowoczesnych i ekologicznych mieszkań w nowym bloku na osiedlu w Lasku Złotoryjskim przy ul. Makuszyńskiego. Wzniosło go Towarzystwo Budownictwa Społecznego w Kamiennej Górze, którego głównym udziałowcem jest Legnica.

W czterokondygnacyjnym budynku z podziemnymi garażami, zastosowano najnowocześniejsze technologie, oszczędzające energię i zdecydowanie obniżające koszty eksploatacji.

„Blok ma ogrzewanie sufitowe, które zapewnia system studni i pomp głębinowych, dostarczających ciepło z wnętrza ziemi” – informuje prezes TBS Kamienna Góra Władysław Niemas. „Z kolei system wentylacji doprowadza do mieszkań przefiltrowane i oczyszczone powietrze dzięki rekuperacji. To bardzo nowoczesny budynek” – zachwala.

Wszystkie mieszkania są już wynajęte. Mają od jednego do czterech pokoi, balkon, ich powierzchnia wynosi średnio 50 m kwadratowych. Posiadają garaże i pomieszczenia gospodarcze. Koszt tej inwestycji, zrealizowanej w ciągu dwóch lat, to około 9,6 mln zł. Jest ona finansowana z niskooprocentowanej pożyczki z Banku Budownictwa Krajowego (49 proc.), przyszłych lokatorów, gminę i TBS. Wartość udziału miasta wyniosła 2,5 mln zł.

Najemcą może być osoba, która jest na liście oczekujących, niemająca własnego mieszkania i osiągająca dochody pozwalające na jego utrzymanie. Wymagane jest wpłacenie kaucji w wysokości około 20 proc. wartości lokalu, która zostanie zwrócona, gdy lokator z niego zrezygnuje. Czynsz w mieszkaniach TBS w Legnicy wynosi ok. 10 zł za metr kwadratowy plus media. Jest niższy, niż w mieszkaniach wybudowanych w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus i konkurencyjny wobec ofert deweloperskich.

„Nasze miasto już od 15 lat stawia na budownictwo w ramach TBS, dzięki któremu legniczanie mogą wynajmować lokale po przystępnych dla nich cenach” – mówi Jadwiga Zienkiewicz, zastępca prezydenta Legnicy. „Na tym osiedlu powstały już 444 mieszkania, a wraz z innymi lokalizacjami mamy ich ponad 500. Chcemy zbudować jeszcze kolejne 10 domów, w których zamieszka ok. 800 rodzin” – wylicza.

W tym byłym poradzieckim kompleksie wojskowym (R-33) przekazano lokatorom już siedem wyremontowanych bloków, a ósmy zbudowano od fundamentów. W otoczeniu Lasku Złotoryjskiego powstało nowe osiedle z rozwiniętą infrastrukturą, punktami handlowo-usługowymi i placem zabaw dla dzieci.

Legnica od 15 lat jest największym spośród czternastu udziałowców Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Kamiennej Górze, ma 40,67 proc. udziałów.

Źródło: UM Leginca

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.