Dzień Żeleńskiego” w Polskim Radiu Chopin

23 stycznia br. minie 100. rocznica śmierci jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów 2. połowy XIX wieku i początku XX wieku – Władysława Żeleńskiego (1837-1921). Z tej okazji w najbliższą sobotę redakcja Polskiego Radia Chopin przygotowała aż 11 godzin audycji specjalnych, w których zaprezentowane zostaną najcenniejsze dzieła twórcy.

W Polskim Radiu Chopin dzień poświęcony pamięci i twórczości Władysława Żeleńskiego zostanie spięty klamrą operową – dwiema audycjami poświęconymi operom, stanowiącym adaptacje poezji romantycznych wieszczów – Juliusza Słowackiego (Goplana według Balladyny) oraz
Adama Mickiewicza (Konrad Wallenrod). Pomiędzy nimi będzie można usłyszeć najciekawsze utwory kameralne, pieśniowe, symfoniczne, fortepianowe, a nawet organowe tego płodnego artysty.

W najbliższą sobotę czeka nas prawdziwa, choć jednodniowa, rewolucja ramówkowa. Między godziną 8.00 a 21.00 będą brzmieć niemal wyłącznie kompozycje dostojnego krakowskiego jubilata. Jest to dzień dla nas bardzo ważny, bo chociaż na co dzień gramy przede wszystkim muzykę patrona naszej anteny, to Władysław Żeleński za życia był uważany za jednego z najważniejszych następców Fryderyka Chopina. Jakkolwiek dziś kompozytor pozostaje w cieniu swego syna Tadeusza Żeleńskiego Boya, w polskim życiu muzycznym zajmował pozycję porównywalną do tej, jaką w naszych czasach przypisywaliśmy zmarłemu przed niespełna rokiem Krzysztofowi Pendereckiemu – mówi Marcin Gmys, Dyrektor Polskiego Radia Chopin i pomysłodawca audycji specjalnych.

Władysław Żeleński skomponował m.in. kwartety smyczkowe, trio fortepianowe, uwerturę na orkiestrę i sonaty. Po swoich podróżach, podczas których kształcił się w Paryżu i w Pradze powrócił do Polski, gdzie założył Instytut Muzyczny w Warszawie. Z jego inicjatywy w 1887 r. powstało Konserwatorium Towarzystwa Muzycznego w Krakowie, w którym do śmierci pełnił funkcję dyrektora.

źródło: materiały prasowe

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.