Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu 2023

Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu 2023

27 stycznia 2023 roku już po raz 18. obchodzony będzie Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Tegoroczne uroczystości pod honorowym patronatem Prezydenta m.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego rozpoczną się modlitwą El Malei Rachamim pod Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie.

W Dniu Pamięci mieszkańcy Warszawy i innych miast zapalą świeczki w swoich oknach, a na ulice wyjedzie pusty zabytkowy tramwaj oznaczony gwiazdą Dawida.

Obchody pod Pomnikiem Bohaterów Getta

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został uchwalony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 1 listopada 2005 roku. Datę obchodów wyznaczono na 27 stycznia – rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 roku. Mają one na celu nie tylko uczczenie pamięci pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy, ale i pokazanie wyraźnego sprzeciwu wobec nieuznawania Holokaustu jako wydarzenia historycznego. W swojej rezolucji Zgromadzenie Ogólne ONZ wezwało również do przedsięwzięcia środków mobilizujących narody, aby podtrzymać pamięć i edukację na temat Holokaustu, by ten czas był dla wszystkich ludzi przestrogą przed nienawiścią, rasizmem i uprzedzeniami.

Warszawskie obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu odbędą się 27 stycznia 2023 roku pod Pomnikiem Bohaterów Getta o godz. 13.00, (ul. Zamenhofa/ Al. Sendlerowej) gdzie spotkają się przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, placówek dyplomatycznych, organizacji społecznych i wyznaniowych, a także uczniowie i mieszkańcy Warszawy, którzy oddadzą hołd ofiarom Zagłady. Wsparcie i udział w uroczystości przedstawicieli kościoła katolickiego oraz innych wspólnot wyznaniowych, a także wspólna modlitwa ekumeniczna będą bardzo ważnym akcentem podkreślającym duchowy wymiar tego wydarzenia. Podczas uroczystości wystąpi aktorka Teatru Żydowskiego Adrianna Dorociak.

Światło Pamięci

„W dniu 27 stycznia blask zapalonych świec ocala pamięć. Zróbmy wszystko aby już nigdy nie powtórzyła się zbrodnia zrodzona z nienawiści, pustoszącej serca i umysły. Dzień Pamięci o Holokauście to dzień wiary w nowe niebo rozpostarte nad Ziemią – stworzone dla ludzkiego szczęścia. Zapalmy wszyscy świece w oknach 27 stycznia o godz. 18.00 – apeluje Gołda Tencer – Obowiązkiem każdego z nas jest troszczyć się, aby światło pamięci nigdy nie zgasło w naszej świadomości”.

Zapraszamy wszystkich do włączenia się w upamiętnienie Ofiar Holokaustu 27 stycznia o godz. 18.00 poprzez zapalenie świecy w oknie. Światło Pamięci można także zapalić w Internecie korzystając z portalu społecznościowego Facebook.

Wystarczy z profilu FB Fundacji Shalom https://www.facebook.com/events/1222501961982890?ref=newsfeed pobrać zdjęcie zapalonej w oknie świecy i zamieścić na swojej tablicy.  

Pusty tramwaj z gwiazdą Dawida

27 stycznia 2023 roku w godz. 12.00 – 18.00, jak co roku tego dnia, na ulice Warszawy wyjedzie oznaczony gwiazdą Dawida zabytkowy tramwaj. Pusty pojazd będzie symbolizować tramwaj kursujący w getcie warszawskim. Ma on przypomnieć mieszkańcom stolicy o żydowskich sąsiadach, którzy w czasie II wojny światowej zostali wymordowani w obozach zagłady i w gettach. Tramwaj przejedzie trasą pl. Narutowicza – Marszałkowska – Stawki – Popiełuszki – Metro Marymont – Okopowa – pl. Zawiszy – pl. Narutowicza.

Wydarzenie pod honorowym patronatem Prezydenta m.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego.

źródło: materiały prasowe


Przeczytaj też:

Magiczny Botaniczny 2022

Magiczny Botaniczny już otwarty – klik
Wydarzenia w Warszawie weekend – klik