DZIEDZICTWO nowy program Muzeum POLIN

Muzeum POLIN w 2021 roku rozpoczyna program poświęcony dziedzictwu żydowskich twórców, myślicieli i działaczy z Polski, którzy zmieniali oblicza sztuki, nauki, gospodarki czy polityki – w pełnych niepewności i zmian wiekach XIX i XX. Przywołane zostaną niezwykłe biografie (m.in. Ida Kamińska, Artur Rubinstein, Samuel Goldwyn Meyer, I. B. Singer, Janusz Korczak, Helena Rubinstein, Ludwik Zamenhof), w których odbicie znajduje wiele burzliwych wydarzeń historycznych. Już wkrótce, gdy tylko pozwoli na to sytuacja związana z pandemią, otworzymy także nową część wystawy stałej Muzeum POLIN – galerię „Dziedzictwo”. 

W całorocznym programie „Dziedzictwo” słuchacze i widzowie znajdą: festiwal muzyczny, spotkania online z potomkami bohaterów galerii w ramach cyklu „Meet the Family”; filmy, które prezentują wybitnych artystów i artystki, oprowadzania kuratorskie po wystawie, spacery śladami polskich Żydów, warsztaty dla dzieci i opiekunów, spotkania autorskie i dyskusje.

Program „Dziedzictwo” rozpocznie się 17 stycznia 2021 roku dwoma wydarzeniami: 

  • o godz. 14:00 w serwisie YouTube oraz na facebookowym profilu Muzeum POLIN obejrzymy pierwszy z cyklu filmów, który jest zapisem rozmów na temat uniwersalnych prawd poruszanych w galerii „Dziedzictwo”. W tym odcinku dziennikarka i reportażystka Hanna Rydlewska rozmawia o odwadze z Joanną Fikus, kierowniczką działu wystaw Muzeum POLIN. W kolejnych wywiadach usłyszymy Dariusza Stolę, Andrzeja Ledera oraz Wojciecha Eichelbergera.
  • o godz. 20:00 odbędzie się dyskusja „Czyje jest to dziedzictwo?”. Rozmowę z prof. Barbarą Kirshenblatt-Gimblett, prof. Dariuszem Stolą i dr Tamarą Sztymą poprowadzi Jacek Żakowski. Uczestnicy debaty – osoby zaangażowane w powstanie nowej galerii Muzeum POLIN – opowiedzą o procesie tworzenia tej przestrzeni, o tym, dlaczego galeria powstała dopiero teraz i dlaczego jest ona tak ważna dla ukazania pełniejszego obrazu historii polskich Żydów. Transmisja na żywo z tłumaczeniem na język polski: Facebook Muzeum POLIN. Transmisja na żywo w języku angielskim: Facebook Friends of POLIN Museum

Więcej informacji: https://www.polin.pl/

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.