Dom Spotkań z Historią nowym wydawcą Dwutygodnika!

Dom Spotkań z Historią jest nowym wydawcą Dwutygodnika, internetowego magazynu o kulturze. Nowy wydawca, dzięki wsparciu Miasta Stołecznego Warszawy, zapewni ciągłość jednemu z najbardziej wartościowych i cenionych internetowych magazynów kulturalnych.

–  Dom Spotkań z Historią, instytucja kultury Miasta Stołecznego Warszawy jest od dzisiaj nowym wydawcą Dwutygodnika.  Jest to ważne dla instytucji, która ma w swojej nazwie historię, a jednocześnie jest nowoczesną instytucją, która ma świadomość tego, że historia to jest także budowanie naszej współczesnej tożsamość, a kultura jest bardzo ważnym, jeśli nie podstawowym warunkiem –mówi Aldona Machnowska-Góra dyrektorka koordynatorka ds. kultury i komunikacji społecznej.

Zmiana wydawcy jest konsekwencją ogłoszonej w grudniu 2018 roku decyzji Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego o zaprzestaniu finansowania „Dwutygodnika”. W odpowiedzi na tę decyzję głos zabrali liczni czytelnicy, wyrażający zaniepokojenie oraz ogromne wsparcie dla funkcjonowania magazynu. Ich głosy funkcjonowały w mediach społecznościowych pod hasłem #DwutygodnikZostaje.

– Dwutygodnika nie było przez trzy miesiące. Wsparcie, jakie otrzymaliśmy w tym czasie, było gigantyczne i przekroczyło nasze najśmielsze oczekiwania. Najbardziej się cieszyłam z pochwał dwutygodnikowego języka pisania o kulturze: rzeczowego, merytorycznego, niehermetycznego. Ostatnie miesiące w Polsce dobitnie pokazały, że jakość języka przekłada się bezpośrednio na jakość naszych społecznych światów. Pokazały też, że teraz to miasta przejmują wiodącą rolę, nie tylko w kulturze. Dwutygodnik będzie wydawany przez Dom Spotkań z Historią, który jest instytucją m.st. Warszawy, ale jesteśmy otwarci na współpracę z innymi miastami – mówi Zofia Król, redaktorka naczelna „Dwutygodnika”.

Od początku naszej działalności staramy się w Domu Spotkań z  Historią opowiadać o historii najnowszej w różnorodny sposób, odwołując się często do form artystycznych, parateatralnych, performatywnych. Zawiązująca się właśnie relacja z Dwutygodnikiem to  szansa na pogłębienie spojrzenia na przeszłość z perspektywy artysty, którego kontakt ze źródłami historycznymi otwiera zupełnie nowe możliwości poznawcze – mówi Piotr Jakubowski dyrektor Domu Spotkań z Historią.

Magazyn „Dwutygodnik” został zakupiony od Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego. Umowa obejmuje m.in. prawo do tytułu prasowego, obszerne archiwum tekstów (łącznie ponad 8 tys.), które powstawały w ciągu całej ostatniej dekady, jak i platformę, wraz z wszelkimi prawami do jej poszczególnych składowych. Dzięki wsparciu finansowemu m.st. Warszawy zespół redakcyjny „Dwutygodnika” będzie kontynuował dyskusję o zawiłościach kultury przeszłej i współczesnej, a także zmieniających się obyczajach.

Nowe otwarcie zbiega się w czasie z dziesiątą rocznicą powstania pisma, które od 2009 roku komentuje na bieżąco zjawiska literackie, teatralne, artystyczne, muzyczne, filmowe i medialne. W tym czasie „Dwutygodnik” stał się jednym z najbardziej opiniotwórczych mediów w debacie o kulturze współczesnej, miejscem ścierania się stanowisk i wypracowywania sposobów mówienia o najnowszych fenomenach artystycznych i obyczajowych. „Dwutygodnik” będzie kontynuował działalność na wszystkich dotychczasowych polach i w niezmienionym składzie redakcyjnym.

Współpraca z Domem Spotkań z Historią stanie się okazją do stworzenia nowych cykli i wątków tematycznych. Bieżące rejestrowanie zjawisk społecznych i obyczajowych, którym od dekady zajmuje się „Dwutygodnik”, pozwoli zbudować archiwum teraźniejszości – łącząc przeszłość ze zjawiskami współczesnymi, dbając o ciągłość opowieści o polskiej kulturze. Pozwoli to stworzyć nową jakość w opowiadaniu o zmieniającej się codzienności i zawiłościach historii najnowszej. Stając się wydawcą magazynu, Dom Spotkań z Historią otwiera się także na szerokie grono nowych odbiorców własnego programu – wystaw, wydarzeń i publikacji popularyzujących historię.

Pierwszy numer pisma w nowej odsłonie ukaże się w sobotę 27 kwietnia i zbiegnie się z obchodzonymi w Domu Spotkań z Historią urodzinami „Dwutygodnika”, na które już teraz zapraszamy czytelników i sympatyków pisma. Program wydarzeń ogłosimy wkrótce.

„Dwutygodnik” jest największym i zarazem najbardziej dostępnym magazynem o kulturze w Polsce, ukazującym się w internecie od 2009 roku. W każdym numerze ukazują się recenzje dzieł sztuki i wydarzeń kulturalnych oraz wywiady, eseje i felietony. „Dwutygodnik” świadomie łączy najlepsze tradycje polskich periodyków – uważny dobór, redakcję i korektę tekstów – z technologią i nowoczesnym designem. Dzięki przejrzystej formule oraz bezpłatnemu dostępowi do treści czytelnik ma możliwość obcowania z kulturą w sposób prosty i regularny. Ma to szczególne znaczenie w czasie coraz szczuplejszych działów kultury w gazetach codziennych i tygodnikach, pomijających często zjawiska z dziedziny kultury wysokiej i niezależnej. Na łamach „Dwutygodnika” publikowali m.in. Dorota Masłowska, Andrzej Stasiuk, Anda Rottenberg, Przemysław Czapliński, Maria Poprzęcka, Stanisław Łubieński, Michał Paweł Markowski, Weronika Murek. W magazynie debiutowali uznani dziś w swoich dziedzinach krytycy i eseiści, m.in. Anka Herbut, Witold Mrozek, Łukasz Najder, Karol Sienkiewicz czy Grzegorz Wysocki. Redaktorką naczelną „Dwutygodnika” jest Zofia Król.

Dom Spotkań z Historią jest instytucją kultury miasta st. Warszawy. Zajmuje się historią Polski i Europy Środkowo-Wschodniej w XX wieku. Z sukcesem popularyzuje również historię Warszawy i jej mieszkańców. Prezentuje wystawy oparte często na nieznanych kolekcjach zdjęć, organizuje dyskusje, cykle spotkań varsavianistycznych, pokazy filmów fabularnych i dokumentalnych, warsztaty edukacyjne, seminaria i konferencje. DSH prowadzi też działalność wydawniczą, a w swojej księgarni oferuje szeroki wybór książek dotyczących XX wieku. Ponadto upowszechnia historię poprzez źródła i świadectwa indywidualne. Wspólnie z Ośrodkiem KARTA prowadzi Archiwum Historii Mówionej (AHM), największy w Polsce zbiór relacji świadków historii XX wieku, które gromadzi, opracowuje i udostępnia oraz digitalizuje zdjęcia, dokumenty i filmy.

Ogłoszenie decyzji odbyło się w siedzibie Domu Spotkań z Historią w obecności: Aldony Machnowskiej-Góry (dyrektorki koordynatorki ds. kultury i komunikacji społecznej), Zofii Król (redaktorki naczelnej Dwutygodnika) oraz Piotra Jakubowskiego (dyrektora Domu Spotkań z Historią).

źródło: UM Warszawa

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.