„Dawne ubiory w muzeum, teatrze, filmie i w odtwórstwie historycznym”

4 lutego 2018 roku w Zamku Królewskim rozpocznie się nowy cykl wykładów „Dawne ubiory w muzeum, teatrze, filmie i w odtwórstwie historycznym”.

 

Sala Odczytowa (Kinowa)

Chcielibyśmy zaproponować naszej publiczności nowy cykl otwartych wykładów – bogato ilustrowanych i prowadzonych przez specjalistów – poświęconych dawnym ubiorom w zbiorach muzealnych oraz ich odtwarzaniu na potrzeby filmu, teatru, muzeów i imprez poświęconych rekonstrukcji historycznej. W ramach tego cyklu przedstawione zostaną podstawowe źródła wiedzy z dziedziny kostiumologii: świadectwa pisemne, a także autentyczne zabytki, obrazy, ryciny, żurnale, fotografie oraz powstałe na ich podstawie kostiumy teatralne i filmowe. Wśród wykładowców znajdą się m.in. historycy i historycy sztuki, a także praktycy – rzemieślnicy wykonujący kopie czy osoby pracujące w filmie. Szczególnie zapraszamy osoby, które interesują się dawną modą: członków zespołów tańca dawnego czy grup rekonstrukcji historycznej oraz artystów i rzemieślników odtwarzających dawne stroje. Po prezentacjach przewidziany jest czas na dyskusję. W tym roku kalendarzowym proponujemy następujące wykłady:

Wstęp na podstawie biletu w cenie 5 zł


4 lutego 2018 r., (niedziela), godz. 13.00

Muzealia kostiumowe jako źródło wiedzy o kroju i technikach szycia ubiorów historycznych. Prowadzenie: Ewa Orlińska-Mianowska

Prezentacja oparta na przykładach z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie.

Ewa Orlińska-Mianowska

Historyk sztuki, od 1988 r. pracuje w Muzeum Narodowym w Warszawie w Zbiorach Sztuki Zdobniczej, od 2003 r. jako kustosz Kolekcji Tkanin. Współpracuje z kilkoma uczelniami warszawskimi prowadząc praktyki i konsultacje. Współpracuje z wieloma placówkami muzealnymi jako konsultant w zakresie kostiumologii i historii tkanin. Autorka not katalogowych do wielu muzealnych wstaw, artykułów naukowych i katalogu Modny Świat XVIII wieku (2003),współautorka książki Tkaniny dekoracyjnePrzewodnik dla kolekcjonerów (2009).


11 marca 2018 r. Damski kontusz – geneza, znaczenie i ewolucja. Prowadzenie: Agnieszka Terpiłowska

Agnieszka Terpiłowska – filozofka, historyczka, specjalizuje się w w historii mody i zawiłościach życia dworskiego. Zajmuje się krawiectwem historycznym. Jest członkiem Stowarzyszenia Pułków i Regimentów Polskich 1717 – 1831 „Arsenał”. Edukatorka w Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie.


8  kwietnia 2018 r., Haftowane i koronkowe dekoracje ubiorów w XVII i XVIII wieku. Prowadzenie: Monika Janisz

Wykład poświęcony haftowanym dekoracjom ubiorów oraz koronkowym akcesoriom mody XVII i XVIII wieku. Na przykładach z kolekcji muzealnych omówione zostaną rodzaje haftów, którymi ozdabiano ubiory oraz charakterystyczne dla tego czasu typy koronek.

Monika Janisz – historyk sztuki, adiunkt w Kolekcji Tkanin Muzeum Narodowego w Warszawie. Zajmuje się historią tkanin dekoracyjnych, szczególnie tapiserii i haftów od XVI do XVIII wieku.

https://zamek-krolewski.pl/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.