Czym właściwie jest outsourcing pracowniczy?

outsourcing pracowniczy
Pracownicy są najważniejszym zasobem każdej firmy. Dzięki kompetentnemu zarządzaniu personelem możliwe jest znaczne zwiększenie efektywności wszystkich procesów biznesowych, podniesienie wydajności pracy i osiągnięcie wzrostu zysków. Istnieje kilka sposobów organizacji zarządzania zasobami ludzkimi w przedsiębiorstwie, a w ostatnim czasie coraz więcej firm globalnych i krajowych decyduje się na outsourcing kadr.

Na czym polega istota usług outsourcingu personalnego

Termin ten odnosi się do outsourcingu pewnych procesów biznesowych do wyspecjalizowanych wykonawców. To narzędzie zarządzania jest szeroko stosowane w dużych, średnich i małych przedsiębiorstwach o dowolnej formie zarządzania i branży. Z reguły delegowane są zadania pomocnicze, w tym księgowość, marketing, ochrona terytorium itp. Szczególne miejsce zajmuje delegowanie zadań w zakresie zarządzania pracownikami najemnymi. Rozwiązanie to pozwala uniknąć problemów związanych z administrowaniem personelem, a także zwiększa wydajność pracy.

Następujące procesy są delegowane do wyspecjalizowanego wykonawcy:

 • dobór pracowników;
 • formalizacja stosunków pracy;
 • prowadzenie wymaganej dokumentacji;
 • szkolenie i adaptacja pracowników do projektu;
 • zastępowanie pracowników (jeśli zajdzie taka potrzeba);
 • obliczanie i naliczanie wynagrodzeń;
 • przygotowywanie i składanie sprawozdań statutowych do organów regulacyjnych;
 • opłacanie podatków od wynagrodzeń i ZUS.

Outsourcing zarządzania personelem może zmniejszyć obciążenie działów kadr i księgowości, a także uprościć zadania menedżerów wszystkich szczebli. Kierownictwo może skoncentrować się na podstawowej działalności biznesowej bez rozpraszania się przez procesy pomocnicze. Podnosi to jakość produkowanych dóbr i usług oraz zwiększa zadowolenie klientów.

Korzyści z outsourcingu personelu

Istnieje kilka powodów, dla których warto skorzystać z outsourcingu zarządzania zasobami ludzkimi:

 • dostęp do poszerzonej bazy specjalistów;
 • redukcja płac, możliwość obniżenia kosztów administracji personalnej;
 • oszczędności w rezerwach siły roboczej;
 • optymalizacja procesów biznesowych;
 • gwarancja stabilności;
 • zmniejszenie ryzyka.

Dostęp do ogromnej puli różnorodnych talentów

Po zatrudnieniu pracownika, pracodawcy mają dostęp do ograniczonej listy pracowników o określonych umiejętnościach. Jeśli firma napotyka na braki kadrowe w trakcie swojej działalności, dział kadr może nie być w stanie poradzić sobie z zatrudnieniem dużej liczby pracowników. Agencje outsourcingowe specjalizują się w rozwiązywaniu tego typu problemów, dzięki czemu mogą w krótkim czasie zapewnić wymaganą liczbę pracowników tymczasowych lub stałych.

Obniżenie kosztów zatrudnienia

Personel outsourcingowy jest często tańszy niż wewnętrzny. Dzięki outsourcingowi szeregu procesów biznesowych nie ma potrzeby wydawania pieniędzy na poszukiwanie i szkolenie pracowników, czy też na administrację kadrami. Właściciel nie będzie musiał wynajmować i urządzać biura dla specjalistów, tym wszystkim zajmie się agencja outsourcingowa. Klient płaci tylko za funkcje i zadania, których wymaga, określone w umowie. Nie ma potrzeby zatrudniania pracowników etatowych ani zawyżania listy płac. Korzyści otrzymywane przez klienta znacznie przewyższają koszty outsourcingu personelu, co czyni to narzędzie zarządzania zasobami ludzkimi najbardziej opłacalnym finansowo rozwiązaniem.

Więcej informacji znajdziecie na stronie: https://atlaswork.pl/blog/co-to-jest-outsourcing-pracowniczy

/materiał sponsorowany/

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.