Czym charakteryzuje się transportowe naczynie Dewara?

transportowe naczynie Dewara

Rok 1883 przyniósł odkrycie w postaci skroplenia azotu. Dokonali tego dwaj profesorowie Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ciekły azot znalazł szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach życia. Wymaga jednak odpowiednich warunków przechowywania. Służą do tego specjalne naczynia Dewara. Czym się charakteryzują? Co warto wiedzieć o transportowych dewarach?

Czym są naczynia Dewara?

Naczynie Dewara służy do przechowywania oraz transportowania ciekłego azotu. Zbudowane jest podobnie jak termos. Składa się bowiem z podwójnych, oddzielonych od siebie ścianek. Między nimi znajduje się próżnia techniczna. Pełni ona funkcję izolatora. Niska temperatura, która panuje w środku naczynia z azotem, nie oddziałuje na temperaturę jego powłoki zewnętrznej. Z kolei wysoka temperatura otoczenia nie wpływa na ciecz w dewarze. W ten sposób ciekły azot zachowuje swoje niezwykłe właściwości, a praca z tą substancją jest w pełni bezpieczna.

Transportowe naczynie Dewara – co warto o nim wiedzieć?

Transportowe naczynia Dewara np. https://www.cryogenshop.pl/transportowe/naczynie-dewara-yds-50l są wykorzystywane do magazynowania i przewożenia ciekłego azotu. Cechują się dużą izolacyjnością i niskim współczynnikiem wyparowywania. Transportowana w nich substancja przez długi czas pozostaje nienaruszona. Takie dewary nie mają zasobnika wewnętrznego, a więc nie są odpowiednie do przechowywania próbek z materiałem biologicznym. Tym różnią się od biologicznych naczyń Dewara.

Dostępne obecnie na rynku transportowe naczynia Dewara produkowane są ze szkła borokrzemowego. Chroni je obudowa ze stali nierdzewnej pokrytej powłoką zabezpieczającą materiał przed korozją. Maksymalny stopień izolacji od wymiany ciepła z otoczeniem zapewnia warstwa próżni. Zlokalizowana jest ona między podwójnymi ściankami zbiornika. Pokrywa dewarów transportowych jest często wykonana z tworzywa sztucznego. Konstrukcję tego typu zbiorników reguluje norma DIN 12492.

Dlaczego stosuje się dewary transportowe?

Pojemniki transportowe wyróżniają się wysokimi parametrami szczelności. To bardzo ważne, bo ciekły azot jest pierwiastkiem bardzo niebezpiecznym dla organizmów żywych. Jego bezpośredni kontakt z żywą tkanką prowadzi często do jej nieodwracalnego uszkodzenia. Dlatego warto pamiętać o tym, że naczynia Dewara powinny być zawsze transportowane w pozycji pionowej. Przechowywać należy je w dobrze wentylowanych pomieszczeniach, daleko od wszelkich źródeł ciepła czy materiałów łatwopalnych.

/artykuł sponsorowany/