Cykl wykładów Muzyka Polska Online

Cykl wykładów Muzyka Polska Online

Zapraszamy do spotkań z najważniejszymi polskimi kompozytorami XIX wieku, o których opowie utytułowany kompozytor i wykładowca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, Ignacy Zalewski.

Pod fachowym przewodnictwem ich młodszego kolegi po fachu, przysłuchamy się uważniej twórczości czterech kompozytorów, których dzieła pokazują dobitnie, że polski romantyzm to – by posłużyć się tytułem autorskiej audycji prowadzonej przez Ignacego Zalewskiego w radiu RDC – nie tylko Chopin.

Czwartki, godz. 19.00: 24 września, 29 października, 26 listopada, 17 grudnia
Liczba miejsc*: 95
Cena: 10zł/1 miejsce
Bilety: www.bilety.nifc.pl

Ignacy Feliks Dobrzyński
Termin: 24 września

Józef Elsner, nauczyciel Chopina, o Dobrzyńskim mówił „zdolność niepospolita”. Artysta doskonale opanował techniki orkiestrowe, w jego twórczości fortepianowej zaś znajdujemy liczne polonezy, mazurki, wariacje i fantazje inspirowane polskimi tańcami ludowymi. Na spotkaniu muzycznym zestawimy nokturny i Koncert fortepianowy As-dur op.2 kompozytora z tymi gatunkami uprawianymi również przez Chopina.

Władysław Żeleński
Termin: 29 października

Jeden z głównych przedstawicieli neoromantyzmu był kompozytorem, pedagogiem, organizatorem życia muzycznego, a także twórcą Konserwatorium krakowskiego. Zaprezentujemy zarówno złożone formy muzyczne jak sonatę czy koncert fortepianowy oraz miniaturę fortepianową na przykładzie walca.

Zygmunt Noskowski
Termin: 26 listopada

Noskowski jako kontynuator linii Stanisława Moniuszki, którego był studentem, opanował do mistrzostwa warsztat kompozytorski. W swojej twórczości eksponował przede wszystkim melodie. Poza najbardziej znanym poematem symfonicznym Step, wysłuchamy nowatorskich pod wieloma względami utworów fortepianowych En pastel op.30, Wariacji f-moll na temat własny na fortepian oraz Krakowiaków.

Mieczysław Karłowicz
Termin: 17 grudnia

Odkrywany wciąż kompozytor to twórca nowoczesnej muzyki symfonicznej w Polsce. Do historii przeszły zarówno jego poematy symfoniczne jak i pieśni o niezwykle silnym ładunku emocjonalnym. Działalność kompozytorską łączył z powodzeniem z publicystyką. Wysłuchamy pieśni artysty z komentarzem oraz przybliżmy ciekawe, tragiczne zakończone życie kompozytora.

*Jedno miejsce obejmuje jedno okno na spotkaniu na Zoomie. Dopuszczalne jest uczestnictwo kilku osób siedzących przed jednym komputerem i widocznych w jednym oknie w ramach jednego miejsca. Szczegóły w Regulaminie wydarzeń edukacyjnych online.

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.