Ćwiczenia z utraty. Spotkanie z Agatą Tuszyńską

AGATA TUSZYŃSKA wraca do swej najbardziej poruszającej książki. Od wydania dziennika, w którym opisała miłość, chorobę i odchodzenie męża, minęło kilkanaście lat. Z okazji premiery nowego, uzupełnionego wydania „Ćwiczeń z utraty” pisarka czyta fragmenty książki i rozmawia z AGNIESZKĄ SZYDŁOWSKĄ.
 
12 października, WTOREK, godz. 19.00
Przyjdź do BIG BOOK CAFE osobiście
lub oglądaj LIVE na Facebooku
Partner wydarzenia: Wydawnictwo Marginesy.
 
„Wtedy, przez chwilę wydawało mi się, że zaczynam się podnosić. Ale to wraca. I pewnie tak już zostanie” – pisze Agata Tuszyńska w nowym wydaniu „Ćwiczeń z utraty”, jednej z najpiękniejszych książek o miłości, odchodzeniu i bólu rozłąki, którą teraz, po latach, uzupełniła o obszerne posłowie.
„Ćwiczenia z utraty” to zapis kilkunastu ostatnich miesięcy wspólnego życia pisarki i jej męża, krytyka literackiego, tłumacza i podróżnika, emigranta ‘68 roku, Henryka Dasko. To rzeczowo, prawie na „gorąco” spisywany dziennik, odsłaniający grozę i rzeczywistość choroby ostatecznej oraz to, że śmierci nie da się oswoić. Z drugiej strony to piękna, emocjonalna książka poetycka. Opowieść o miłości i walce o życie, a w końcu o godność umierania.
Dzielili życie przez kilkanaście lat. Między kontynentami, z daleka, kawałkami wydzieranymi z pracowitego czasu obojga – dni, tygodnie, rzadko więcej, bo były obowiązki, odpowiedzialność, jego dzieci, jej studenci, książki, biznesowi partnerzy. Ich czas miał się właśnie zacząć. Wybrali dla siebie wspólny warszawski adres. Ale mężczyzna, którego kochała i z którym miała się zestarzeć śmiertelnie zachorował. Wyrok był nagły i jednoznaczny – nowotwór złośliwy mózgu. Nie było nadziei. W geście obrony mówili o miłości: „Będziemy walczyć, będziemy razem. Nie poddamy się”.
„Ćwiczenia z utraty” to terapia, pożegnanie i swoisty pomnik dla ukochanej osoby.
 
W Big Book Cafe Agata Tuszyńska przeczyta fragmenty książki i opowie, dlaczego zdecydowała się wydać ją na nowo, w poszerzonej wersji.
W spotkaniu możecie wziąć udział na dwa sposoby.
Zapraszamy osobiście do Big Book Cafe przy ul. J. Dąbrowskiego 81.
Wstęp jest wolny, bez rezerwacji, limit miejsc – 70 os. Obowiązuje dezynfekcja rąk i noszenie maseczki przez cały czas trwania spotkania.
qAlbo zapraszamy do oglądania transmisji on-line na żywo w naszym kanale Facebook. Po wydarzeniu zapis rozmowy pozostanie na Facebooku, opublikujemy go także w kanale You Tube Big Book Cafe i Festival.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.