Wystawa „Chopin. Potęga znaku”

„Chopin. Potęga znaku”
Wystawa towarzysząca XVIII Międzynarodowemu Konkursowi Pianistycznemu im. Fryderyka Chopina
Wystawa „Chopin. Potęga znaku” poprowadzi odbiorcę od Chopina – kompozytora, do „Chopina” jako znaku kulturowego, poddającego się różnorodnym zastosowaniom i interpretacjom.

Jaka jest konstrukcja tego znaku? Kiedy mamy do czynienia z marką, symbolem, a kiedy z upamiętnieniem? Które przedstawienia są najczęściej remiksowane? – to tylko niektóre z pytań, na które odpowiedzi można odszukać na najnowszej ekspozycji.
Wystawa wyróżni elementy składowe znaku „Chopin”, takie jak charakterystyczny profil, obrys głowy, klawiatura, nuty czy podpis. Rozpoznawanie będzie polegało na identyfikacji podobieństw i różnic. Zaprezentowane zostaną na przykład nowo zakupione do zbiorów Muzeum portrety autorstwa Edwarda Dwurnika, które nie odnoszą się wprost do żadnego pierwowzoru ikonograficznego.
Szczególna dla miłośników Chopina będzie prezentacja jego portretu pędzla Ary Scheffera (własności Muzeum Dordrechtu), który stał się podstawą do licznych przetworzeń. Do tego „archetypu” nawiązali m.in. Jarosław Przybylski, Jerzy Sacha, Marcin Maciejowski i Agata Peperski. Masowo rozpowszechniony był również na banknocie 5000 zł emitowanym w latach 80. XX wieku.
 
Zróżnicowane obiekty znajdujące się na wystawie – od przedmiotów codziennego użytku poprzez obiekty historyczne i dzieła sztuki współczesnej – odpowiedzą na pytanie „gdzie jest Chopin?”.
 
Adres:ul. Okólnik 1, Warszawa
czynne: wtorek-niedziela 11-19
środa: dzień wstępu bezpłatnego
15.10.2021-30.01.2022
Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.