Courtney Pine Band wystąpi na finale festiwalu Jazz na Starówce

Courtney Pine Band wystąpi na finale festiwalu Jazz na Starówce.

W najbliższą sobotę, 31 sierpnia finał festiwalu i ostatni koncert. Wystąpi legenda saksofonu, multiinstrumentalista, jeden z najbardziej wpływowych i ekscytujących muzyków brytyjskich końca XX wieku, Courtney Pine Band : House Of  Legends.

 Courtney Pine. Do dziś utrzymuje wysoką pozycję, bo jego wirtuozerska gra na saksofonach (sopran i tenor) jest imponująca. Jak napisał  The Guardian : to „chodząca encyklopedia zaawansowanego saksofonu”.  

Koncertuje na całym świecie ze swoim nagradzanym zespołem grającym w salach koncertowych i festiwalach od  Fuji Rock, Montreux po Cape Town. Jego liczne występy telewizyjne i radiowe to między innymi „Mandela Living Legend” dla BBC oraz nagrodzony „Jazz Crusade” Courtney Pine dla BBC Radio2. Pod auspicjami UNESCO  w Międzynarodowy Dzień Jazzu, razem z Herbie Hancockiem dał koncert w Osace , który obejrzeli widzowie na całym świecie w 2014 roku. Na zlecenie Tate Museum  w Londynie skomponował  i wykonał unikalny utwór zainspirowany twórczością  Henri Matisse’a – „Matisse Live Tate’a” emitowany w kinach w Wielkiej Brytanii.  Za zasługi dla muzyki jazzowej został mianowany oficerem Orderu Imperium Brytyjskiego. Laureat prestiżowych nagród  takich jak: BBC Jazz Awards, MOBO, Mercury Music Prize.

Usłyszymy nagradzany House of Legends  – jazzowe interpretacje utworów skomponowanych przez Pine`a. Inspiracją są korzenie brytyjskiej społeczności afro-karaibskiej. Pine gra funky i reggae – rytmy calypso, soca, zouk.

„ Było wielu pionierów wśród czarnoskórych Brytyjczyków, ludzi którzy definiowali epokę, i torowali drogę kolejnym innowatorom a Pine z pewnością jest jednym z nich  – The Voice

Chodząca encyklopedia zaawansowanego  saksofonu –  The Guardian . ..– The Courtney Pine. Multinstrumentalista, saksofonista jest  gigantem jazzowym . Urodzony w 1964 roku, Pine ( pochodzenie jamajskie) spędził młodość w Londynie, ucząc się grać na wielu instrumentach, w tym saksofonie (biegle włada tenorem, sopranem i barytonem),

Rozpoczął karierę muzyczną grając reggae i funk , koncertując w 1981 roku z Clintem Eastwoodem i General Saint.

W latach 80 – tych był pierwszym czarnoskórym angielskim jazzmanem , którego debiutancka płyta „zaznaczyła się na scenie jazzowej.

Przez ponad dwadzieścia lat Courtney Pine nieustannie dokonuje nowych przełomów kolejnymi, wysoko ocenianymi albumami i otrzymuje wiele prestiżowych nagród.  Jego debiutancki album „Modern Day Jazz Stories” był nominowany do nagrody Mercury Music Prize w 2000 roku i otrzymał nagrodę Golden Badge w 2002 roku.  Od tego czasu  zdobył  wiele  prestiżowych nagród  jak: BBC Jazz Awards, MOBO, Mercury Music Prize.

Dziś jego nazwisko stale gości na liście najbardziej wpływowych czarnoskórych Brytyjczyków.  

Jako dwudziestoparolatek  wziął udział w słynnym koncercie dedykowanym Nelsonowi Mandeli na londyńskim Wembley (1987 r.).

W latach 80- tych był jednym z pierwszych czarnych brytyjskich artystów jazzowych, którzy zrobili  ważny  ślad na scenie jazzowej . Jego debiutancki album „Journey To The Urge Within „ znalazł się na liście 40 najlepszych albumów .

Wydał 18 albumów studyjnych i nadal koncertuje na całym świecie ze swoim nagradzanym zespołem grającym w klubach, salach koncertowych. 

W 2014 roku pod auspicjami UNESCO  uczcił Międzynarodowy Dzień Jazzu razem z Herbie Hancockiem dając koncert w Osace , który obejrzeli widzowie telewizji na całym świecie.

Na zlecenie Tate Museum  w Londynie skomponował  i wykonał unikalny utwór zainspirowany twórczością  Henri Matisse’a, w ramach programu „Matisse Live” Tate’a emitowany w kinach w Wielkiej Brytanii.

Ostatnie lata wypełniły  artyście trasy koncertowe w Wielkiej Brytanii, USA i Kanadzie oraz koncerty podczas festiwali jazzowych w Europie .

31 sierpnia 2019, godz. 19:00

Rynek Starego Miasta w Warszawie

Wstęp wolny

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.