Bielański Festiwal Muzyki Pasyjnej

Bielański Festiwal Muzyki Pasyjnej

Bielański Festiwal Muzyki Pasyjnej

16.03.2024,godz. 19.00
Miejsce koncertu: kościół dolny Parafia Niepokalanego poczęcia Najświętszej Maryi Panny na Wrzecionie ul. Przy Agorze 9
Basia Pospieszalska i Michał Bąk
Wstęp wolny

Duet powstał w 2022 roku. Oprócz przyjaźni połączyła nas absolutna miłość do suit Bacha, fascynacja Charliem Hadenem, ogromna słabość do pieczenia chleba na zakwasie, ale przede wszystkim miłość do pieśni Kościoła Katolickiego. Zaczęliśmy grać pieśni, które kochamy najbardziej, a które w Kościołach są coraz rzadziej są śpiewane. Zapragnęliśmy pokazać jakie piękno się w nich kryje – zarówno muzyczne jak i literackie – a zarazem oddać chociaż namiastkę tej głębi duchowej, którą za sobą niosą. Owocem tej współpracy jest nasza pierwsza płyta, która zawiera rozmaite pieśni: od Eucharystycznych, przez Maryjne, kończąc nawet na jednej kolędzie. W tym roku z kolei sięgnęliśmy po jedne z najpiękniejszych i najbardziej przejmujących pieśni jakie znaleźć można w katolickiej tradycji, czyli pieśni Wielkopostne.
Utwory okresu Wielkiego Postu w wyjątkowych ascetycznych aranżacjach na głos i kontrabas. To zawartość drugiej płyty duetu Basi Pospieszalskiej i Michała Bąka, która nosi tytuł „Pieśni wielkopostne”.


17.03.2024, godz. 20.00
Miejsce koncertu: kościół Parafia Św. Zygmunta przy Pl. Konfederacji 55
Maria Pomianowska
Wstęp wolny

Koncert zaprezentuje najdawniejsze pieśni związanych z okresem Wielkiego Postu, które były śpiewane w dawnych czasach w oddalonych od głównych skupisk ludzkich enklawach. Zachowały
dzięki temu swój świeży niepowtarzalny oryginalny charakter. Możemy teraz, w dobie rewolucji technologicznych, powrócić do korzeni naszej kultury i przenieść się do czasów bardzo archaicznych. Koncert przypomni utwory, dawniej przekazywane tylko w tradycji ustnej a śpiewane na ziemiach polskich w okresie Wielkiego Postu. Z Polski powędrujemy dalej. Na owiany tajemnicą starożytny Jedwabny Szlak. Dzięki niezwykłym instrumentom muzycznym wyruszymy w podróż wyobraźni, cofając się o 800 lat wstecz, gdy na drogach łączących Europę z Dalekim Wschodem spotykali się wędrujący muzycy z Chin z polskimi trubadurami. Wspólnie śpiewali , wspólnie grali wspólnie uczyli jedni od drugich innego sposobu myślenia o kształtowaniu emocji czy też przepływie czasu w muzyce.
W programie poza pieśniami Wielkopostnymi znajdą się utwory chińskie, polskie oraz kompozycje M. Pomianowskiej dedykowane niezwykłym instrumentom strunowym.


23.03.2024, godz. 19:15
Miejsce: Parafia Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Warszawie, ul. Conrada 7
Jerzy Zelnik i Kwartet Camerata
Joseph Haydn „Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu”
Wstęp wolny
Włodzimierz Promiński – I skrzypce
Andrzej Kordykiewicz – II skrzypce
Piotr Reichert – altówka
Rafał Kwiatkowski – wiolonczela
Program:
Joseph Haydn „Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu” Hob. XX/1A
Oratorium „Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu” (1786r.) cykl siedmiu sonat instrumentalnych, poprzedzonych introdukcją i zwieńczonych brawurowym Il Terremoto (obrazującym trzęsienie ziemi i zmartwychwstanie).
Każdą z sonat zapowiada tekst zaczerpnięty z Ewangelii – słowa Chrystusa wypowiedziane przed śmiercią.
1 – „Ojcze przebacz im, bo nie wiedzą co czynią!”
2 – „Zaprawdę, powiadam ci: Dziś ze mną będziesz w raju”
3 – „Niewiasto, oto syn Twój. Oto Matka twoja”
4 – „Boże mój, Boże mój, czemuś mnie opuścił?”
5 – „Pragnę”
6 – „Wykonało się!”
7 – „Ojcze, w Twoje ręce powierzam ducha mojego”.

Współorganizatorzy festiwalu:
Urząd Dzielnicy Bielany, Biuro koncertowe Haliny Promińskiej, Cello Studio Artystyczne, Kwartet Camerata, Polskie Towarzystwo Muzyki Kameralnej.

FB-klik


Przeczytaj też:

Muzeum Narodowe w Warszawie
Muzea za darmo Warszawa – klik
Filmy VR – Wirtualny Teatr Historii – klik
Wydarzenia w Warszawie weekend – klik
Wydarzenia w Warszawie w tym miesiącu – klik
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego – klik