Bardzo ETNO 06: Historia Radiowego Centrum Kultury Ludowej

Radiowe Centrum Kultury Ludowej jest jednostką organizacyjną Polskiego Radia, powstałą w 1994 roku. Jego główną rolą jest informowanie o wydarzeniach z szeroko pojętej kultury ludowej z Polski i Świata. Oprócz cyklicznych audycji, emitowanych na antenach Polskiego Radia, Centrum zajmuje się dokumentacją (badania terenowe), archiwizacją i popularyzacją (m. in. seria wydawnicza płyt Muzyka Źródeł) kultury tradycyjnej.

Goście:
Piotr Kędziorek
Maria Baliszewska
Koncert Zespołu Tęgie Chłopy

Kiedy:
26 sierpnia 2020 r. (środa), godz. 20:00

Gdzie:
Klub Muzyczny BARdzo bardzo
ul. Nowogrodzka 11, Warszawa Śródmieście

Wstęp bezpłatny

Piotr Kędziorek: polski etnograf, dziennikarz pracujący w Polskim Radiu od 1994 r, głównie związany z Programem II Polskiego Radia. Autor audycji o tematyce dotyczącej polskiej i zagranicznej muzyki ludowej oraz kultury tradycyjnej. W Polskim Radiu Programie Drugim jest redaktorem prowadzącym piątkowy magazyn „Źródła” oraz poranne audycje radiowe. Współtwórca Radiowego Centrum Kultury Ludowej oraz organizator i uczestnik ekspedycji do Polaków na obczyźnie m.in. w Kazachstanie, Ukrainie, Rumunii, czy Gruzji. Piotr Kędziorek jest jurorem takich konkursów jak: Folkowy Fonogram Roku, Stara Tradycja (w ramach festiwalu Wszystkie Mazurki Świata) i Scena Otwarta (w ramach festiwalu Mikołajki Folkowe).

Maria Baliszewska: etnomuzykolog, dziennikarz, założycielka Radiowego Centrum Kultury Ludowej (1994). Od 1973 roku w Polskim Radiu, kiedy to tuż po ukończeniu studiów (Uniwersytet Warszawski, 1973) rozpoczęła pracę w Redakcji Muzyki Ludowej.
Założycielka i szefowa Radiowego Centrum Kultury Ludowej (1994-2007), w latach 1998-2009 była koordynatorem Europejskiej Unii Radiowej ds. muzyki tradycyjnej i folkowej. Z jej inicjatywy w1998 roku powstał Folkowy Festiwal Polskiego Radia „Nowa Tradycja” i płytowa seria wydawnicza „Muzyka źródeł” – kolekcja muzyki ludowej Polskiego Radia zawierająca radiowe rejestracje muzyki tradycyjnej. Jest autorką części płyt w tej serii, a także wielu innych, m. in. „Pod Tatrami”, „Polskie instrumenty ludowe” (seria „Ocora”) oraz „Welcome Europe” (2004), z okazji wejścia Polski do EU

Kapela Tęgie Chłopy kontynuuje tradycje muzyki tanecznej Kielecczyzny w jej autentycznej i niestylizowanej formie. Repertuarem i instrumentarium nawiązuje do najlepszych wzorów – tradycyjnych kapel ogrywających dawniej wesela i wiejskie zabawy w okolicach Łagowa i Opatowa, m.in. kapeli braci Witkowskich z Orłowin, Krakowiaków ze Zbelutki, Antoniego Witkowskiego z Cisowa i wielu innych.

Nazwa zespołu jest muzyczną deklaracją: Chłopy grają przede wszystkim kieleckie „chłopy” – trójmiarowe, śpiewne melodie typowe dla wschodniej Kielecczyzny, zwane także „światówkami” lub „śpiwami”. Tęgie Chłopy chcą grać do tańca tak, żeby „sufit się podnosił” – jak to się ponoć zdarzało na zabawach ogrywanych przez słynną kapelę braci Witkowskich. W podnoszeniu sufitu wydatnie pomaga obecność mocnej sekcji dętej – trąbki, klarnetu i tuby.
Kapelę tworzą muzycy zaangażowani w organizację Kieleckiego Taboru Domu Tańca w Sędku koło Łagowa (2013-2016). Większość z nich współtworzy wiele cenionych projektów muzycznych i działań animacyjnych w świecie polskiej muzyki tradycyjnej.

Starając się dotrzeć do najstarszego repertuaru Kielecczyzny, członkowie kapeli przejechali setki kilometrów w poszukiwaniu muzykantów i śpiewaczek tego regionu. Wspólnie spędzają czas na nauce miejscowych melodii, goszcząc zwykle u klarnecisty Stanisława Witkowskiego, a także u śpiewaczek z Sędka i okolic – Marii Kowalik i Marii Gałki.

Kapela grała do tańca podczas zabaw tanecznych i festiwali muzyki tradycyjnej i współczesnej w całej Polsce, a także w Szwecji i Francji. W 2014 r. wzięła udział w spektaklu Jacka Hałasa i Darka Błaszczyka Orszak weselny/Żałobny rapsod, zrealizowanym przez Polskie Radio.

W związku z art. 17 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 374) prosimy o stosowanie się do wymogów epidemiologicznych obowiązujących w Klubie.

Organizator: Fundacja BARDZO BARDZO
Partnerem wydarzenia jest FOLK.pl i w jego trakcie istnieje możliwość zapoznania się z jego ofertą muzyczną oraz zakup Cd z muzyką tradycyjną
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pokaż mniej

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.