Badanie holtera czego nie wolno robić

Badanie EKG z wykorzystaniem holtera jest popularnym badaniem, które zalecane jest w przypadku podejrzenia chorób serce. Jest ono również często wykonywane profilaktycznie w sytuacji, gdy chcemy skontrolować swój stan zdrowa. Jeśli chcecie wiedzieć na czym ono polega, jak się do niego przygotować i czego nie wolno robić podczas przeprowadzania badania, to bardzo dobrze trafiliście. W tym artykule znajdziecie wszystkie najważniejsze informacje na temat tego badania.

Holter EKG – co to jest i do czego służy?

 Na pewno wielokrotnie słyszałeś o holterze EKG, jednak nigdy nie zastanawiałeś się, jaki wygląda takie badanie i do czego dokładnie służy. Holter zajmuje się rejestracją czynności elektrycznych serca. Odbywa się to za pomocą specjalnych elektrod, które umieszczone są na powierzchni klatki piersiowej. Takie badanie jest bardzo podobne do zwykłego EKG, które przeprowadzane jest w szpitalu. Różnica polega jednak na tym, że pacjent nosi holter cały czas przy sobie podczas wszystkich codziennych czynności i czynności serca rejestrowane są przez 24 godziny. Ciekawostką jest natomiast fakt, że jest to badanie, które jest przeprowadzane już od 1949 roku, a jego nazwa pochodzi, jak łatwo się domyślić, od naukowca, który zastosował tę metodę badawczą po raz pierwszy.

Zalety tego badania są dość oczywiste. Jest ono bezinwazyjne i bezbolesne, a jednocześnie tanie i powszechnie dostępne. Pacjent nie będzie odczuwał powikłań. Do czego dokładnie służy badanie holterem EKG?

Z jego pomocą można sprawdzić rytm pracy serca i wykryć potencjalne nieregularności w jego pracy. Czasami nie jest to możliwe podczas krótkiego badania EKG w przychodni. W ten sposób można sprawdzić, czy nie występuje migotanie przedsionków, tachykardia, bradykardia. Po skończonym badaniu otrzymujemy wykres krzywej EKG, który zapisywany jest w pamięci urządzenia. Później te wyniki można odczytać na komputerze.


Jak nosić holter?

Noszenie holtera zazwyczaj nie nastręcza żadnych dodatkowych trudności. Jest on mocowany na specjalnym pasku i wielkością przypomina dyktafon. Urządzenie posiada elektrody, o których wspominaliśmy wcześniej. Są one przytwierdzone do klaki piersiowej. W przypadku, gdy na klatce piersiowej znajdują się włosy, konieczne jest jej ogolenie. Powinniśmy co jakiś czas sprawdzać, czy żadna diody nie odkleiła się od naszej klatki piersiowej.

 

Holter EKG – czego nie wolno robić podczas badania

 Jedną z podstawowych wytycznych, która jest przekazywana pacjentom, którzy poddają się temu badaniu jest konieczność unikania mycia górnych części ciała. Dotyczy to przede wszystkim klatki piersiowej i brzucha. Holter mógłby w takich przypadkach zostać zamoczony, co mogłoby doprowadzić do jego uszkodzenia.

Należy również uważać na niektóre sprzęty elektryczne, które mogłyby doprowadzić do zakłócenia pracy holtera. Najczęściej mówi się tu o kocach i poduszkach elektrycznych. Powinniśmy również ograniczyć korzystanie z telefonów komórkowych, które wytwarzają pole magnetyczne. Mogą one bowiem doprowadzić do powstania zakłóceń. Są one zazwyczaj krótkotrwałe. Powinniśmy jednak powstrzymać się od wielogodzinnych rozmów telefonicznych, jeśli chcemy otrzymać wiarygodne wyniki badania holterem EKG.

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.