Autobusy na Woli i Bemowie po otwarciu metra

autobus warszawa
Autobusy na Woli i Bemowie po otwarciu metra

Od soboty, 4 kwietnia autobusy czterech linii – 171, 190 i N42 wrócą na trasy sprzed budowy metra, a 520 pojadą nieco krótszą trasą. Kompleksowe zmiany na Woli i Bemowie związane z otwarciem nowych stacji metra zostaną wprowadzone później.

Komunikacyjne przygotowania do włączenia do ruchu nowego odcinka metra trwały kilka miesięcy. Konsultacje zmian proponowanych przez Zarząd Transportu Miejskiego w komunikacji autobusowej rozpoczęły się jeszcze w grudniu 2019 roku, a ostateczny, pokonsultacyjny projekt, zaprezentowano na początku marca tego roku. Pakiet zmian w komunikacji naziemnej został przygotowany tak, aby dojazd do metra z zachodniej części stolicy i gmin aglomeracji był jak najlepszy, przy utrzymaniu wielu bezpośrednich połączeń ze Śródmieściem, przede wszystkim tramwajowych. Według założeń projektu, stacja mera Księcia Janusza miała stać się węzłem przesiadkowym, z którego autobusy jechałyby w kierunku północnym (Koło, Fort Bema), zachodnim (Jelonki, Nowe Bemowo, Stare Babice) oraz południowym (Ulrychów, Odolany). Uruchomienie go teraz mogłoby prowadzić do sytuacji gromadzenia się pasażerów na przystankach po każdorazowym przyjeździe pociągu metra od strony centrum, a pozostawienie obecnego układu tras autobusów będzie minimalizować to ryzyko.

Dlatego kompleksowe zmiany w komunikacji naziemnej zostaną wprowadzone później, gdy miną zagrożenia związane z epidemią. Teraz w życie wejdą zmiany wynikające z otwarcia dla ruchu po budowie metra ul. Górczewskiej. – Chcemy uniknąć gromadzenia się dużych grup pasażerów w planowanym węźle przesiadkowym przy stacji metra Księcia Janusza – mówi Robert Soszyński, wiceprezydent m.st. Warszawy. – W szczycie komunikacyjnym, w ciągu jednej godziny, w różnych kierunkach miało stąd odjeżdżać niemal 80 autobusów, przewożących kilka tysięcy osób. Nawet przy dzisiejszej, zmniejszonej liczbie pasażerów w komunikacji, ze względu na istniejące ograniczenia w poruszaniu i gromadzeniu się, byłoby to zbyt niebezpieczne ze względów epidemiologicznych.

Na razie zmienią się tylko trasy autobusów linii 171, 190, 520 i N42. Dojazd do metra będzie możliwy:

  • do stacji Księcia Janusza – autobusami linii 109, 129, 154, 171, 190, 197, 523, N42 oraz N43,
  • do stacji Młynów – 171, 186, 190, 414, 523, N42 oraz N43, a także pociągami Szybkiej Kolei Miejskiej S3 i S9 oraz Kolei Mazowieckich R9,

do stacji Płocka – 102, 103, 136, N45 oraz N95 i tramwajami 10, 11, 13, 26, 27.

źródło: https://www.wtp.waw.pl/
Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.