ARTE po polsku MÓWI O PRAWACH KOBIET

ARTE po polsku MÓWI O PRAWACH KOBIET

8 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Kobiet. Z tej okazji bezpłatna platforma VOD ARTE po polsku przygotowała cykl 8 filmów dokumentalnych „Mówimy o prawach kobiet” o pozycji i o roli kobiet we współczesnym świecie. Przemoc seksualna, codzienna przemoc domowa, brak praw do decydowania o własnym ciele, edukacji i przyszłości – o czym jeszcze trzeba przestać milczeć? Wszystkie filmu dostępne są bezpłatnie.
W 2017 roku fala #MeToo uwolniła głos kobiet i pokazała, jak bardzo jest ważny i silny. Jednak molestowanie seksualne to kropla w morzu w dyskursie o prawach współczesnych kobiet, które muszą walczyć o prawo do decydowania o każdym aspekcie swego życia – od ciała po prawa wyborcze. Twórcy dokumentów pokazanych w darmowym serwisie VOD ARTE po polsku, należącym do europejskiej TV ARTE w cyklu „Mówimy o prawach kobiet” nie tylko pokazują sytuację kobiet w różnych regionach świata, od Europy po Syrię i Kongo, a także zadają pytanie, w jaki sposób i co można zrobić, aby dokonały się zmiany. Filmy są dostępne bezpłatnie na stronie https://www.arte.tv/pl/.

CYKL „ MÓWIMY O PRAWACH KOBIET”:

#ME TOO W ŚWIECIE TAŃCA, reż. Lena Kupatz, Lina Schienke (Niemcy), 2019
W 2017 roku fala #MeToo uwolniła głos kobiet w całej branży artystycznej. Akcja zachwiała również światem tańca. Dokument pokazuje, jak bardzo fizyczna sztuka sceniczna jest podatna na nadużycia.
Film dostępny od 10 marca do 9 kwietnia pod linkiem
https://www.arte.tv/pl/videos/082775-000-A/metoo-w-swiecie-tanca/

ROSJA, KOBIETY W NIEBEZPIECZEŃSTWIE, reż. Galina Breitkreuz (Francja), 2017
36-letnia Jana Sawczuk została pobita na śmierć przez partnera. Od śmierci Jany jej ojciec mówi publicznie o tym, o czym większość Rosjan woli milczeć – o codziennej przemocy domowej. Rosyjskie kobiety się zmieniły, jednak przekonanie, że „jak bije, to kocha” wciąż pozostaje żywe. Tabu czasów ZSRR, przemoc domowa, zaczyna być w Rosji dostrzegane. Wciąż jednak problem ten jest bagatelizowany.
Film dostępny do 31 sierpnia pod linkiem
https://www.arte.tv/pl/videos/077737-000-A/rosja-kobiety-w-niebezpieczenstwie/

SEKRETY KOBIET, reż. Stefanie Brockhaus, (Niemcy), 2015
Trzy pokolenia kobiet, które stanęły przed ciężką decyzją o aborcji. Dokument pokazuje drogę, jaką przechodzi kobieta postawiona przed koniecznością podjęcia tej decyzji.
Film dostępny do 4 czerwca pod linkiem
https://www.arte.tv/pl/videos/049842-000-A/sekrety-kobiet/

ARGENTYNA: BUNT KOBIET, reż. Karen Naundorf (Francja), 2019
Społeczeństwo argentyńskie jest uważane za jedno z najbardziej maczystowskich na świecie – wiele Argentynek skarży się na to, że są traktowane jak przedmioty. W Buenos Aires 4 lata temu protesty na rzecz praw kobiet przekształciły się w potężny prokobiecy ruch, który walczy również o prawo do aborcji.
Film dostępny do 8 października 2022 pod linkiem
https://www.arte.tv/pl/videos/091749-000-A/argentyna-bunt-kobiet/

ROŻAWA: KOBIECA REWOLUCJA, reż. Mylène Sauloy (Francja), 2018
Umowa społeczna Rożawy – regionu zajmującego jedną trzecią terytorium Syrii – przewiduje równe prawa dla kobiet, wolność wyznania i zakaz kary śmierci. To zdumiewający rozwój wydarzeń w ultra-macho, wieloetnicznym regionie Bliskiego Wschodu borykającym się z nacjonalizmem i nietolerancją religijną.
Film dostępny do 9 listopada 2021 pod linkiem
https://www.arte.tv/pl/videos/084989-000-A/syria-rozawa-kobieca-rewolucja/

KARATE PRZECIW GWAŁCICIELOM, reż. Katia Clarens (Francja), 2017
Laurence Fischer, trzykrotna mistrzyni świata w karate, od 3 lat współpracuje z fundacją wspierającą zgwałcone kobiety z Demokratycznej Republiki Konga. Dzięki jej naukom młode kobiety na nowo odnajdują pewność siebie.
Film dostępny do 23 maja pod linkiem
https://www.arte.tv/pl/videos/074987-000-A/demokratyczna-republika-konga-karate-przeciwko-gwalcicielom/

KONGO: EMANCYPACJA KOBIET-GÓRNIKÓW, reż. Eleonora Vio & Marine Courtade (Francja), 2019
Kobiety w górnictwie w Demokratycznej Republice Konga pracują prawie za darmo. Wiele jest zmuszonych do uzupełnienia swoich zarobków prostytucją lub kradzieżą. Ale nadchodzą zmiany. Grupa kobiet na wschodzie kraju jest zdecydowana założyć własną spółdzielnię.
Film dostępny do 29 września 2029 pod linkiem
https://www.arte.tv/pl/videos/089789-000-A/kongo-emancypacja-kobiet-gornikow/

DELPHINE I CAROLE, NIEPOSŁUSZNE, reż. Callisto Mc Nulty (Francja), 2019
W 2009 roku feministyczna reżyserka, Carole Roussopoulos, kilka miesięcy przed śmiercią zainicjowała projekt dokumentalny poświęcony swojej przyjaciółce Delphine Seyrig – feministce, aktorce i wywrotowej działaczce na rzecz praw kobiet, której zaangażowanie polityczne powinno być nareszcie docenione. Projekt ten był punktem wyjścia tego filmu, który zanurza nas w latach 70., epoce złośliwego aktywizmu, wesołego i szalonego, ale także otwartej mizoginii propagowanej w mediach.
Film dostępny do 2 maja pod linkiem
https://www.arte.tv/pl/videos/078726-000-A/delphine-i-carole-nieposluszne/

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.