Akcja Żonkile – 78. rocznica powstania w getcie warszawskim

Zapraszamy do udziału w akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile! Podczas tegorocznej edycji, ze względu na pandemiczne okoliczności, będziemy działać zarówno w terenie, jak i w Internecie. Dołączcie do wydarzenia – 19 kwietnia 2021 roku pokażmy, że #ŁączyNasPamięć.

Akcję Żonkile wspierają w tym roku także jej nowi ambasadorzy i ambasadorki: Bartosz Bielenia, Katarzyna Zielińska, Kayah, Magdalena Boczarska oraz Mariusz Szczygieł.

Tym razem pragniemy upamiętnić nie tylko wybuch powstania w getcie warszawskim 19 kwietnia 1943 roku, ale także podkreślić rolę, jaką odegrały w nim kobiety. Żydówki w czasie powstania organizowały kuchnie ludowe, kolportowały nielegalną prasę, opatrywały rannych, były łączniczkami oraz walczyły z bronią w ręku.
 

Pamiętajmy o nich wszystkich w 78. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Przypnijmy papierowy żonkil – symbol tego, że łączy nas pamięć o powstaniu, jego bohaterkach oraz bohaterach.

Jak dołączyć do akcji Żonkile?
  • Z powodu pandemii zdecydowaliśmy się nie rekrutować w tym roku nowych wolontariuszy. Skorzystamy z pomocy tych, z którymi współpracujemy na co dzień. To oni w poniedziałek,19 kwietnia, będą rozdawać żonkile przy stacjach metra: Politechnika, Centrum, Świętokrzyska, Ratusz Arsenał oraz dworcach Centralnym i Wileńskim.
  • Żonkile będzie można także pobrać z rocznicowych słupów – ich dokładne lokalizacje podamy niebawem. Każdy słup będzie wyposażony w płyn do dezynfekcji rąk.
  • Wkrótce opublikujemy także szczegółowy program wydarzeń #online, które przygotowujemy w związku z rocznicą.
Dzięki częściowej przeprowadzce do Internetu tegoroczne Żonkile (podobnie jak i te z poprzedniej edycji) mają szanse przekroczyć granice Warszawy, a nawet Polski.
 
By wziąć udział w akcji, nie musicie wychodzić z domu:
  • pobierzcie szablon ze strony polin.pl, wydrukujcie go i złóżcie (wideoinstrukcja: https://polin.pl/pl/zonkile)
  • dodajcie nakładkę na zdjęcie profilowe na Facebooku. Nakładka będzie dostępna wkrótce
  • żonkilowe naklejki znajdziecie w wydaniach Tygodnika Powszechnego (14 kwietnia) oraz w Stołecznej Gazety Wyborczej (16 kwietnia)
  • udostępnijcie rocznicową grafikę, którą opublikujemy 19 kwietnia w naszych mediach społecznościowych.
  • Pamiętajcie o hasztagach: #ŁączyNasPamięć i #AkcjaŻonkile
  • wydrukujcie rocznicową grafikę i powieście ją w widocznym miejscu, na przykład w oknie. Grafika jest dostępna tutaj: http://bit.ly/zonkile2021_grafika
Zachęcamy Was do publikowania zdjęć żonkili i naklejek w mediach społecznościowych. Nie zapomnijcie o hashtagach: #ŁączyNasPamięć oraz #AkcjaŻonkile, a także o oznaczeniu profilu @polinmuseum.
Więcej na temat wydarzenia: polin.pl/pl/akcja-zonkile-2021
===
Projekt jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy
Fundusze norweskie i EOG | EEA and Norway Grants | Ambasada Norwegii w Polsce | #Funduszenorweskie i #EOG #EEANorwayGrants | Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Partnerzy: Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce, Miasto Warszawa, Biedronka, Screen Network.
Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.