ABC Jogi. Ciało, kultura, literatura

Cykl spotkań w ramach letniego programu Ogród przez Lato w Muzeum Literatury w Warszawie.
ABC Jogi. Ciało, kultura, literatura

Cykl ośmiu warsztatów dedykowanych osobom rozpoczynającym swoją przygodę z praktyką jogi oraz zainteresowanych jej szerszym filozoficzno-kulturowym kontekstem.

Podczas zajęć dotkniemy zarówno tematów literackich (skupiając się na tekstach źródłowych) oraz praktyki jogi.

Część teoretyczna: 30 minut, część praktyczna: 45 minut

Na warsztaty obowiązują zapisy mailowe: zapisy@muzeumliteratury.pl – liczba miejsc jest ograniczona.

Warsztaty odbywają się na podwórku Muzeum Literatury w Warszawie przy Rynku Starego Miasta 20.

Prosimy, aby na zajęcia przynieść własną matę do jogi.

WIĘCEJ INFORMACJI ORAZ HARMONOGRAM SPOTKAŃ

Joga jest ścieżką samorozwoju, która ukształtowała się na gruncie kultury i filozofii indyjskiej. Współcześnie myśląc o jodze często wyobrażamy sobie rozbudowany zestaw wymagających, niemal akrobatycznych pozycji. Tymczasem starożytni jogini skupiali się przede wszystkim na pozycjach siedzących, których celem było przygotować ciało do praktyk oddechowych i medytacji.

Zestaw asan, który znany jest dziś został ukształtowany dopiero w latach 30. XX wieku przez Krishnamacharyę i spopularyzowany przez B.K.S Iyengara.

Sanskryckie słowo „yoga” oznacza jedność ciała, umysłu i duszy. Celem praktyki jogi jest osiągnięcie wewnętrznego spokoju i równowagi poprzez budowanie fizycznej, psychicznej i duchowej sprawności ułatwiającej poszukiwanie i zrozumienie własnego miejsca w świecie.

Wychodząc od inspiracji klasycznymi tekstami jogi: Yoga-Sutr Patanjalego – podstawowy tekst źródłowy opisujący ośmiostopniową ścieżkę jogi oraz Bhagawadgity – świętej księgi hinduizmu poruszającej tematy etyczne, porozmawiamy o literackich i filozoficznych źródłach jogi. Wiedzę teoretyczną wykorzystamy w praktyce asan, ćwiczeniach oddechowych i relaksacyjnych.

HARMONOGRAM SPOTKAŃ:

17.07 (piątek), godz. 18:30-19:45
H jak Historia / teoria i praktyka

Historia jogi sięga XV-XIII w p.n.e., kiedy to pojawia się ona jako słowo oznaczające „jarzmo, ujarzmianie”, wraz z plemieniem Arjów zaczyna funkcjonować jako jeden z dwóch etapów życia : yoga- podróż/walka oraz krema- osiedlanie/odpoczynek. W czasach dawnych joga rozumiana jako założenie jarzma, przebycie drogi oraz kontrolowanie zwierzęcia, w szerszym i również obecnym rozumieniu, staje się PROCESEM.

Głębszym zrozumieniem tego procesu i jego przedstawicieli zajmiemy się podczas naszego pierwszego spotkania.

22.07 (środa), godz. 18:30-19:45
F jak Filozofia / teoria oraz praktyka

Joga jest systemem filozoficznym, który na początku może wydać się skomplikowanym, jednak kiedy odniesiemy go do swojej praktyki jogicznej stanie się on klarowny. Idąc po ośmiostopniowej ścieżce jogi napotkamy takie terminy jak: Atman, Brahman, Purusa czy Prakrti oraz stwierdzenie że joga jest niczym więcej jak kontrolą zmysłów za pomocą umysłu przy pomocy inteligencji.

Na naszym drugim spotkaniu zastanowimy się wspólnie nad znaczeniem tych tajemniczych słów i sentencji.

29.07 (środa), godz. 18:30-19:45
C jak Ciało / teoria oraz praktyka

Praktyka cielesna – asana jest jednym z podstawowych narzędzi w trakcie naszej praktyki jogicznej. Trenując swoje ciało sprawiamy że staje się ono godnym „naczyniem” do transportowania duszy. Dusza rozumiana jest tutaj jako iskra wyższej energii, dzięki której funkcjonujemy. Ustawiając ciało w asanie sprawiamy że staje się ono jednocześnie silne i miękkie, wytrzymałe i rozciągliwe, stabilne i skrętne. Kiedy do tego dodamy oddech możemy z czasem doświadczać „bez wysiłkowego wysiłku”.

Co to oznacza? Zajmiemy się tym na naszym trzecim spotkaniu.

5.08 (środa), godz. 18:30-19:45
O jak Oddech / teoria oraz praktyka

Kiedy już przygotujemy swoje ciało do praktyk oddechowych rozszerzając klatkę piersiową, wydłużając kręgosłup oraz wzmacniając mięśnie tułowia możemy rozpocząć kolejny etap jogicznej praktyki – PRANAYAMĘ. Prana to energia życiowa, która krąży we wszystkim, a Yama oznacza kontrolę i skanalizowanie tej energii, tak aby odżywiać ciało i umysł.

Pranayama jest praktyką trudną dla ludzi zachodu, gdyż nie jest spektakularna. Nie uda się zrobić efektownego zdjęcia na Instagram głęboko oddychając. 🙂 Jednak w oddechu jest więcej magii niż możemy na pierwszy rzut oka zauważyć. Spróbujemy dostrzec tę magię na naszym czwartym spotkaniu.

12.08 (środa), godz. 18:30-19:45
K jak Koncentracja / teoria oraz praktyka

Czy koncentracja to już medytacja? Czy skupiając się na przedmiocie medytacji już medytuję czy jeszcze się skupiam? Czy kiedy siądę w pozycji lotosu i zamknę oczy doświadczę SAMADHI? Koncentracja to bardzo ciekawy i wcale nie łatwy temat.

Aby nauczyć się koncentrować trzeba najpierw zrozumieć jak działają nasze zmysły i jak nasz umysł stara się nas „wyprowadzić na manowce” kiedy odczuwa nudę. Jak sobie z tym radzić? Spróbujemy to rozgryźć na piątym spotkaniu.

14.08 (piątek), godz. 18:30-19:45
M jak Medytacja / teoria oraz praktyka

Medytacja. Jeden z najmodniejszych tematów ostatnich lat pełnych warsztatów mindfulness, wyjazdów z medytacją oraz praktyk duchowych, które niestety rzadko są na prawdę zrozumiane i praktykowane w pełni. Rozedrgany człowiek zachodu chciałby natychmiast, jak za kliknięciem myszką, zmienić swoje życie na „pełniejsze”, pozbyć się stresów oraz oczyścić umysł.

Co to jednak znaczy? Czy da się to zrobić szybko? Czy wystarczy usiąść w lotosie i zaśpiewać jakąś mantrę żeby ziściło się nasze marzenie o medytacji? Na te i inne pytania poszukamy odpowiedzi na szóstym już spotkaniu.

26.08 (środa), godz. 18:30-19:45
R jak Relaks / teoria oraz praktyka

Na zakończenie każdej sesji praktyki jogicznej układamy się w SAVASANIE, która jest jedną z najtrudniejszych pozycji w jodze. Dlaczego asana, która z pozoru jest leżeniem w bezruchu jest tak trudna? Dlatego, że wymaga pełnego zrelaksowania ciała. A większość z nas niestety nie potrafi się rozluźnić. W naszym zachodnim życiu pędzimy, codziennie załatwiamy wiele spraw. Nasze ciało musi być cały czas gotowe do działania, spięte i zwarte, a umysł musi analizować miliony danych dziennie.

Jak po takim dniu po prostu położyć się i leżeć w bezruchu przez 15- 20 min? Spróbujemy to zrobić na naszym siódmym spotkaniu w Muzeum Literatury.

2.09 (środa), godz. 18:30-19:45
J jak Joga / podsumowanie oraz praktyka

Joga – ścieżka życiowa, zasady moralne, praktyka fizyczna i duchowa, oddychanie, medytacja i wiele więcej. Dzięki regularnej praktyce asan możemy zyskać wspaniałe ciało które da nam wolność ruchu i lżejszą starość, dzięki zrozumieniu i praktyce pranayamy przygotujemy się do medytacji. A dzięki medytacji…kto wie, może dostąpimy oświecenia. Joga nie daje nam obietnic, ale daje nam możliwość. Czy z niej skorzystamy to zależy tylko od nas.

Na ostatnim, ósmym spotkaniu, poprzez praktykę podsumujemy wszystko to, czego dowiedzieliśmy się na temat jogi.. Postaramy się znaleźć drogę do drzwi na których widnieje napis „MOŻESZ WSZYSTKO”.

PROWADZENIE: Magda Tatarek, TATA YOGA – ukończyłam kurs nauczycielski metodą jogi B.K.S Iyengara, jestem członkiem Stowarzyszenia Jogi Iyengara w Polsce, uczestniczyłam w warsztatach i konwencjach jogi prowadzonych przez wybitnych nauczycieli. Cały czas praktykuję pod okiem doświadczonych i mądrych joginów, aby móc jak najlepiej prowadzić swoich uczniów. Joga daje mi wolność, świadomość ciała, oddechu i intelektu – właśnie te wartości chcę przekazać innym. W jodze rozwój nie ma końca i to jest cudowne.

FB-klik

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.