15. urodziny Dwutygodnika

15. urodziny Dwutygodnika

W sobotę, 6 kwietnia w ciągu dnia będzie można pójść na przyrodnicze spacery (poprowadzą je Michał Książek oraz Stanisław Łubieński), na oprowadzanie po wystawie Siemaszki w siedzibie naszego wydawcy, Domu Spotkań z Historią (Iwona Kurz) i po budynku PAST-y, gdzie redakcja ma swoją siedzibę (Grzegorz Piątek).

Po południu spotkamy się na debacie: o ostatnich 15 latach w kulturze Jan Błaszczak porozmawia z artystkami i artystami: Agnieszką Smoczyńską, Małgorzatą Lebdą i Wojciechem Bąkowskim. Po debacie swobodne dyskusje w kuluarach. A wieczorem na dalsze rozmowy oraz tańce zapraszamy do Młodszej Siostry na Powiślu.

Program wydarzeń 6 kwietnia

# Spacery z autorkami i współpracownikami „Dwutygodnika”:

  • 9.00 i 11.00 Michał Książek: Wiosenna biodróż w okolicach Domu Spotkań z Historią (Karowa 20) Limit: dwie grupy po 15 osób (zapisy: recepcja@dsh.waw.pl)
  • 11.00 Stanisław Łubieński: Природа бетонних джунглів / Natura betonowej dżungli(прогулянка проводиться українською мовою в районі будинку PAST-a, вул. Зєльна 39 / prowadzony w języku ukraińskim spacer w okolicach Budynku PAST-y, Zielna 39) Обмеження – група до 25 осіб. Запис на прогулянку за мейлом: recepcja@dsh.waw.pl / Limit: 25 osób (zapisy: recepcja@dsh.waw.pl)
  • 15.00 Iwona Kurz: Przechodnie. Poodwilżowe obyczaje warszawskie – oprowadzanie po wystawie “Zbyszko Siemaszko. Fotograf Warszawy” w DSH (Karowa 20) Limit: 30 osób (zapisy: recepcja@dsh.waw.pl)
  • 17.00 Grzegorz Piątek: Oprowadzanie po budynku PAST-y, nowej siedzibie redakcji „Dwutygodnika” (Zielna 39)  Limit: 40 osób (zapisy: recepcja@dsh.waw.pl)
  • 18.30 Debata: Czas przesilenia. 15 lat w kulturze (Karowa 20)
Czy 15 lat w kulturze to dużo? W 2009 roku, kiedy powstawał „Dwutygodnik”, nie mieliśmy kont na Instagramie, filmów nie oglądaliśmy na Netfliksie, a muzyki nie słuchaliśmy przez Spotify. Pisaliśmy wtedy, że chcemy łączyć „tradycje polskich czasopism literackich z nowoczesnym dziennikarstwem internetowym”. Dzisiaj ten podział wydaje się nieaktualny. Papier znika, a internet nie budzi już skojarzeń z nowoczesnością. Oczywiście zmieniała się nie tylko technologia. Debiutanci, dobrze zapowiadający się w naszych pierwszych tekstach przedstawiciele młodej generacji, stanowią dziś trzon polskiej kultury. I to właśnie z nimi porozmawiamy o zmianach w ostatnim 15-leciu. Na pytania odpowiedzą Agnieszka Smoczyńska, Małgorzata Lebda i Wojciech Bąkowski – twórcy i twórczynie, których aktywność obserwujemy i opisujemy w „Dwutygodniku” od samego początku istnienia pisma. Rozmowę poprowadzi redaktor „Dwutygodnika” Jan Błaszczak.
  • 21.00 – Impreza – Po debacie zapraszamy do Młodszej Siostry, zaprzyjaźnionego klubu na Powiślu, gdzie będzie można porozmawiać z autorami i redaktorkami, a także potańczyć przy piosenkach najgorszych serwowanych przez duet Dorota Masłowska i Agnieszka Szydłowska (DJ-set Niższa Szkoła Tańca zaplanowany jest ok. 22.00).
rysunek: Malwina Konopacka, grafika: Alina Rybacka-Gruszczyńska

Przeczytaj też:

Muzeum Narodowe w Warszawie
Muzea za darmo Warszawa – klik
Filmy VR – Wirtualny Teatr Historii – klik
Wydarzenia w Warszawie weekend – klik
Wydarzenia w Warszawie w tym miesiącu – klik
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego – klik