Wycieczka do pracowni Jacka Damięckiego w Skrzypkach

Wycieczka do pracowni Jacka Damięckiego w Skrzypkach

Dom z pracownią Jacka Damięckiego w Skrzypkach to niezwykłe miejsce łączące architekturę i naturę. Miejsce pracy, skupienia, ale też spotkań i działania. Najpiękniej o pracowni opowiada sam Jacek Damięcki:

„Dom z pracownią zaprojektowałem sam i sam go wybudowałem. Od strony rzeki nie ma żadnego płotu. Woda, skarpa i rośliny to żywy organizm i nie chcę cementem i żelazem kaleczyć jego urody, piękna ziemi, na której żyję. (…) Wszystko wokół budynku traktuję jako przedłużenie domu-pracowni. (…) W tworzeniu domu pomocne mi były doświadczenia z uprawiania szybownictwa i żeglarstwa. Szybownictwo pomogło mi zrozumieć wymiar ptaka i wymiar maszyny. (…) Z żeglarstwa wywiodłem myślenie o swojej siedzibie jak o jachcie. (…) W domu, tym „jachcie-kapsule” odbywam moją codzienną podróż dookoła świata, żegluję w deszcz i śnieg, żegluję nocą, widząc ruchy gwiazd, a jeśli podczas ulewy wiatr zerwie papę z dachu, wychodzę na zewnątrz jak na pokład obmywany falami, aby naprawić uszkodzenie. Ta wątłość i niestabilność materii mojego domu, jego otwartość i podatność na zniszczenie pomaga mi czuć ruch, bo moja świadomość świata to płynięcie i lot jako forma trwania.”


Data: 7 stycznia 2017 rok

Po pracowni oprowadzi Jacek Damięcki. Podczas spotkania będzie czas na zwiedzanie, rozmowę i wspólne działanie.
Zbiórka przed Zachętą o godz. 11:00. Powrót planowany jest na godz. 18:00. Zachęta zapewnia transport i poczęstunek w Skrzypkach.

Dostępność: dostępność: wydarzenie może zostać udostępnione również dla osób niesłyszących – tłumaczone na PJM. 

Wycieczka jest bezpłatna. Obowiązują zapisy – klik

źródło: Zachęta Narodowa Galeria Sztuki

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.