Wernisaż programu KUNSZT powołanego przez Fundację Rodziny Staraków

Kunszt więcej swiatła
Sebastian Pietkiewicz "Kandelabr z Karkonoszy"

W piątek, 5 kwietnia 2024 roku odbył się wernisaż trzech zwycięskich prac zgłoszonych do nowego Programu Kunszt, który w 2023 roku został powołany przez Fundację Rodziny Staraków.

„Celem, który stawiamy sobie jest łączenie najdoskonalszych rzemieślników z wspaniałymi projektantami. Tymi, którzy czują piękno, znają zasady piękna i tymi, którzy czują zasady jak to piękno wykonać. Jako KUNSZT staramy się w tej artystyczno-wykonawczej spółce, czyli wytwórców i twórców, pomóc by ich dzieła i prace zobaczył świat. Tak widzę działania naszej pracy, alby wyznaczyć miejsce spotkań i wspólnego działania.” – powiedziała Anna Woźniak-Starak.

Anna Woźniak-Starak jest inicjatorką, fundatorką KUNSZT i kolekcjonerką polskiej sztuki współczesnej.

Konkurs Więcej światła, przeprowadzony w 2023 roku, to było wyzwanie dla wyobraźni: chodziło o moc światła jako fizyczną jasność i jako metaforę. Bezpieczny krąg jasności i moc wewnętrznego rozwoju. Źródło i bijącą z niego energię. Wszystko, z czego czerpie rzemiosło: źródłowość tradycyjnego wytwarzania i energię ludzkiego rozwoju oraz umiejętności.

program KUNSZT więcej swiatła
program KUNSZT kapituła

Do konkursu wpłynęły bardzo różnorodne propozycje, a kandelabr został zredefiniowany na wiele sposobów. Przesłane propozycje prezentowały zróżnicowany warsztat, koncepcje, materiały. Rzeczywiście pokazały, że nie ma granicy między rzemiosłem a sztuką.

Program kunszt laureaci
Zuzanna Spaltabaka & Igor Jansen „Cybersigilism”

Laureatami konkursu zostali:

  • Zuzanna Spaltabaka & Igor Jansen „Cybersigilism”

Finalistami konkursu zostali:

  • Aleksandra Zawistowska „Plasmic”
  • Sebastian Pietkiewicz „Kandelabr z Karkonoszy”

Kunszt to program wspierania nowego rzemiosła artystycznego. Skierowany jest do twórców działających w obszarze projektowania oraz wykonywania przedmiotów użytkowych i dekoracyjnych.

Celem programu jest stworzenie przestrzeni rozwoju nowatorskiej myśli projektowej oraz eksperymentalnej pracy z materiałem. Program ma zachęcić do rozwijania autorskich pomysłów, dając szansę na ich realizację i przekonując w ten sposób o potencjale rękodzielniczo wykonanego przedmiotu użytkowego.

Program ma być także terenem wymiany doświadczeń i dzielenia się wiedzą na temat rzemiosła artystycznego.

Jest to program o ludziach i rzeczach, które tworzą. O relacjach między dziełem a rzemieślnikiem i projektantem. Chcemy pokazać potencjał tych relacji, zakorzenionych w historii wytwarzania.

Jednym z działań w ramach programu Kunszt będą organizowane przez Fundację Rodziny Staraków konkursy, które umożliwią twórcom i twórczyniom realizację wyjątkowych projektów. Będą one odpowiedzią na formułowane co roku zadania konkursowe.

Konkurs Więcej światła

Fundacja Rodziny Staraków w ramach przeprowadzanych konkursów chce wyróżnić twórczynie i twórców, którzy potrafią przełożyć odważne pomysły na wyjątkowe przedmioty nadające charakter otaczającej je przestrzeni. Interesują nas zawarte w powstających przedmiotach historie, opowieści o ich znaczeniu, o tradycji tworzenia, poszukiwaniu doskonałości i kunszcie ich wykonania.

Fundacja zamierza umożliwić realizację takich projektów. Dzieł oryginalnych, unikatowych, ręcznie lub częściowo ręcznie wykonanych przy użyciu zaproponowanej przez wykonawcę techniki oraz materiałów. Powinny cechować je: oryginalny koncept, nieoczywiste założenie artystyczne, wyjątkowe wartości estetyczne, ale zarazem powinny być czytelną odpowiedzią na zadanie konkursowe. Projekt ma dotyczyć dzieła, które wcześniej nie było prezentowane publicznie i nie otrzymało żadnych nagród.

Nowa edycja programu Kunszt Obiekt schówkowy.

Zadaniem konkursowym jest stworzenie obiektu schówkowego będącego funkcjonalnym obiektem sztuki użytkowej. Ma to być forma w skali mebla domowego, zamknięta, przystosowana do chowania i przechowywania rzeczy. Zachowana właściwość porządkowania i funkcja chowania, może zbliżać go do standardowo rozumianego mebla, ale nie powinna ograniczać jego formy oraz struktury, które mogą być dowolne.

Interesujące są nieoczywiste i praktyczne rozwiązania zainspirowane starymi, tradycyjnymi sprzętami, które miały zastosowanie przez lata w różnych wnętrzach. Obiekt ma być reinterpretacją właśnie tych sprzętów, mebli i wyposażenia, których projektowym założeniem było porządkowanie otaczających nas przestrzeni oraz wprowadzanie ładu. Koncepcje mogą nawiązywać do współczesnych wyzwań związanych z ograniczonymi zasobami oraz nowoczesnym podejściem do wykorzystania materiałów.

/materiały prasowe/


Przeczytaj też:

Muzeum Narodowe w Warszawie
Muzea za darmo Warszawa – klik
Filmy VR – Wirtualny Teatr Historii – klik
Wydarzenia w Warszawie weekend – klik
Wydarzenia w Warszawie w tym miesiącu – klik
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego – klik