Wakacyjne spacery z „Gazetą Wyborczą”

Wakacyjne spacery z „Gazetą Wyborczą” – kolejne spotkanie już w sobotę, 21 sierpnia br.   

„Gazeta Stołeczna” zaprasza na trzeci wakacyjny spacer w ramach cyklu „Tajemnicze miejsca Warszawy i okolic”. W najbliższą sobotę, 21 sierpnia br. dziennikarze „Wyborczej” wraz z czytelnikami wybiorą się na wycieczkę do „króla świdermajerów” – dawnego sanatorium Abrama Gurewicza w Otwocku. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 10:30, a przewodnikiem będzie Tomasz Urzykowski.  

Warszawa to nie tylko miejsca znane i popularne wśród turystów, ale również takie, które są często niedostępne i odwiedzane jedynie przez nielicznych. W sierpniu „Gazeta Wyborcza” otwiera do nich drzwi – reporterzy oraz współpracownicy dziennika, znani ze swojej wiedzy o stolicy oraz pasji do miasta, oprowadzają po nich czytelników „Wyborczej”.   

Tegoroczne spacery z „Gazetą Wyborczą” odbywają się w sierpniowe soboty do końca wakacji. Podczas najbliższej wycieczki – w sobotę, 21 sierpnia br. – wszyscy zainteresowani będą mogli zwiedzić budynek dawnego sanatorium Abrama Gurewicza w Otwocku. Jest to największy i najcenniejszy zabytek wczasowo-uzdrowiskowej architektury drewnianej powstałej w letniskowych, niegdyś podwarszawskich miejscowościach. Jej styl Konstanty Ildefons Gałczyński nazwał żartobliwie „świdermajerem”. Sanatorium Gurewicza wzniesiono etapami w latach 1906-21. Przed wojną budynek mieścił luksusowy pensjonat dla gości z wyższych sfer, po wojnie przez kilka dekad zajmowała go szkoła medyczna. Obecnie, po gruntownej rewitalizacji przez prywatnego inwestora, obiekt ten odzyskał dawny blask i stał się nowoczesnym centrum medycyny i rehabilitacji w historycznej oprawie.   

 Sobotnie spotkania są bezpłatne, jednak ze względu na trwającą pandemię COVID-19 liczba miejsc jest ograniczona. Aby wziąć udział w wydarzeniu, należy wysłać e-mail na adres katarzyna.rosa@agora.pl. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 10:30, a przewodnikiem będzie dziennikarz Tomasz Urzykowski. Dokładne miejsce zbiórki zostanie przekazane w wiadomości zwrotnej.  

W kolejną, ostatnią już sobotę – 28 sierpnia br. czytelnicy w towarzystwie Jarka Osowskiego będą mogli z kolei zwiedzić zajezdnię tramwajową na Woli wraz z Zakładem Naprawy Tramwajów. Relacje z dotychczasowych spacerów można obejrzeć na Warszawa.wyborcza.pl

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.