USG tarczycy, dlaczego warto je robić regularnie?

USG tarczycy dlaczego warto je robić regularnie
Choroby tarczycy są coraz powszechniejsze, coraz więcej osób w Polsce i na świecie zmaga się z dolegliwościami ze strony tego organu. Diagnoza różnorodnych schorzeń tarczycy oprócz badań krwi, jest możliwa podczas badania USG. Ultrasonografia jest jedną z najbezpieczniejszych metod diagnostycznych, z których, jeżeli jest taka możliwość, warto korzystać. Badanie USG tarczycy – dlaczego warto wykonywać je regularnie?

Badanie USG tarczycy – po co je robić?

Gruczoł dokrewny, nieparzysty, jakim jest tarczyca, znajduje się pod krtanią. Jest on niewielki – składa się z dwóch płatów. Waży on około 30 gram. jednak funkcje, jakie pełni dla naszego organizmu są bezcenne, kiedy ulegają zaburzeniu, odczuwalne jest to w funkcjonowaniu całego ciała. Najczęstsze objawy towarzyszące schorzeniom tarczycy są bardzo różnorodne, między innymi mogą to być: zmiany nastroju, wahania wagi, osłabienie, senność, uczucie ciągłego zimna, a nawet zaparcia, czy znaczna suchość skóry. Każdy z nas wykonując badania kontrolne, powinien oprócz podstawowych parametrów związanych z krwią, określić także wskaźniki związane z tarczycą. Niezwykle ważne jest także regularne przeprowadzanie USG tarczycy, w szczególności, jeżeli w rodzinie diagnozowano choroby tego gruczołu. Podczas badania USG, można poznać kształt i wymiary tarczycy, rozpoznana będzie także jej struktura. Dzięki temu wykrywane są torbiele, guzki, czy choćby nieprawidłowe unaczynienie, a także znacznie więcej nieprawidłowości. Dowiedz się więcej na stronie rexmedica.pl/badania/usg/usg-tarczycy.

Jakie schorzenie pozwala wykryć USG tarczycy?

Choroba Gravesa i Basedowa uznawana jest za jedną z najczęstszych przyczyn nadczynności, gdzie gruczoł uznawany jest za wroga przez własny organizm, co skutkuje stałym pobudzaniem jego pracy, czyli wytwarzana jest zbyt duża ilość hormonów. Choroba Hashimoto jest jednym ze schorzeń tarczycy, który uznaje się na przyczynę niedoczynności, zmaga się z nią już 5% populacji. W przypadku niedoczynności podobnie jak w schorzeniach związanych z nadczynnością tarczyca uznawana jest za przeszkodę, którą należy zniszczyć, tutaj jednak produkcja hormonu ulega ograniczeniu. Bardzo częstym schorzeniami tarczycy są także zgrubienia pojawiające się na niej – guzki.  Przy każdej z tych chorób USG tarczycy może pomóc w diagnostyce. Przy chorobie Haschimoto podczas badania USG charakterystyczna jest niejednorodność struktury gruczołu, dodatkowo zauważalna jest obniżona echogeniczność, jednak dzieje się tak najczęściej na późniejszych etapach, we wcześniejszych stadiach widoczna jest jedynie zmiana jej rozmiaru. W przypadku guzków można poznać to, czy jest on lity, czy też wypełniony płynem.

Badanie USG  jest w pełni bezpieczne, może być wykonywane tak często, jak zachodzi potrzeba. Warto wybrać się do specjalistów  w Warszawie. Wykonanie USG tarczycy w REX MEDICA, gdzie zostanie ono przeprowadzone w sposób bardzo dokładny, na bardzo nowoczesnym sprzęcie, dodatkowo pozwala liczyć na to, że komfort pacjenta jest sprawą pierwszorzędną.

/materiał jest sponsorowany/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.