Teatroteka w Lunie – 70 LAT WFDiF – projekcje wstrzymane.
Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych świętuje w tym roku 70. urodziny! Wraz z Kinem Luna zapraszamy na kontynuację cyklu projekcji TEATROTEKA W LUNIE.
TEATROTEKA to cykl ekranizacji polskiej współczesnej dramaturgii produkowany przez WFDiF. Od 21 maja do 24 września w wybrane wtorki o godz. 19:00, w warszawskim kinie Luna będą odbywały się pokazy wybranych spektakli z cyklu TEATROTEKA.
Projekcjom towarzyszą spotkania z twórcami.
WSTĘP NA POKAZY I SPOTKANIA JEST BEZPŁATNY
Bezpłatne wejściówki można odbierać w kasach kina i rezerwować na stronie www.kinoluna.pl.
________________________________
KALENDARIUM PROJEKCJI
21 maja | godz. 19:00
Anna Wakulik
WASZA WYSOKOŚĆ
reżyseria Agnieszka Smoczyńska-Konopka
Podczas wyprawy na Kanczendzongę ginie młody chłopak. Towarzysząca mu Wanda tłumaczy na konferencji prasowej, jak do tego doszło. Jeden z uczestników pogrzebu, reżyser – dokumentalista, proponuje Wandzie powrót na Kanczendzongę – po ciało zaginionego alpinisty. Do wyprawy, z której ma powstać film, dołącza dziewczyna chłopaka, Anna oraz jej ojciec Jerzy, przyjaciel Wandy. Cała czwórka musi skonfrontować się nie tylko z surową naturą, ale i z własną, niełatwą, przeszłością. Sztuka inspirowana m.in. biografią Wandy Rutkiewicz znalazła się w finale Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej w 2014 roku.
Więcej: http://bit.ly/30ojBym
Zwiastun: http://bit.ly/2WPoVZu
Czas trwania: 52 min.
Po projekcji zapraszamy na spotkanie z reżyserką Agnieszką Smoczyńską-Konopką i aktorem Krzysztofem Czeczotem.
__
4 czerwca | godz. 19:00
Szymon Bogacz
ZAKŁAD DOŚWIADCZALNY „SOLIDARNOŚĆ”
reżyseria Adam Sajnuk
W sztuce, która znalazła się w finale Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej w 2012 roku, autor próbuje zmierzyć się z legendą Solidarności. Jej dzieje, od strajków sierpniowych, przez stan wojenny, wizytę papieską, aż po dzień dzisiejszy, poznajemy poprzez losy młodej dziewczyny, Grażyny, która po skończeniu studiów i wakacjach nad morzem w 1980 roku, podejmuje pracę w jednym z dolnośląskich zakładów, w którym zapisuje się do nowopowstałego związku.
Więcej: http://bit.ly/2MLaofk
Zwiastun: http://bit.ly/2W6x7XY
Czas trwania: 90 min.
__
18 czerwca | godz. 19:00
tekst Ewa Madeyska
ZGAGA
reżyseria Katarzyna Szyngiera
Akcja Zgagi rozgrywa się w małym miasteczku. Oś fabularną sztuki stanowi odbywająca się w czasie teraźniejszym, interwencyjna rozmowa Kuratorki z Heleną i Tadeuszem – rodzicami niedostosowanej społecznie, udającej psa, niespełna szesnastoletniej Zuzanny. Błędy rodziców stają się przyczyną niedostosowania i osamotnienia córki. Dziewczyna, będąca niechcianym owocem wynaturzonej miłości, dziedziczy po psie nie tylko imię ale i smutny los.
Więcej: http://bit.ly/2JItPnb
Zwiastun: http://bit.ly/2W82VvE
Czas trwania: 50 min.
__
2 lipca | 19:00
CZŁOWIEK BEZ TWARZY
tekst i reżyseria Andrzej Bartnikowski
Tytułowym „człowiekiem bez twarzy” jest Rafał, który zdaje się wyznawać w życiu jedną zasadę – spełnia oczekiwania innych wobec swojej osoby i oszukuje wszystkich dokoła. Uwodzi pracownicę banku, w którym pragnie zaciągnąć duży kredyt dla swej firmy, tylko dlatego, że wyczuwa, że ta tego pragnie. Oszukuje żonę, a gdy ta odkrywa jego zdradę – stara się ratować swe małżeństwo tylko dlatego, że tak wypada. Niezmiennie posługuje się kłamstwem także w działalności biznesowej. I wszystko może trwałoby nadal na niezmiennych zasadach, gdyby nie pojawiła się pewna niewygodna okoliczność: ciało Rafała buntuje się i bohater mdleje zawsze wtedy, gdy… kłamie. Ta przypadłość staje się z jednej strony źródłem komicznych sytuacji, z drugiej jednak skłania bohatera do refleksji nad swym dotychczasowym, opartym na kłamstwie, życiem.
Więcej: http://bit.ly/2WLJq9d
Zwiastun: http://bit.ly/2JnQ6Yk
Czas trwania: 67 min.
__
16 lipca | godz. 19:00
Mateusz Pakuła
BIAŁY DMUCHAWIEC
reżyseria Agata Dyczko
Sztuka zaczyna się jak dramat paradokumentalny, by w finale zmienić się w czysty surrealizm. Mateusz i Karolina, dwoje studentów szkoły filmowej prowadzi prywatne śledztwo w sprawie morderstwa w góralskiej wsi o nazwie Biały Dmuchawiec. W wyniku ich działań ma powstać film dokumentalny. Próba rozwikłania tajemniczego zabójstwa wiejskiego podrywacza dokonanego przed laty rzekomo przez młodą dziewczynę, staje się pretekstem do żartobliwej, opartej na parodystycznych stylizacjach językowych grze z konwencjami literackimi. Z czasem śledztwo pochłania dwójkę bohaterów do tego stopnia, że sami utożsamiają się z katem i ofiarą.
Więcej: http://bit.ly/2JJGLt9
Zwiastun: http://bit.ly/2JmBnN5
Czas trwania: 56 min.
__
30 lipca | godz. 19:00
Piotr Domalewski
KOBIETA W LUSTRZE
reżyseria Waldemar Raźniak
Pięćdziesięcioletnia Zofia poznaje o dwadzieścia lat od siebie młodszą Annę, prawniczkę, która ma ją bronić w procesie sądowym. Zofia została oskarżona o przekroczenie uprawnień psychoterapeutki – wejście w intymną relację z pacjentem. Okazuje się nim siedemnastoletni chłopak. Co połączyło tę dwójkę ludzi – pożądanie, uzależnienie emocjonalne, czy fascynacja skrajnie odmienną osobowością? Rodzice chłopca przedstawili w programie telewizyjnym bardzo obciążającą Zofię wersje wydarzeń. Media już osądziły lekarkę, teraz sprawą ma się zająć sąd. Anna zagłębia się w tę historię przyjmując różne punkty widzenia (prawniczki, dziennikarki, matki chłopca). Początkowa nieufność i wrogość między kobietami zaczyna przekształcać się w specyficzną więź. Sztuka Piotra Domalewskiego jest refleksją nad sferą tabu, pozycją kobiety w społeczeństwie, starzeniem się i emocjami, które nieustannie każą nam weryfikować swój światopogląd.
Więcej: http://bit.ly/2JItSiN
Zwiastun: http://bit.ly/2EdrOMi
Czas trwania: 51 min.
Projekcje wstrzymane.
6 sierpnia | godz. 19:00
Anna Wakulik
KRZYWY DOMEK
reżyseria Anna Wieczur-Bluszcz
Głównym tematem sztuki jest macierzyństwo rozpatrywane w różnych aspektach: chciane, niechciane, toksyczne, niemożliwe. Dwie siostry spotykają się w domu rodzinnym po wielu latach rozłąki w związku ze śmiercią ich matki. Żyjąca za granicą Klara, sama nie może (nie chce?) mieć dziecka. Doznała ze strony surowej i dominującej matki wiele złego. Młodsza siostra jest w ciąży i pragnie poświęcić życie wychowaniu dziecka. Kobietom towarzyszą ich partnerzy życiowi, jednak postać matki, jej wspomnienie, jest wszechobecna i rzutuje także na ich relacje z mężczyznami.
Spektakl zrealizowany został w jednym ujęciu.
Więcej: http://bit.ly/2Q8sE1v
Zwiastun: http://bit.ly/2JnnpKX
Czas trwania: 76 min.
__
20 sierpnia | godz. 19:00
Weronika Murek
FEINWEINBLEIN
reżyseria Mateusz Bednarkiewicz
Akcja rozgrywa się zaraz po wojnie w małym miasteczku na Górnym Śląsku. Jego mieszkańcy są zawieszeni i rozdarci między traumą wojny i niepewnym jutrem, miedzy Polską a Niemcami. Żyją w codziennym marazmie, są ofiarami propagandy sowieckiej, tak jak wcześniej byli poddani działaniu propagandy niemieckiej. Narzędziem tej propagandy jest radio, którego słuchają, bo daje im ono namiastkę normalności i poczucie kontaktu ze światem, który istnieje gdzieś daleko, ale nie wokół nich. I właśnie z odbiornikiem radiowym związana jest w dramacie wstrząsająca historia rodziny Knauerów z czasów wojny: oddanie władzom niemieckim własnego upośledzonego dziecka w zamian za radio.
Więcej: http://bit.ly/2Vt4NL2
Zwiastun: http://bit.ly/2Ecyudv
Czas trwania: 68 min.
__
3 września | godz. 19:00
Jarosław Murawski
HUMANI
reżyseria Katarzyna Trzaska
Rozwinięte technologie pozwalają na stworzenie istot humanoidalnych, które mają zaspokoić ludzką potrzebę bliskości innej osoby. Główna bohaterka, po nieudanym związku, postanawia kupić humanoida, zaawansowanego technologicznie robota o ludzkim kształcie. Indywidualne oprogramowanie pozwala stworzyć partnera idealnego. Sprawa się komplikuje, kiedy robot potrafiący upodobnić się do człowieka zaczyna wykazywać zdolność do przeżywania, odczuwania, a nawet cierpienia. Komedia nie pozbawiona refleksji o problemie sztucznej inteligencji, a także o skomplikowanej naturze potrzeb człowieka, a w szczególności kobiety.
Więcej: http://bit.ly/2MzyMAP
Zwiastun: http://bit.ly/2JrgbWi
Czas trwania: 61 min.
24 września | godz. 19:00
Igor Gorzkowski
TAJNY KLIENT
reżyseria Wojciech Pitala
Gorzka komedia, której bohaterem jest „tajny klient”, osoba wynajmowana przez pracodawców do sprawdzenia jakości pracy podległych im pracowników. To taki współczesny „rewizor”, wcielający się w zwykłego klienta restauracji, banku, sklepu, punktu usługowego, czy szkoły tańca. Motywy jego działania są czyste – sprawdzenie jakości świadczonych usług i odpowiedniego stosunku do klienta. Ale metoda jest dwuznaczna moralnie, bowiem zasadza się na prowokacji, kłamstwie, wprowadzeniu w błąd, wykryciu i wykorzystaniu słabości kontrolowanego pracownika.
Więcej: http://bit.ly/2Qc6RWY
Zwiastun: http://bit.ly/2YuSIa5
Czas trwania: 53 min.
Cykl projekcji TEATROTEKA W LUNIE jest finansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski.
Producentem cyklu TEATROTEKA jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.
Cykl TEATROTEKA powstał we współfinansowaniu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.