Skuteczne sposoby na znalezienie pracy – Zobacz nasze wskazówki!

She is a winner! Excited young female with laptop isolated on yellow background
Chcesz zmienić coś w swoim życiu zawodowym i właśnie szukasz nowej pracy? Jej znalezienie nie będzie trudne, jeśli naprawdę się przyłożysz. Poznaj nasze wskazówki, jak skutecznie szukać pracy.

Monitoruj rynek pracy w twojej okolicy

Skuteczne szukanie pracy rzadko kończy się po pierwszej próbie. Niewielu jest szczęśliwców, którzy po wykonaniu jednego telefonu zostali zatrudnieni. Praktyka pokazuje, że warto śledzić ogłoszenia w lokalnej prasie, poinformować o poszukiwaniach rodzinę i znajomych, ale przede wszystkim korzystać z dobrodziejstwa internetu.

Szukasz pracy? Koniecznie sprawdź oferty pracy w Warszawie – GoWork:

portale z ogłoszeniami o pracę,

strony internetowe firm, w których chcesz podjąć pracę (warto stale je monitorować),

– media społecznościowe, w szczególności grupy skupiające pracowników i pracodawców z twojej branży.

Warto też założyć profil na portalu rekrutacyjnym. Szczegółowe opisanie swoich atutów i przygotowanie profesjonalnych dokumentów aplikacyjnych może sprawić, że to nie ty będziesz szukać, ale ciebie będą szukali.

Zastanów się, czego tak naprawdę szukasz

Pracy? No dobrze, ale na jakim stanowisku, w jakiej branży, ile chcesz zarabiać? Odpowiedź na te pozornie proste pytania wcale nie jest taka oczywista i jeśli nie przygotujesz jej wcześniej, możesz mieć problemy ze znalezieniem takiej pracy, która da ci nie tylko pieniądze, ale i satysfakcję.

Koniecznie ustal, ile musisz zarabiać, by prowadzić życie na takim poziomie, jaki cię interesuje. W innym przypadku możesz się bardzo niemile rozczarować, a trudno będzie dostać podwyżkę od razu po rozpoczęciu pracy.

Przygotuj CV, ale nie pisz listu motywacyjnego

Tak, dobrze widzisz. CV możesz i nawet musisz opracować na najwyższym poziomie. Co to listu motywacyjnego to stworzenie jednej wersji i dołączanie jej do każdego CV nie jest dobrym pomysłem. Z takiego listu musi wyraźnie wynikać, że chcesz pracować dokładnie w tej, a nie innej firmie i tylko na stanowisku, na jakie aplikujesz, a nie na dowolnym. Potencjalny pracodawca musi być przekonany, że masz silną motywację do pracy i pozyskanie ciebie przyniesie firmie bardzo wymierne korzyści. Jeśli list motywacyjny będzie wyglądał na suchy i ogólnikowy, jest mało prawdopodobne, że w ogóle dostaniesz zaproszenie na osobiste spotkanie.

Przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej

Tak naprawdę masz tylko jedną szansę na pokazanie, że jesteś najlepszym kandydatem na wybrane stanowisko. Jeśli nie uda ci się zrobić na starcie dobrego wrażenia, drugiej okazji nie będzie.

Na rozmowę kwalifikacyjną musisz przybyć punktualnie. Jeśli masz daleko do firmy, obawiasz się korków na drodze lub opóźnień w kursowaniu komunikacji miejskiej, wyrusz z domu odpowiednio wcześnie. Dobremu pracownikowi można wybaczyć spóźnienie do pracy, jeśli przytrafi się sporadycznie. Kandydatowi do pracy takie spóźnienie nie zostanie wybaczone.

Starannie dobierz strój na rozmowę kwalifikacyjną, zadbaj o to, by nie był zbyt krzykliwy, ale też niekoniecznie skromny. Musisz wyglądać tak, by budzić zaufanie i szacunek. Zadbaj o higienę, umyj włosy, wyczyść paznokcie, skorzystaj z wody perfumowanej. Koniecznie wyczyść buty!

Przed rozmową kwalifikacyjną przygotuj listę swoich mocnych stron (samodyscyplina, umiejętność organizacji pracy, odporność na stres, elastyczność, możliwość pracy po godzinach itp.) i kompetencji zawodowych. Jeśli zapomniałeś wpisać w CV jakąś istotną informację lub od momentu jego złożenia nastąpiły zmiany, rozmowa kwalifikacyjna jest dobrym momentem na weryfikację. Być może w tym czasie zdobyłeś prawo jazdy lub ukończyłeś kurs specjalistyczny? Koniecznie o tym wspomnij.

Poznaj firmę, w której chcesz pracować

Niezależnie od tego, czy aplikujesz do dużego koncernu, czy do małego zakładu lokalnego, powinieneś poznać wcześniej firmę, w której chcesz pracować. Skorzystaj z dobrodziejstwa internetu, obejrzyj stronę firmową, poczytaj opinie, sprawdź media społecznościowe. Naucz się na pamięć kilku szczegółów, np. dotyczących ostatnich sukcesów, nagród branżowych itp. Daj znać, że chętnie dołączyłbyś do zespołu, który współtworzy określony projekt. Pokaż, że naprawdę zależy ci na tej konkretnej firmie.

Odwiedzaj targi pracy i targi branżowe

Takie imprezy odbywają się cyklicznie i są świetną okazją nie tylko do znalezienia pracy, ale też nawiązania kontaktów branżowych, które mogą być bardzo cenne w przyszłości. Nie zapomnij zabrać ze sobą wizytówek, mogą się przydać.

Targi pracy to pojęcie dość szerokie. Goszczą na nich przedstawiciele różnych gałęzi gospodarki, a więc oferta pracy obejmuje wiele stanowisk i specjalizacji. Tu bez trudu znajdą pracę pracownicy fizyczni i technicy. Na targach branżowych poszukuje się przede wszystkim specjalistów.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.