Ośrodki leczenia depresji – pomocna dłoń w walce z chorobą

Ośrodki leczenia depresji

Depresja to jedna z najczęściej występujących chorób na świecie. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) to najbardziej powszechne zaburzenie psychiczne. Choroba dotyka znaczną część populacji, a co za tym idzie stanowi główną przyczynę niezdolności do pracy. W późniejszym stadium powoduje niemalże niezdolność do codziennego funkcjonowania. Dlatego rozpoznając u siebie objawy, warto sięgnąć po pomocną dłoń i zwrócić się do ośrodków leczenia depresji.

Czy to już depresja?

Zazwyczaj depresja kojarzy się z długotrwałym smutkiem. Nie zawsze jednak przygnębienie oznacza rozwój choroby. Do najczęściej występujących objawów należą między innymi: bezsenność (bądź senność), spadek (bądź nadmiar) apetytu, lęk, bóle głowy czy ograniczenie aktywności życiowej. W celu diagnozy należy zwrócić się jednak do specjalistów, którzy fachowym okiem ocenią stan zdrowia pacjenta. Po diagnozie może on zasięgnąć profesjonalnej pomocy. Służy temu np. prywatny ośrodek leczenia depresji.

Jak leczyć depresję?

Głównym celem jest ustąpienie wyżej wymienionych objawów, powrót do stanu funkcjonowania sprzed choroby oraz jego utrzymanie. Istnieją różne formy i tryby leczenia. Są one zależne od stanu zaawansowania choroby. Początek leczenia zazwyczaj stanowią środki farmakologiczne. U większości pacjentów, ich działanie widoczne jest po 4-6 tygodniach. Jednak kluczowym elementem leczenia, który pomaga odkryć przyczyny zaburzeń oraz ułatwić remisję jest psychoterapia. W tym celu powstają liczne ośrodki leczenia depresji, specjalizujące się w terapiach indywidualnych bądź grupowych. Co najważniejsze, leczenie w ośrodku daje długotrwały efekt – co najczęściej przejawia się zmianą postawy pacjenta.

Rodzaje psychoterapii

Psychoterapia indywidualna pozwala pacjentowi nawiązać więź emocjonalną z terapeutą. Może przeprowadzać szerokie rozmowy o emocjach, przeżyciach z przeszłości i aktualnym samopoczuciu. We współpracy ze specjalistą może on wypracować nowy pogląd na poszczególne sytuacje z życia oraz dokonać ich samodzielnej oceny i interpretacji. Świetnym dopełnieniem jest także psychoterapia grupowa. Dzięki podzieleniu się z grupą swoją sytuacją, pacjent otrzymuje dodatkowe wsparcie oraz motywację do działania. Zyskuje tym samym większą pewność siebie i możliwość poznania doświadczeń innych osób – z których może wyciągnąć wnioski. Pobyt w ośrodku leczenia depresji zazwyczaj oznacza połączenie obu rodzajów psychoterapii, często uzupełnionych innymi środkami w zależności od stadium zaburzeń. Wszelkie działania dokonywane są w trosce o dobro pacjenta i zwalczanie objawów choroby.

Dlaczego warto zwrócić się o pomoc?

Ośrodki leczenia depresji to specjalistyczne placówki, które znacznie pomagają w walce z depresją. Terapie odbywają się w sposób profesjonalny, przez wykwalifikowaną kadrę. Celem jest szybki powrót do zdrowia każdego pacjenta. Aktualne metody zapewniają coraz większą skuteczność leczenia, a przy tym mniej obciążają jednostkę. Mimo, iż walka z depresją to proces długotrwały, warto się jej podjąć i zawalczyć o lepsze życie dla samego siebie.

Artykuł powstał przy współpracy z prywatnym ośrodkiem leczenia uzależnień, znajdującym się zaledwie 130 km od Warszawy – Terapia Przy Lesie.

/artykuł sponsorowany/

Reklama