Odbiór techniczny mieszkania w Warszawie – jak się przygotować?

odbiory mieszkań w Warszawie

Odbiór techniczny mieszkania absolutnie nie polega na przekazaniu kluczy do nowej nieruchomości. To bardzo ważna procedura, gdyż w czasie odbioru technicznego przyszły właściciel ma szansę zgłosić swoje ewentualne zastrzeżenia co do jakości przeprowadzonych prac. Jeśli tego nie zrobi, ewentualne korekty i późniejsze remonty będzie musiał realizować we własnym zakresie. Wyjaśniamy więc, jak przygotować się na odbiór techniczny mieszkania w Warszawie, by tego nie żałować i na co zwrócić szczególną uwagę.

1. Na czym polega odbiór techniczny mieszkania?

2. Odbiór mieszkania – najważniejsze kwestie

3. Samodzielnie czy z fachowcem?

Jeśli chodzi o same kwestie formalne, jakimi rządzi się odbiór mieszkania Warszawa nie różni się od innych miast. Wszelkie szczegółowe przepisy znajdziesz w tzw. ustawie deweloperskiej.

Na czym polega odbiór techniczny mieszkania?

Zgodnie z obowiązującym prawem, zanim deweloper wyda nieruchomość nowemu właścicielowi, musi przeprowadzić z nim procedurę odbioru mieszkania lub domu, która umożliwia skontrolowanie standardu wykończenia oraz zgodność realizacji z wcześniejszymi ustaleniami. Przy odbiorze weryfikujemy zgodność mieszkania lub domu z zapisami umowy oraz normami budowlanymi. Wszelkie zastrzeżenia i mankamenty trzeba zgłosić w ramach protokołu odbioru mieszkania, wzywając dewelopera do ich usunięcia.

Po odbiorze technicznym mieszkania i spisaniu wszelkich zastrzeżeń, deweloper ma 14 dni na podjęcie decyzji, czy zgadza się z uwagami i przeprowadzi niezbędne korekty. Przeważnie tak się dzieje – wówczas do zmian musi dojść w ciągu 30 dni.

Odbiór mieszkania – najważniejsze kwestie

Jak już wspomnieliśmy, odbiory mieszkań w Warszawie w kwestiach formalnych nie różnią się od odbiorów przeprowadzanych w innych miastach. W każdym przypadku pod uwagę bierze się od razu standardy wykończenia mieszkania lub domu przewidziane we wcześniejszych ustaleniach, zgodność nieruchomości z umową oraz poprawność techniczną. To ważny etap w procesie kupna mieszkania, dlatego nie można go lekceważyć.

Jakie aspekty trzeba sprawdzić przede wszystkim? Odbiory techniczne przeważnie koncentrują się na weryfikacji stanu płaszczyzn (pionowych i poziomych, w tym tynków, ścian, podłóg i wylewek), sprawdzeniu kątów prostych, balkonów, stolarki okiennej i drzwiowej. Odbiory mieszkań i domów wymagają także skupienia na instalacjach: elektrycznej, cieplnej, kanalizacyjnej.

Samodzielnie czy z fachowcem?

Nie ulega wątpliwości, że rzetelne odbiory techniczne mieszkań wymagają pewnej wiedzy, dlatego zamiast brać całą odpowiedzialność na siebie, możesz zlecić sprawę firmie zajmującej się wykonywaniem odbiorów mieszkań. Więcej na ten temat przeczytasz na https://pewnylokal.pl/odbior-mieszkania-warszawa . Paradoksalnie, płacąc ekspertowi, możesz zaoszczędzić, gdyż istnieje spore ryzyko, że samodzielnie nie wyłapiesz wszystkich usterek i w związku z tym później poniesiesz znaczne koszty naprawy.

/artykuł sponsorowany/

Reklama