Nów w Pełni – 5. edycja wystawy Stowarzyszenia Nów. Nowe Rzemiosło

Nów w Pełni

„Nów w Pełni” to coroczne wydarzenie, na którym po raz pierwszy pokazywane są najnowsze prace lub kolekcje rzemieślniczek i rzemieślników zrzeszonych w Stowarzyszeniu Nów.

Nowe Rzemiosło. Tegoroczna, piąta edycja wystawy odbywa się w Cechu Rzemiosł Skórzanych w Warszawie, miejscu wpisującym się w kontekst poszukiwania własnej tożsamości i korzeni „nowego rzemiosła”. Są na niej prezentowane przedmioty użytkowe i dekoracyjne jak meble, lustra, lampy, dywany, makramy, kilimy oraz obiekty z drewna, ceramiki, szkła, papieru i metalu.

Rzemiosło, które balansuje na granicy sztuki i dizajnu, coraz odważniej eksperymentuje z formą – czego przykładem są ceramiczne przedmioty Moniki Skorupskiej / MOSKO czy noże z pracowni Kłosy. Powstaje w wyniku łamania zasad – Aleksander Oniszh frywolnie korzysta z piły, tworząc oryginalne w fakturze drewniane meble. Może powstawać przy użyciu oprogramowania komputerowego – jak tkaniny Beaty Wietrzyńskiej / In Waeve czy dzięki sterowanym komputerowo maszynom CNC – jak rzeźbiarskie meble Cyryla Zakrzewskiego. Rzemiosło które jest wynikiem współpracy z programistą – jak ruchome obiekty Olgi Milczyńskiej i wiele innych.
Tytuł ekspozycji nawiązuje do aktualnej sytuacji polskiego „nowego rzemiosła” i oddaje pełnię tego, co w rzemiośle powstałym w ostatnim czasie najbardziej wartościowe – autorskie podejście do formy, ręczne techniki wytwórcze, trwałość i odpowiedzialne użycie materiału. „Nów w Pełni” jest jednocześnie największą cykliczną wystawą tego typu w Polsce poświęconą współczesnemu rzemiosłu, promującą zjawisko „nowego rzemiosła”, ukazującą proces przemian zachodzący w tej dziedzinie i wpisującą je w aktualne międzynarodowe trendy.

Rzemieślnicy i rzemieślniczki:

Aleksander Oniszh, Agata Marchlewicz / Cięta Córa, Beata Wietrzyńska / In Weave, Cyryl Zakrzewski, Jakub Przyborowski, Jakub Święcicki, Katarzyna Harasym, Kłosy, Marcin Skalski / Kuźnia Skały, Monika Dąbrowska-Picewicz, Monika Skorupska / MOSKO, Olga Milczyńska, Paweł Jasiewicz, P55 Mirrors, REST studio, Square Drop, Studio Tafla, Tartaruga

„Nów w Pełni” – 5. edycja wystawy Stowarzyszenia Nów. Nowe Rzemiosło /6–22.10.2023/

Dni i godziny otwarcia wystawy:
środa-piątek, 16.00–20.00;
sobota-niedziela, 12.00–18.00
Cech Rzemiosł Skórzanych im. J. Kilińskiego
ul. Wąski Dunaj 10, Warszawa

FB-klik


Przeczytaj też:

Wydarzenia weekend – klik
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego – klik
Reklama