Nie odcinaj się od zabytków – Narodowy Instytut Dziedzictwa

Nie odcinaj się od zabytków

Ruszyła kolejna odsłona kampanii społecznej przygotowanej przez Narodowy Instytut Dziedzictwa, której celem jest ochrona zabytków przed niszczeniem. Na jesieni w mediach i przestrzeni publicznej pojawił się spot oraz bilbordy. Teraz realizowane są kolejne działania, już niebawem zostaną opublikowane kolejne opowiadania kryminalne, podcasty oraz audiobook.

Narodowy Instytut Dziedzictwa od kilku lat prowadzi akcje Zabytki to Twoje dziedzictwo. Nie pozwól niszczyć – reaguj, która ma na celu uświadamianie szerokiego grona odbiorców o istotnej roli zabytków w naszym życiu i konieczności ich ochrony.

Z badań przeprowadzonych przez NID wynika, że ponad 80% Polaków deklaruje konieczność dbania o dziedzictwo, ale już tylko 40% deklaruje osobiste zaangażowanie w taką ochronę. Brak poczucia odpowiedzialności za dobro wspólne oraz brak wiedzy, jak właściwie chronić zabytki – to najpoważniejsze zagrożenia dla przyszłości naszego dziedzictwa kulturowego.

 

We wcześniejszych edycjach akcji były poruszane między innymi problemy przestępczości przeciwko zabytkom archeologicznym oraz dewastacji obiektów ważnych dla kolejnych pokoleń. Do współpracy zapraszano ambasadorów akcji, a nawet zainicjowano ruch społeczny pod hasłem #niemamojejzgodynato – aby każdy mógł wyrazić swój sprzeciw wobec dewastowania zabytków. Kampania została również zauważona i doceniona w środowisku branży public relations, otrzymując w 2021 roku nagrodę Brązowego Spinacza.

Nie odcinaj się od zabytków

W 2021 roku do ambasadorów akcji dołączyli polscy pisarze kryminałów. Hanna Greń, Ryszard Ćwirlej, Bartosz Szczygielski oraz Marcin Wroński napisali wciągające, mrożące krew w żyłach opowiadania o przestępstwach i wykroczeniach przeciwko zabytkom. W tym roku kolejne opowiadania przygotowują następujący autorzy: Joanna Jodełka, Marta Guzowska i Leszek Talko, Piotr Borlik oraz Tomasz Duszyński.

Niebawem opowiadania zostaną opublikowane na stronie internetowej kampanii: https://zabytki-reaguj.nid.pl/, a w raz z nimi audiobook zawierający wszystkie opowiadania. Natomiast na platformach Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts oraz na YouTube zostaną opublikowane niezwykle ciekawe podcasty, w których Mikołaj Szymiec będzie przepytywał naszych autorów o zabytkach, kryminałach i ich doświadczeniach.

źródło: materiały prasowe

Reklama