Mini maraton filmowy SF: Podróż na Księżyc

Mini maraton filmowy SF: Podróż na Księżyc.

Ludzie latali na Księżyc jeszcze przed 1969 rokiem. Wszystko za sprawą kina i wizji jego twórców. Jak wyobrażano sobie podróż na Srebrny Glob na początku XX wieku? Kto go zamieszkiwał? Jakie były pierwsze filmy science fiction? Zapraszamy na magiczno-kosmiczną podróż w czasie i przestrzeni, której przewodnikami będą Georges Méliès, Segundo de Chomón i Fritz Lang.

PROGRAM: 21 września 2019

20:00–21:00

*** PODRÓŻ NA KSIEŻYC (1902, 14 min) reż. Georges Méliès

Klasyka kina niemego i do tego science fiction! Zobacz, jak wyobrażaliśmy sobie podróż na Księżyc na początku XX wieku. Grupa naukowców zostaje wstrzelona w kosmos w specjalnie skonstruowanej rakiecie i trafia na Księżyc, a dokładniej wprost w jego oko. Okazuje się, że mieszkańcy ziemskiego satelity nie są zbyt gościnni. W filmie Mélièsa Księżyc ma grymas skrzywionej twarzy, a w gwiazdach otwierają się okienka z twarzami aktorek.
Film powstał na podstawie powieści „Z Ziemi na Księżyc” Jules’a Verne’a oraz „Pierwsi ludzie na księżycu” H.G. Wellsa. Inspirowali się nim twórcy m.in. dwóch teledysków: „Tonight, Tonight” grupy The Smashing Pumpkins oraz „Heaven for Everyone” grupy Queen.

*** LE VOYAGE SUR JUPITER (1909, 8 min), reż. Segundo de Chomón

Wybierz się w szaloną podróż w kosmos i to w kolorze! Ręcznie kolorowany film „Le Voyage sur Jupiter” to pełna przygód, niesamowitych dekoracji i kolorów wizja wyprawy na Jowisza. A wszystko zaczyna się od tego, że jeden z nadwornych astronomów pokazuje królowi, jak działa teleskop.

*** LES LUNATIQUES (1908, 3 min), reż. Segundo de Chomón

Kobieta na Księżycu ściąga gwiazdy z nieba i tworzy z nich klaunów. Gdy Srebrny Glob przechyla się pod ich ciężarem, spadają na Ziemię i zamieniają się w tańczące dziewczyny, a potem w inne grupy tancerzy. To kolejny film science fiction Segundo de Chomón, hiszpańskiego twórcy filmowego, jednego z pionierów kina, który przez całe życie pracował nad rozwojem technologii filmu barwnego.

21:00–23:50 FILMOWY GWÓŹDŹ PROGRAMU

*** KOBIETA NA KSIĘŻYCU (1929, 170 min), reż. Fritz Lang

Ostatni niemy film twórcy „Metropolis”. Jego bohaterem jest profesor Manfeldt, który wraz z współpracownikami planuje zbudować statek kosmiczny, aby polecieć na Księżyc w poszukiwaniu złota. Sukces wyprawy wzbudza zainteresowanie przedstawicieli finansjery. „Kobieta na księżycu” jest uznawana za jeden z pierwszych pełnometrażowych filmów science fiction. Niemiecki naukowiec rakietowy Hermann Oberth pracował jako doradca przy produkcji filmu. Później film stał się popularny w otoczeniu Wernhera von Brauna. Pierwsza rakieta V-2 odpalona z sukcesem z Peenemünde miała wymalowane logo z „Frau im Mond”.

Film powstał na podstawie powieści żony i współpracowniczki reżysera Thei von Harbou. Tytuł sugeruje, że to kobieta zdobyła Księżyc. Jak było naprawdę, przekonajcie się sami!

Wydarzenie towarzyszy prezentowanej w DSH wystawie Zdobyć Księżyc | Wystawa

Dom Spotkań z Historią, Karowa 20, 00-324 Warszawa
Wstęp wolny
Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.