Malarstwo krajów nordyckich w Muzeum Narodowym w Warszawie

Od 18 listopada  2022 roku w Muzeum Narodowym w Warszawie będzie można oglądać arcydzieła malarstwa nordyckiego. „Przesilenie. Malarstwo Północy 18801910” to pierwsza w Europie ŚrodkowoWschodniej przekrojowa prezentacja twórczości artystów i artystek ze Szwecji, Danii, Norwegii, Finlandii i Islandii. Wśród pokazywanych prac znajdzie się m.in. obraz Melancholia Edvarda Muncha.

Dzika przyroda Północy, odwieczne tradycje i nowe prądy w sztuce „Przesilenie…” jest zaproszeniem do odkrywania bogactwa malarstwa krajów Północy Europy. W siedmiu salach znajdzie się aż 105 dzieł, które przyjadą do MNW z 22 muzeów i galerii w Szwecji, Norwegii, Danii, Finlandii i Islandii. Poza wspomnianym obrazem Edvarda Muncha na wystawie będzie można poznać prace takich artystów i artystek jak Anna Ancher, Michael Ancher, Nicolai Astrup, Richard Bergh, Axeli GallenKallela, Pekka Halonen, Vilhelm Hammershøi, Hanna HirschPauli, Marie Krøyer, Peder Severin Krøyer, Carl Larsson, Erik Werenskiold, Anders Zorn.

Edvard Munch, Melancholia, 1900-1901
Edvard Munch, Melancholia, 1900-1901

Emocjonalny wymiar malarstwa oraz relacja człowieka z przyrodą to główne wątki ekspozycji. Narracja wystawy będzie skoncentrowana wokół tematów charakterystycznych dla sztuki Północy, takich jak przyroda, dom i rodzina, mity i legendy, ludowość, pejzaż nastrojowy oraz psychika człowieka. Poruszone zostaną dwa zagadnienia z pogranicza kultury artystycznej i życia społecznego: działalność malarek oraz kolonii artystów w Skagen.

Przesilenie. Malarstwo Północy

Malarstwo, w którym zakochał się świat Sztuka krajów Północy z przełomu XIX i XX wieku cieszy się popularnością wśród odbiorców i uznaniem krytyków na całym świecie. Dzięki wystawom zorganizowanym w Skandynawii, Europie Zachodniej i w USA publiczność mogła się przekonać o najwyższym poziomie artystycznym malarstwa nordyckiego i jego wyjątkowości na tle europejskim. Dzieła z tego regionu można znaleźć w kolekcjach najważniejszych muzeów na świecie. Wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie przybliży to wyjątkowe malarstwo polskiej publiczności.

Malarstwo Północy 1880-1910 w MNW
fot. Bartosz Bajerski/MNW

Na wystawie w MNW obrazy twórców nordyckich zestawiono z wybranymi pracami polskich artystów, m.in. Stanisława Witkiewicza, Olgi Boznańskiej, Józefa Chełmońskiego i Józefa Mehoffera. Pozwala to dostrzec liczne podobieństwa form i motywów oraz wyjątkową wartość malarstwa dwóch odległych, a jednocześnie bliskich obszarów Europy. Także ścieżki edukacji i karier artystów polskich i nordyckich w ostatnich dziesięcioleciach XIX wieku przebiegały podobnie. Twórcy ci wybierali między możliwościami rozwoju oferowanymi im w krajach urodzenia i więzią z ziemią ojczystą a udziałem w międzynarodowym życiu artystycznym, skupionym w metropoliach europejskich.

fot. Bartosz Bajerski/MNW

Wystawę można będzie zwiedzać od 18 listopada 2022 do 5 marca 2023 r.

Muzeum Narodowe w Warszawie, al. Jerozolimskie 3

Ceny biletów:

  • 25 zł ulgowy/ 40 zł normalny
  • 60 zł rodzinny

Strona: https://www.mnw.art.pl/

źródło: materiały prasowe

Ocena wystawy 3/5


Przeczytaj też:

Magiczny Botaniczny 2022

Magiczny Botaniczny już otwarty – klik
Wydarzenia w Warszawie weekend – klik