Lato w kinie Tęcza 2023

Kino Tęcza wraca na wakacje 2022

Dziedziniec kina Tęcza na warszawskim Żoliborzu już po raz trzeci zmieni się w przestrzeń kultury filmowej. Tego lata mieszkańcy Warszawy będą mogli obejrzeć aż 9 filmów z udziałem Aliny Janowskiej, słynnej żoliborzanki, która w tym roku obchodziłaby 100. rocznicę urodzin. Dodatkowo Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy zaprasza widzów w filmową podróż do Izraela, Senegalu i Ukrainy. W programie również spotkanie z Maciejem Karpińskim, autorem książki „Pan Andrzej. Portret z pamięci” oraz wystawa „7 ujęć Tęczy. Kino, architektura, ludzie”, która przybliży 100-letnią historię budynku obecnego kina Tęcza przy ul. Suzina 6 i mieszczących się w nim inicjatyw.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Tegoroczny program wydarzeń plenerowych na dziedzińcu kina Tęcza (ul. Suzina 6) zainauguruje 22 czerwca (czwartek) o 19:00 spotkanie z Maciejem Karpińskim, autorem książki „Pan Andrzej. Portret z pamięci”, w której opowiada o swojej współpracy i przyjaźni z Andrzejem Wajdą, kreśląc – czasem sentymentalnie, a niekiedy z humorem – wyjątkowy portret wybitnego artysty widzianego z bliska, podczas pracy, w podróżach czy po prostu w życiu codziennym. To zarazem swoista relacja zza teatralnych kulis i z planów filmowych, opisująca od podszewki proces powstawania pamiętnych dzieł Mistrza, bogato ilustrowana jego rysunkami, szkicami i projektami oraz prywatnymi listami. Uzupełniają ją liczne fotografie, w większości publikowane po raz pierwszy. Spotkanie poprowadzi dziennikarz filmowy, Janusz Wróblewski. W jego trakcie będzie możliwość zakupu książki. Po spotkaniu odbędzie się pokaz filmu „Zemsta”.

Kino Tęcza wraca na wakacje 2022

ROK ALINY JANOWSKIEJ

Decyzją żoliborskich radnych rok 2023 został ogłoszony Rokiem Aliny Janowskiej, dlatego w każdy kolejny czwartek o 20:45 w kinie letnim będzie można obejrzeć filmy z jej udziałem.

Program pokazów

  • 29.06 (czwartek), godz. 20:45 – „Podróż za jeden uśmiech”, reż. S. Jędryka

  • 06.07 (czwartek), godz. 20:45 – „Powrót”, reż. J. Passendorfer

  • 13.07 (czwartek), godz. 20:45 – „Cafe Rose / Stawka większa niż życie”, reż. A. Konic

  • 20.07 (czwartek), godz. 20:45 – „Poradnik matrymonialny”, reż. W. Haupe

  • 27.07 (czwartek), godz. 20:45 – „Dzięcioł”, reż. J. Gruza

  • 03.08 (czwartek), godz. 20:45 – „Zakazane piosenki”, reż. L. Buczkowski

  • 10.08 (czwartek), godz. 20:45 – „Spóźnieni przechodnie”, reż. G. Holoubek, J. Antczak

  • 17.08 (czwartek), godz. 20:45 – „Skarb”, reż. L. Buczkowski

  • 24.08 (czwartek), godz. 20:45 – „Ostatnia akcja”, reż. M. Rogalski

FILMOWA PODRÓŻ DOOKOŁA ŚWIATA

Kino letnie na dziedzińcu Tęczy w tym roku będzie działało również we wtorki. CKF we współpracy z partnerami zaprasza widzów na wyjątkowe pokazy filmów z Izraela, Senegalu i Ukrainy.

Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej KAMERA DAWIDA

27.06 (wtorek), godz. 20:45 – „Przepis na pikle”, reż. Michael Manasseri
Joey Miller jest królem imprezowiczów z Detroit, samotnym ojcem i tonącym w długach. Podczas jednego z jego ostatnich koncertów dziwaczny wypadek niszczy cały jego cenny sprzęt nagłaśniający. Ponieważ do bat micwy jego córki Julie pozostały tylko cztery tygodnie, jest gotów zrobić prawie wszystko, aby go zastąpić. W ostateczności zwraca się do swojego podejrzanego wujka Morty’ego, który zgadza się dać mu potrzebne 20 kawałków, ale pod jednym warunkiem: Joey musi ukraść ściśle tajny przepis swojej babci Rose na koszerne marynaty koperkowe.
4.07 (wtorek), godz. 20:45 – „W poszukiwaniu izraelskiej kuchni”, reż. Roger Sherman
W poszukiwaniu kuchni izraelskiej” to portret Izraelczyków opowiedziany poprzez jedzenie. Pokazuje dosłowne oblicze kultury Izraela. Film przedstawia sylwetki szefów kuchni, kucharzy domowych, winiarzy i serowarów wywodzących się z ponad 100 kultur tworzących dzisiejszy Izrael – żydowskiej, arabskiej, muzułmańskiej, chrześcijańskiej, druzyjskiej. Bogata i ludzka strona historii ludzi wyłania się z ich kultury jedzenia.

11.07 (wtorek), godz. 20:45 – „Abe gotuje”, reż. Fernando Grostein Andrade
Dwunastoletni Abe chce zostać szefem kuchni i łączyć ludzi poprzez gotowanie. Chłopiec porzuca więc letni obóz i zaczyna pracować z Chico – ulicznym kucharzem, który zachęca go do wychodzenia poza kulinarne przyzwyczajenia.

Festiwal Filmów Afrykańskich AFRYKAMERA

18.07 (wtorek), godz. 20:45 – „Mandabi/The Money Over”, reż. Ousmane Sembene
Ousmane Sembene (1923-2007) był senegalskim reżyserem i pisarzem, uznawanym za ojca kina afrykańskiego, który w swojej twórczości poruszał tematy kolonializmu, nierówności społecznych i walki o niezależność. Jego film „The Money Order” z 1968 roku jest jednym z ważnych dzieł w historii afrykańskiego kina, ukazującym życie mieszkańców Senegalu w obliczu biurokracji i korupcji. To opowieść o prostym mężczyźnie, który próbuje zrealizować swoje marzenie, staje się metaforą walki jednostki z systemem.

25.07 (wtorek), godz. 20:45 – „Black Girl”, reż. Ousmane Sembene
„Black Girl” to ikoniczny film z 1966 roku, wyreżyserowany przez Ousmane’a Sembene, który jest uznawany za kamień milowy w historii kina afrykańskiego. Film opowiada poruszającą historię młodej senegalskiej guwernantki, która wyjeżdża do Francji i doświadcza brutalnej wyzyskującej rzeczywistości ze strony swojej francuskiej pracodawczyni, odsłaniając przy tym głęboko zakorzenione nierówności rasowe i społeczne.

01.08 (wtorek), godz. 20:45 – Zestaw filmów krótkometrażowych
„Afrique Sur Seine”, reż. Paulin Soumanou Vieyra
„Afrique sur Seine”, wyreżyserowany w 1955 roku przez trójkę afrykańskich twórców – Paula Soumanou Vieyrę, Mamadou Sarra i Jacquesa Mela Kane’a, to pionierski film dokumentalny, który eksploruje życie afrykańskiej społeczności w Paryżu, odkrywając ich doświadczenia migracji, tożsamości i dążenia do równości w obcym środowisku.
„Les Princes noirs de Saint-Germain-des-Prés”, reż. Ben Diogaye Beye
Film przedstawia historię czarnych intelektualistów i artystów z paryskiej dzielnicy Saint-Germain-des-Prés. Film podejmuje tematykę tożsamości, walki z rasizmem i wyrażania kulturowej różnorodności w środowisku, które często ignoruje głosy afrykańskiej diaspory.
„Meeting the Man: James Baldwin in Paris”, reż. Terence Dixon
Film dokumentalny, który przedstawia wybitnego pisarza i aktywistę Jamesa Baldwina podczas jego pobytu w Paryżu. Film eksploruje głębokie refleksje Baldwina na temat rasizmu, tożsamości i polityki, ukazując jego niezłomne zaangażowanie w walkę o równość i sprawiedliwość społeczną.
Ukraina! Festiwal Filmowy

08.08 (wtorek), godz. 20:45 – „Szczedryk”, reż. O. Morhuneć-Isajenko
Historia trzech rodzin – ukraińskiej, polskiej i żydowskiej – o ich wspólnym życiu w dużym domu w Stanisławowie w latach 1938-1944. Kiedy Sowieci, a później Niemcy okupują miasto, Żydzi i Polacy są prześladowani i mordowani. Ukraińska nauczycielka, poświęcając swoje życie, ratuje dzieci sąsiadów i własna córkę. Film oparty jest na wspomnieniach Teresy, słynnej nowojorskiej piosenkarki, która została wtedy uratowana. Wspomina te wydarzenia w noc Bożego Narodzenia, czekając na lot do Jarosławy – Ukrainki, z którą wspólnie przeżyła wojnę. Jedyne, co zostało Teresie z tamtych czasów, to ukraińska pieśń – „Szczedryk”. Teraz marzy o śpiewaniu go razem z Jarosławą.

15.08 (wtorek), godz. 20:45 – „Moje myśli są ciche”, reż. A. Lukich
Vadym to dwudziestopięcioletni muzyk i realizator dźwięku, który marzy, aby opuścić rodzinne strony i zamieszkać za granicą. Nie dość, że trudno mu wiązać koniec z końcem, to jeszcze okazuje się, że potrzebuje drogiego zabiegu dentystycznego. Po wielu eksperymentach w życiu zawodowym i prywatnym, otrzymuje szansę na lepsze życie w Kanadzie. Aby otrzymać dobrze płatną pracę w branży gier komputerowych, musi jedynie nagrać dźwięki karpackich zwierząt, bardziej umęczonych od tych szczęśliwych z Kanady. Sprawy komplikują się, kiedy okazuje się, że głównym kompanem jego podróży będzie jego matka Galia.

22.08 (wtorek), godz. 20:45 – „Dom Słowo. Niedokończona powieść”, reż. T. Tomenko
Charków, lata 30. ubiegłego wieku. Złota era ukraińskiej sztuki. W nowym, luksusowym Domu „Słowo”, zbudowanym specjalnie dla artystów, znajduje swoje miejsce młody, ambitny poeta Wołodymyr Akimow. Pochodzi z prowincji, pracuje jako korektor w prasie i nigdy nawet nie marzył, że zamieszka pod jednym dachem z uznanymi ukraińskimi pisarzami i artystami. Uważa swoją poezję za genialną, ale nikt nie traktuje poważnie jego wysiłków literackich, nie mówiąc już o okazjonalnych chichotach nad jego epigońskimi wierszami. Jednak los się do niego uśmiecha. Szef agencji wywiadu politycznego proponuje mu, aby został autorem napisanej wcześniej sztuki. Akimow zgadza się, podpisując notę o nieujawnianiu informacji. Poeta nie ma pojęcia, jaką cenę zapłaci za ten sukces. „Dom ‘Słowo’” to historia ukraińskiego pokolenia artystów prześladowanych przez system totalitarny – na tle jednego z największych ludobójstw XX wieku, Hołodomoru, który spowodował śmierć blisko 7 milionów ludzi.

WYSTAWA „7 UJĘĆ TĘCZY” I NOWE LOGO KINA

Od 6 lipca na dziedzińcu przy Suzina 6 będzie można obejrzeć wystawę plenerową „7 ujęć Tęczy. Kino, architektura, ludzie” prezentującą stuletnią historię budynku dzisiejszego kina Tęcza oraz inicjatyw, które się w nim mieściły i ludzi, którzy za nimi stali lub którzy je wspominają po latach.
Wraz z inauguracją programu wydarzeń plenerowych Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy prezentuje nowe logo kina Tęcza. Jego autorem jest Krzysztof Bednarski. Logo eksponuje cenną, modernistyczną architekturę, która jest ikoną samą w sobie – rozpoznawalną przez mieszkanki i mieszkańców Warszawy.

Strona www: www.ckf.waw.pl

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

/materiały prasowe/


Przeczytaj też:

Wydarzenia w weekend – klik
Reklama