Koreański wirtuoz Seong-Jin Cho powraca do Warszawy

Pięć lat po sensacyjnym zwycięstwie na XVII Konkursie Chopinowskim Seong-Jin Cho powraca do Warszawy. Koreański pianista na zaproszenie Instytutu Chopina 1 października da mistrzowski recital w Filharmonii Narodowej. W programie znalazły się utwory Fryderyka Chopina, Roberta Schumanna, Albana Berga i Franciszka Liszta.

Seong-Jin Cho należy obecnie do najbardziej rozchwytywanych pianistów na świecie. Jego występy w Korei przyciągają tłumy i, zwłaszcza wśród młodych fanek, budzą emocje kojarzone raczej z K-popem niż muzyką poważną. Cho do swojej popularności odnosi się z dystansem i poczuciem humoru. Stale podkreśla, że najważniejsza jest dla niego muzyka klasyczna, którą kocha.

Wielka kariera Seong-Jin Cho zaczęła się od zdobycia I nagrody i złotego medalu na Konkursie Chopinowskim w 2015.

„Od zwycięstwa w Warszawie – powiedział artysta niedawno w jednym z wywiadów – właściwie stale jestem w podróży. Rzadko zdarza się, żebym był w domu dłużej niż dwa tygodnie. Areszt domowy spowodowany koronawirusem to zmienił. Szybko jednak zacząłem martwić się i o swoich przyjaciół – muzyków, i o siebie. Próbowałem ćwiczyć, ale nie mogłem się skupić”.

Powrót na scenę wiązał się więc z wielkimi emocjami:

„To było wspaniałe. Zrozumiałem, jak bardzo potrzebuję koncertów. Jak bardzo potrzebuję publiczności. Bo publiczność daje artyście energię. Radość. Sens życia. Zwłaszcza, jak ktoś jest tak przyzwyczajony do bycia na scenie, jak ja”.

Warszawski koncert Seong-Jin Cho zainauguruje cykl recitali zatytułowany „Przed Wielkim Konkursem”. XVIII Konkurs Chopinowski ze względu na pandemię został przesunięty na październik 2021 roku – zaś recitale mistrzowskie odbywają się w czasie pierwotnie zarezerwowanym na to wydarzenie.

Program: https://muzyka.nifc.pl/pl/koncerty/przed-wielkim-konkursem

Bilety: bilety: www.bilety.nifc.pl

 
Źródło informacji: NIFC

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.