Jazzowa majówka w Jedynce Polskiego Radia

Na falach Programu Pierwszego Polskiego Radia zawita Jazzowe Zakopane – 17. Wiosna Jazzowa.

W tym roku zagra m.in. Janusz Szrom i towarzyszący mu czołowi przedstawiciele polskiej sceny jazzowej: Paweł Perliński, Andrzej Łukasik i Marcin Jahr, a to wszystko w ramach niezwykłego przedsięwzięcia „Andrzej Zaucha – Songbook”. Transmisja koncertu 1 maja o godz. 20.30 na antenie Jedynki.

Zakopiańska Wiosna Jazzowa to muzyczne wydarzenie, które na stałe wpisało się w kulturalny kalendarz Zakopanego. Po raz pierwszy została zorganizowana początkiem maja 2004 roku, gdy Unia Europejska została rozszerzona o kolejnych członków, w tym Polskę. Od tamtej pory, będąc częścią United Europe Jazz Festival, nie tylko upamiętnia tę ważną dla naszego kraju datę, ale przede wszystkim jest okazją do współpracy i prezentacji muzyków z Grupy Wyszehradzkiej. Festiwal oprócz współczesnych akcentów doskonale wpisuje się także w tradycję. Jazz w Zakopanem rozbrzmiewał bowiem już w latach 30. XX wieku.

Tegoroczna odsłona Festiwalu będzie nieco inna ze względu na obostrzenia sanitarne. Nie zabraknie jednak niezwykłych muzycznych przeżyć. Już od 24 kwietnia stolicę Tatr wypełniają dźwięki jazzu, które można usłyszeć dzięki rozlokowanym na terenie Zakopanego grającym przystankom. W piątek, 30 kwietnia podczas Unesco International Jazz Day dodatkową atrakcją dla spacerowiczów będzie unoszący się nad ich głowami muzyczny dron, prezentujący standardy jazzowe i zapraszający na sobotnie wydarzenia festiwalowe, które będą relacjonowane na antenie Programu 1 Polskiego Radia.

Relacje z 17. Wiosny Jazzowej 1 maja o godz. 8.30 w „Wolnej sobocie” oraz od godz. 16.00 w „Przebojowej dekadzie”. Jeszcze więcej informacji o Festiwalu, wywiady z muzykami i organizatorami prosto z Zakopanego w audycjach „Jedyne takie miejsce” o godz. 9.00 oraz „Muzyczna Jedynka” o godz. 14.00.

O godz. 20.30 na wirtualnej zakopiańskiej scenie jazzowej staną: Janusz Szrom, Paweł Perliński, Andrzej Łukasik i Marcin Jahr w ramach przedsięwzięcia „Andrzej Zaucha – Songbook”. Program koncertu składa się z utworów Andrzeja Zauchy ułożonych chronologicznie, według dat ich nagrywania. Taki porządek utworów znakomicie naświetla jego drogę artystyczną. Podczas koncertu będzie można usłyszeć, oprócz znanych przebojów, tj. „Byłaś serca biciem” czy „Siódmy rok”, wiele innych, zapomnianych utworów, które leżakowały na archiwalnych półkach ponad trzy dekady, a po latach będą przeżywały swoją kolejną premierę, ale już w jazzowej odsłonie.

Transmisja z koncertu na antenie Jedynki Polskiego Radia.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.