Full Stack Developer – na czym polega jego praca?

Full Stack Developer - na czym polega jego praca?

Full Stack Developer jest programistą posiadającym wiedzę z zakresu programowania w tym technik Frontendowych i Backendowych. Dzięki znajomości obydwu obszarów jest samowystarczalny i może sam zaprojektować aplikację – od początku do końca.

Jakie są kompetencje Fullstack Developera?

Najczęściej Fullstack Developerem zostaje programista posiadający doświadczenie w kodowaniu. Takiej osobie jest łatwiej, ponieważ może ona wykorzystać wiedzę, którą zdobyła podczas swojej dotychczasowej kariery zawodowej. Aby pracować na stanowisku Fullstack Developera należy znać takie technologie, jak:

  • system kontroli GIT,
  • JavaScript,
  • HTML5 i CSS3 – podstawowe języki Frontendowe,
  • przynajmniej jeden język backendowy, jak C++, Java czy PHP,
  • co najmniej jeden Framework Frontendowy,
  • zasady działania HTTP i projektowanie REST API,
  • środowiska NodeJS,
  • bazy danych, np. należące do rodziny SQL.

Jakie zadania należą do Fullstack Developera?

Fullstack Developer posiada ogromną wiedzę, a co za tym idzie, ma dużą ilość obowiązków w pracy, które dotyczą wszystkich obszarów związanych z procesem tworzenia oprogramowania. Fullstack Developer może wykonywać takie zadania, jak:

  • pisanie tekstów jednostkowych,
  • projektowanie, rozwijanie i utrzymywanie wydajnego kodu,
  • tworzenie interfejsów użytkowników,
  • przygotowywanie dokumentacji technicznej,
  • współpracowanie z UX designerem.

Gdzie może pracować Fullstack Developer?

Fullstack Developer jest najbardziej poszukiwanym specjalistą na rynku IT. W związku z tym pracę na tym stanowisku można znaleźć w prawie każdym miejscu. Najczęściej takich pracowników poszukują firmy komunikacyjne czy związane z bankowością bądź księgowością.

Oferty pracy

Na rynku można znaleźć wiele ofert pracy dla Fullstack Developerów. Najczęściej pracodawcy w swoich ogłoszeniach wyróżniają – oprócz wcześniej wymienionych – takie wymagania, jak bardzo dobra znajomość języka angielskiego (B2/C1) czy umiejętności miękkie – samodzielność, umiejętność pracy w zespole, kreatywne rozwiązania, umiejętność rozwiązywania problemów.

Pracodawcy chcą przyciągnąć do siebie pracowników, dlatego w ogłoszeniach o pracę na stanowisko Fullstack Developera można zauważyć wiele benefitów, do którego zalicza się m.in. wysokie wynagrodzenie, praca zdalna bądź hybrydowa, rekrutacja online, stała długość kontraktu czy nawet podróże służbowe i możliwość rozpoczęcia pracy od zaraz.

W zależności od zajmowanego stanowiska, średnie zarobki Fullstack Developerów przedstawiają się następująco:

  • Junior – 6 250 – 10 000 zł,
  • Mid – 12 000 – 18 000 zł,
  • Senior – 16 000 – 22 000 zł.

Jesteś Fullstack Developerem i poszukujesz pracy? Sprawdź co przygotowała dla Ciebie firma Awareson!

Awareson to agencja rekrutacyjna o bogatym doświadczeniu. Ich zadaniem jest znalezienie najlepszego kandydata na określone stanowisko w przedsiębiorstwach na całym świecie. Awareson jest ekspertem w swojej dziedzinie. Jeżeli szukasz pracy jako Fullstack Developer to zapoznaj się z ich ofertami pracy.

/artykuł sponsorowany/