Dlaczego eco opakowania są ważne dla środowiska?

eco opakowania

Trudno wyobrazić sobie, żeby pewne produkty były sprzedawane bez opakowań. Szczególnie dotyczy to łatwo psującej się żywności, takiej jak nabiał, mięso czy lody, a także produktów, które powinny być przechowywane poza zasięgiem dzieci czy zwierząt, jak chemia gospodarcza czy ogrodnicza. Warto jednak pamiętać, że każdy pojemnik po użyciu staje się odpadem i źródłem zanieczyszczenia. Dlatego coraz więcej firm szuka bardziej ekologicznych alternatyw.

Czym są eco opakowania?

Ekologicznymi opakowaniami nazywamy pojemniki wykonane z regranulatu, PCR (Post-Consumer Recycled) i PIR (Post-Industry Recycled). Takie rozwiązania oferuje m.in. Plast Box – producent pojemników z tworzyw sztucznych. Plastik wykorzystywany w procesie recyklingu jest starannie selekcjonowany, a następnie, za pomocą specjalnych procesów technologicznych, przekształcany w nowe opakowania. Wiadra i pojemniki, powstałe z regranulatu czy plastiku pochodzącego z odpadów konsumenckich i postindustrialnych, nie odbiegają od tradycyjnych opakowań ani pod względem trwałości, ani estetyki. Opakowania wykonane z surowców wtórnych są wykorzystywane m.in. przez producentów z branży chemicznej. Obecnie wiele tworzyw sztucznych można przetwarzać kilku, a nawet kilkunastokrotnie, jednak dzięki dynamicznemu rozwojowi technologii w najbliższych latach będziemy obserwować postęp w tej dziedzinie.

W jaki sposób eco opakowania mogą wpłynąć na środowisko naturalne?

Opakowania, które nie nadają się do recyklingu, generują ogromne ilości odpadów. Pojemniki wykonane z tworzyw odnawialnych pomagają znacznie ograniczyć tę ilość. Proces produkcji tradycyjnych opakowań wiąże się także z dużą emisją gazów cieplarnianych, które mają negatywny wpływ na klimat. Eco opakowania (np. https://www.plast-box.com/eko-opakowania/), które powstają z połączenia surowców pierwotnych i wtórnych, pomagają zmniejszyć ilość szkodliwych substancji obniżających jakość powietrza. Recykling pozwala także na ograniczenie zużycia surowców i energii niezbędnych do produkcji nowych pojemników.

Opakowania powstające z materiałów nadających się do recyklingu są odkupywane przez specjalistyczne firmy i nie zalegają na wysypiskach śmieci. Dzięki temu, że stają się cennym materiałem produkcyjnym, w mniejszym stopniu trafiają do rzek, mórz czy oceanów, gdzie stanowią zagrożenie dla zwierząt żyjących w różnego rodzaju akwenach. Producenci, którzy inwestują w opakowania z surowców wtórnych, przyczyniają się do zmiany nawyków zakupowych konsumentów. Promowanie tego typu rozwiązań może przyczynić się do wzrostu świadomości ekologicznej w społeczeństwie.

Eco opakowania to trend, który z roku na rok będzie cieszyć się coraz większą popularnością – zarówno wśród producentów, jak i konsumentów. Inwestycja w tego typu rozwiązania może pomóc we wprowadzeniu w firmie modelu gospodarki o obiegu zamkniętym. To ważny punkt w firmowej ecostrategii, której celem jest dążenie do ograniczenia szkodliwego wpływu produkcji na środowisko naturalne oraz budowanie wizerunku marki jako społecznie odpowiedzialnej.

/artykuł sponsorowany/