Bliski nam świat: Sahara Zachodnia – ostatnia kolonia w Afryce

Bliski nam świat to nowy cykl spotkań DSH poświęcony historii, która dzieje się dziś w Europie, na Bliskim Wschodzie, Kaukazie, w Afryce Północnej.

Zaproszenia goście, znani dziennikarze, reportażyści i eksperci, przybliżą nam genezę współczesnych wydarzeń i opowiedzą mało znane historie z rejonu pogranicza Europy, Azji i Afryki. To właśnie tam, nierzadko w cieniu konfliktów, mają miejsca zdarzenia, które często uchodzą uwadze naszej i mediów. Nie zdajemy sobie sprawy z ich wpływu na nasze codzienne życie.

26.11 (TRANSMISJA ONLINE) 18.00, DSH – SAHARA ZACHODNIA – OSTATNIA KOLONIA W AFRYCE

W 1975 roku, kiedy nastąpił kres Hiszpanii generała Franco, Madryt postanowił wycofać się ze swoich niewielkich kolonii w Afryce. Opuścił Gwineę Równikową i Saharę Zachodnią. Tą drugą zostawił w pośpiechu, dokonując jej rozbioru pomiędzy Maroko a Mauretanię, co oznacza, że do dziś z punktu widzenia prawa ma status kolonii. W celu poparcia marokańskiej ekspansji na południe, w listopadzie 1975 roku, odbył się Zielony Marsz. Marokańczycy ruszyli na terytorium kolonii hiszpańskiej domagając się jej odstąpienia. Hiszpanie zrezygnowali pod ich presją z przeprowadzenia referendum, oddając swoją kolonię sąsiadującym z nią państwom.

Saharyjczycy świadomi swojej odrębności postanowili walczyć o swoje prawa, rozpoczynają długą wojnę, która de facto wciąż trwa, a w ostatnich dniach doszło do przerwania trwającego od 29 lat zawieszenia broni. W ciągu kilkudziesięciu ukształtowała się zachodniosaharyjska społeczność, której duża część żyje na wciąż na wygnaniu w obozach uchodźców w Algierii. Kontrolują również około 15 procent terytorium Sahary Zachodniej. Pozostali próbują przetrwać na terytorium okupowanym przez Maroko. Jednak Marokańczycy nie chcą rezygnować ze swoich terytorialnych roszczeń.

O Saharze Zachodniej będę rozmawiać:
– Bartłomiej Sabela, z wykształcenia architekt, a z zamiłowania podróżnik i fotograf. Jako pisarz debiutował w 2013 roku książką „Może (morze) wróci”. Opowieść o Uzbekistanie i ginącym Morzu Aralskim została nagrodzona Bursztynowym Motylem oraz Nagrodą Magellana. Obecnie związany jest z wydawnictwem Czarne, gdzie w październiku 2015 roku ukazała się jego druga książka „Wszystkie ziarna piasku”, a w kwietniu 2017 „Afronauci. Z Zambii na księżyc”. „Wszystkie ziarna piasku” zostały nagrodzone przez Fundację „Afryka Inaczej” Afrykasem 2015 i nominowane do nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej. Bartłomiej Sabela jest również laureatem nagrody PRÓG 2018 przyznawanej przez Magazyn Kontynenty. Regularnie współpracuje z „Kontynentami”, publikował także w „Dużym Formacie” i „Gazecie Wyborczej”.

– Paweł Średziński, historyk, dziennikarz i politolog, doktor nauk humanistycznych, autor i współautor książek m.in. „Syria. Przewodnik po kraju, którego nie ma”, „Kwame Nkrumah. Początki panafrykańskiej działalności”, „Co się stało z Mokpokpo Dravi”, „Afryka w Warszawie”, „Czy Afryka jest krajem?” i „Jak mówić polskim dzieciach o dzieciach Afryki?”. Laureat „Stołka Roku” Gazety Wyborczej. Publikował i publikuje na łamach m.in. „Więzi”, OKO.press, „Dzikiego życia” i „Nowej Konfederacji”. Współzałożyciel Fundacji „Afryka Inaczej” i redaktor serwisu Afryka.org.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.