ARTUR DUTKIEWICZ TRIO z cyklu Jazz w Podziemiach Kamedulskich

ARTUR DUTKIEWICZ Trio "NOWOSIELSKI Audiovisual Misterium"

ARTUR DUTKIEWICZ Trio w koncercie z cyklu Jazz w Podziemiach Kamedulskich.

Projekt „NOWOSIELSKI Audiovisual Misterium”

ARTUR DUTKIEWICZ Trio:
Artur Dutkiewicz – fortepian
Michał Barański – kontrabas
Sebastian Kuchczyński – perkusja
Andrzej Wąsik – wizualizacje

Rok 2023 został ogłoszony przez Sejm RP rokiem Jerzego Nowosielskiego (w 100-lecie jego urodzin), jednego z najwybitniejszych malarzy polskich XX wieku a także filozofa, teoretyka sztuki i myśliciela. W nowym projekcie Artura Dutkiewicza „NOWOSIELSKI Audiovisual Misterium”, malarstwo Jerzego Nowosielskiego jest inspiracją do przedstawienia utworów o charakterze kontemplacyjnym skomponowanych przez pianistę na trio jazzowe: fortepian, kontrabas i perkusję, łączących elementy muzyki improwizowanej, współczesnej, klasycznej i jazzu.

Inspiracją muzyczną jest twórczość mistrzów z kręgu polskiej i światowej szeroko pojętej muzyki sakralnej takich, jak: Wacław z Szamotuł, Henryk Mikołaj Górecki, Hildegarda z Bingen, Arvo Part, Komitas – kompozytor ormiański, kontemplacyjna muzyka Johna Coltrane’a a także śpiewy z różnych tradycji duchowych np. śpiew cerkiewny, gregoriański, bizantyjski, starogrecki, sanskryckie mantry.
Duchowość dla tych wszystkich tradycji jest wspólna i prowokuje do stworzenia materiału dźwiękowego przefiltrowanego przez indywidualne doświadczenia muzyczne i życiowe artystów, stanowiącego swoistą kontynuację nurtu muzyki duchowej ukazanej we współczesnej formie. Sztuka Jerzego Nowosielskiego łączy sacrum i profanum wschodu i zachodu, podobnie kompozycje Artura Dutkiewicza czerpią z duchowości wschodu i zachodu i ich muzycznej emanacji.

Podczas koncertu wyświetlane będą, zsynchronizowane z dźwiękiem, specjalnie zaprojektowane i przygotowane przez artystę grafika – Andrzeja Wąsika kolaże i wizualizacje z fragmentami obrazów Jerzego Nowosielskiego w formie videoprojekcji. Połączenie prezentacji jego dzieł z kontemplacyjną muzyką znakomitego pianisty improwizatora Artura Dutkiewicza tworzy wyjątkowe audiowizualne misterium.

Na koncert zaprasza Burmistrz Grzegorz Pietruczuk wraz z Radą i Zarządem Dzielnicy Bielany.

Data: czwartek, 23 marca 2023 r., godz. 19.00
Miejsce: Podziemia Kamedulskie, ul. Dewajtis 3
Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona

Wydarzenie na facebooku: https://fb.me/e/1h60f3JDs

artykuł na stronie Dobrego Miejsca: https://dobremiejsce.org/36170-2/

Reklama