Akcja Żonkile – 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

19 kwietnia przypnijcie żonkil na znak, że #ŁączyNasPamięć, weźcie udział w organizowanych przez nas wydarzeniach, zobaczcie wystawę czasową „Wokół nas morze ognia”.

Włączcie się w jedenastą edycję akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile upamiętniającej 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.

W tym roku chcemy rozdać 450 tysięcy papierowych kwiatów. Liczba ta symbolizuje liczbę Żydówek i Żydów, którzy byli zamknięci w getcie warszawskim w momencie jego największego przeludnienia – wiosną 1941 roku. Pierwszy raz w historii akcji Żonkile wolontariusze będą rozdawać papierowe kwiaty na ulicach sześciu polskich miast: w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Białymstoku, Lublinie i Wrocławiu.

Cywile motywem przewodnim akcji Żonkile.

Sytuacja cywilów przebywających w czasie powstania w getcie warszawskim jest jednym z istotniejszych tematów, które chcemy poruszyć podczas całorocznego programu towarzyszącego obchodom 80. rocznicy wybuchu powstania. Również akcję Żonkile dedykujemy cywilom – około 50 tysiącom kobiet, mężczyzn i dzieci przebywających w kryjówkach na strychach domów i podziemnych bunkrach w trakcie walk, a także w gruzach getta po upadku powstania. Przez wiele tygodni pozostawali nieuchwytni dla niemieckich żołnierzy, a ich opór był tak samo ważny, jak opór tych, którzy walczyli z bronią w ręku.
Postaramy się przywrócić pamięć o cywilach podczas organizowanych wydarzeń – poinformujemy o nich w połowie marca.
Przygotowaliśmy również pakiet materiałów edukacyjnych dla każdej grupy wiekowej dzieci i młodzieży, w tym opowiadania dla najmłodszych oraz film animowany „Zdążyć przed panem Bogiem”. Materiały pomogą włączyć się szkołom w obchody 19 kwietnia. Wszystkie treści będą dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Więcej informacji na stronie Akcja Żonkile w szkołach, bibliotekach i instytucjach kultury.

Jak wziąć udział w akcji Żonkile? / Skąd wziąć papierowy żonkil?

Jeśli mieszkacie w Warszawie:
19 kwietnia ponad 3700 wolontariuszek i wolontariuszy na ulicach Warszawy będzie rozdawać żonkile. Spotkacie ich niemal w całym mieście – w części z miejsc od 8.00, w części od 10.00.
Podobnie jak w ubiegłym roku żonkile możecie samodzielnie pobrać z tzw. żonkilomatów, których lokalizacje podamy niebawem.

Jeśli mieszkacie w Łodzi, Lublinie, Krakowie, Wrocławiu lub Białymstoku
na głównych ulicach Waszych miast spotkacie wolontariuszki i wolontariuszy wręczających żonkile. O szczegółowe lokalizacje możecie pytać naszych Partnerów lokalnych:
🔸Łódź – Centrum Dialogu im. Marka Edelmana,
🔸Lublin – Ośrodek „Brama Grodzka-Teatr NN”,
🔸Białystok – Centrum im. Ludwika Zamenhofa,
🔸Wrocław – Fundacja Urban Memory,
🔸Kraków – JCC Krakow.
Weźcie udział w akcji niezależnie od tego, gdzie mieszkacie!

Jak zrobić własny żonkil? Wystarczy, że pobierzecie szablon ze strony (https://polin.pl/system/files/attachments/szablonpl_0.pdf), wydrukujecie go i złożycie (pomoże w tym wideoinstrukcja: https://www.youtube.com/watch?v=8R9QbajMHks&feature=youtu.be)

Komplety żonkilowych naklejek znajdziecie w wydaniach: „Tygodnika Powszechnego” i „Newsweeka”.

Możecie również podzielić się w sieci specjalną rocznicową grafiką, którą opublikujemy 19 kwietnia na profilach Muzeum POLIN w mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter oraz TikTok. Pamiętajcie o hasztagach: #ŁączyNasPamięć i #AkcjaŻonkile, #polinmuseum.

Wydrukujcie rocznicową grafikę i powieście ją w widocznym miejscu – na przykład w oknie. Grafika jest dostępna w PDF do pobrania w czterech wersjach językowych (polskiej, angielskiej, hiszpańskiej oraz ukraińskiej).

Oglądajcie filmy i dyskusje, które dla Was przygotowaliśmy w ramach programu towarzyszącego tegorocznej akcji; weźcie udział w wydarzeniach organizowanych przez nas w Warszawie; wybierzcie się na wystawę „Wokół nas morze ognia”, która opowiada o losach cywilów podczas powstania w getcie.

Mural przy metrze Centrum
Od 9 do 23 kwietnia przy metrze Centrum zobaczycie mural upamiętniający cywilów przebywających w getcie warszawskim podczas powstania. Mural to wizualna opowieść o bohaterach wystawy czasowej „Wokół nas morze ognia”.
Zachęcamy Was do publikowania zdjęć żonkili i naklejek w mediach społecznościowych. Nie zapomnijcie o hashtagach: #ŁączyNasPamięć oraz #AkcjaŻonkile, a także o oznaczeniu profilu @polinmuseum.

Akcja Żonkile na świecie
Z inicjatywy Prezydenta m.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego z okazji 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim wyprodukujemy 150 tysięcy dodatkowych (poza 450 tysiącami, które będą rozdawane w Polsce) papierowych kwiatów. Trafią one do gmin i organizacji żydowskich na całym świecie. Inicjatywę wsparł Ronald S. Lauder, przewodniczący Światowego Kongresu Żydów i członek Rady Muzeum POLIN. Światowy Kongres Żydów będzie jednocześnie partnerem tych działań.

Akcja Żonkile odbywa się w ramach całorocznego programu Muzeum POLIN „Nie bądź obojętny. 80. rocznica powstania w getcie warszawskim”.
#AkcjaŻonkile #NieBądźObojętny #POLINMuseum

Strona: https://www.polin.pl/pl