Pawilon Emilia stanie w parku Świętokrzyskim pod PKiN

Pawilon Emilia stanie w parku Świętokrzyskim.

Miasto i projektanci zakończyli właśnie prace nad Wielobranżowym Projektem Koncepcyjnym. 
– Ten projekt jest precedensem. Po raz pierwszy miasto zawarło porozumienie z wykonawcą prywatnym na przeniesienie obiektu zabytkowego – powiedział podczas konferencji prasowej Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

Pawilon stanie na skraju parku Świętokrzyskiego. W starej lokalizacji  ul. Emilii Plater świecił jak latarnia. W latach 90. przyćmiły ją wieżowce. W parku znów odzyska blask. Ma szansę stać się inspiracją do ożywienia tego trochę zapomnianego parku.

– Nad tym projektem Zarząd Zieleni Miasta pracował razem z Uniwersytetem Warszawskim i Ogrodem Botanicznym – podkreślił Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni. – W Emilii powstanie oranżeria, która będzie miejscem wypoczynku zimą, ale także latem.
Emilia będzie odporną na mrozy i smog miejską oranżerią z szeroką ofertą kulturalną i ekspozycyjną. Dostępna, jasna przestrzeń pawilonu, wypełniona zielenią, pozostanie oryginalnym tłem dla wystaw, inicjatyw społecznych, wernisaży, widowisk i sportów miejskich. Jednak przede wszystkim będzie to miejsce dla ludzi.

Układ budynku (wizualizacja)
Parter budynku to otwarta przestrzeń z elewacją skierowaną na park i kawiarnią w poziomie terenu. Staną tam mobilne donice z zielenią, które w miesiącach letnich przenoszone będą na taras przed budynkiem. Na piętrze wśród wysokiej zieleni znajdą się ciche zaułki, w których będzie można porozmawiać, pograć w planszówki – odpocząć. Projektanci zaplanowali też przestrzenie przeznaczone pod spotkania taneczne czy wspólną praktykę jogi.

Sercem budynku będzie trzykondygnacyjne atrium z wysokimi drzewami. Pełni ono funkcje foyer, miejsca spotkań, debat i wernisaży. W podziemiu otacza je sekwencja wielofunkcyjnych pomieszczeń warsztatowych, które są również pełnowartościową przestrzenią muzealną. Zaplanowano tu także audytorium.

 Zreinterpretowana funkcja pawilonu, stawia przed nim nowe zadania. Nie ma być on podróbką czy falsyfikatem – powiedział Wojciech Kotecki z pracowni BBGK Architekci. – Przenoszona jest idea, myśl techniczną, ale również materia pierwotnej Emilki. Jak powiedziała jedyna żyjąca współautorka oryginalnego projektu, Hanna Lewicka, to powrót do pierwszych założeń, z jakimi projektowano ten obiekt – otwartej i dostępnej z każdej strony przestrzeni wystawienniczej. 
W nowym miejscu – na skraju parku Świętokrzyskiego – będzie to znowu możliwe.

Harmonogram prac przewiduje realizację projektu budowlanego do kwietnia 2018r., a następnie projektu wykonawczego. To oznacza, że jeszcze w 2018 r. możliwe będzie ogłoszenie przetargu na prace budowlane i rozpoczęcie robót. 

źródło: UM Warszawa

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.